Forum

Client DHCP'den oto...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Client DHCP'den otomatik IP alamiyor.

9 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
403 Görüntüleme
(@KamilEligul)
Gönderiler: 34
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba Arkadaslar,

1 hafta öncesine kadar sorunsuz calisan otomatik Ip adresini artik alamiyorum. (Win7 Professional) Dhcp-Client servisini kontrol ettim calisiyor. Yeniden baslattim degisen birsey olmadi. Ip adresi-Subnet-Default Gateway ve Dns'i elle girdigim zaman internete cikabiliyorum ve diger bilgisayarlari görebiliyorum. Fakat dikkatimi ceken birsey oldu. Agdaki diger bilgisayarlar paylasima actigim klasörlere artik ulasamiyorlar. Paylasimi kaldirip yeniden olusturmak istedigimde ise engellendi tarzinda bir hata aliyorum. Acaba sistemde Trojan mi var? Otomatik ip alamama ve paylasima acamama problemi neden kaynaklanabilir.

Not: Bu sorun sadece bende var. Sistemde Server 2008R2 bulunmakta, DHCP Hizmeti Server üzerinde yapilandirilmis durumda (Modem üzerindeki Dhcp'yi kullanmiyoruz) ve diger Clientler otomatik Ip alabiliyorlar.

Gönderildi : 06/06/2013 18:33

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Merhaba dhcp server 2008 üzerinden dağıtılırken bir policy uygulanıyor mu? Allow,deny gibi ? Eğer bu şekilde bir uygulama yok ise ipconfig / flushdns    ipconfig /release ve son olarak ipconfig /renew komutunu çalıştırdığınızda durum nedir? Ayrıca dhcp üzerinden geri kalan makineler sorunsuz ip alabiliyormu ip havuzunda yeteri kadar yer var mı?

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 06/06/2013 18:39

(@KamilEligul)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Diger Clienlt'ler otomatik ip alabiliyorlar. Ipconfig komutlariyla dns cache'ini bosalttim ve yeniden ip almasi icin ipconfig/ renew komutunu kullandim fakat Windows Ip-Konfiguration yazisi altinda imlec uzun süre yanip sönmesine ragmen ip alamiyor. DHCP üzerinde böyle bir engelleme olup olmadigini nerden anlayabilirim?( Detayli aciklar misiniz?) Eger benim MAC adresim bir engelleme varsa bunu nereden görebilirim?

Gönderildi : 06/06/2013 19:29

(@KamilEligul)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Diger Clienlt'ler otomatik ip alabiliyorlar. Ipconfig komutlariyla dns
cache'ini bosalttim ve yeniden ip almasi icin ipconfig/ renew komutunu
kullandim fakat Windows Ip-Konfiguration yazisi altinda imlec uzun süre
yanip sönmesine ragmen ip alamiyor. DHCP üzerinde böyle bir engelleme
olup olmadigini nerden anlayabilirim?( Detayli aciklar misiniz?) Eger
benim MAC adresim bir engelleme varsa bunu nereden görebilirim?

Gönderildi : 06/06/2013 19:29

(@www-rizasahan-com)
_

http://www.cozumpark.com/blogs/videolar/archive/2010/08/21/video-windows-server-2008-dhcp-filter.aspx buradan bakabilirsiniz.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 06/06/2013 19:30

(@KamilEligul)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Diger Clienlt'ler otomatik ip alabiliyorlar. Ipconfig komutlariyla dns
cache'ini bosalttim ve yeniden ip almasi icin ipconfig/ renew komutunu
kullandim fakat Windows Ip-Konfiguration yazisi altinda imlec uzun süre
yanip sönmesine ragmen ip alamiyor. DHCP üzerinde böyle bir engelleme
olup olmadigini nerden anlayabilirim?( Detayli aciklar misiniz?) Eger
benim MAC adresim icin bir engelleme varsa bunu nereden görebilir ve kaldirabilirim?

Gönderildi : 06/06/2013 19:30

(@KamilEligul)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Video linki icin tesekkürler. Video'da anlatildigi gibi Dhcp'yi acip baktigimda Filtre basligi'ni göremedim. Alinan ip adresleri, Rezerve edilen ip'ler hepsini görebiliyorum fakat Deny ya da Allow gibi bir Filtre basligini Dhcp'de göremedim. Client'im sizce neden otomatik ip almaz? Windowsu yeniden kurmadan bunu cözemez miyiz?

Gönderildi : 06/06/2013 19:56

(@www-rizasahan-com)
_

Aygıt yöneticinizinden kaldırın etherneti tekrar kurun bakalım ne olacak.

Gönderildi : 07/06/2013 02:02

(@KamilEligul)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Bunu yapmistim zaten. Fakat maalesef sonuc alamamistim. Otomatik Ip hala alamiyorum.

Gönderildi : 07/06/2013 13:11

Paylaş: