Forum

Raid 0 hakkında sor...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Raid 0 hakkında soru

12 Yazılar
6 Üyeler
0 Likes
978 Görüntüleme
(@EmrahOzsahin)
Gönderiler: 16
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhabalar

Web sitemize video yüklemek için Video render işleriyle uğraşıyorum. Önce convert ediyorum ondan sonra camtasia programı ile üzerine logomuzu yapıştırıp render alıyorum.

Bu render alma süresi çok değil ama daha hızlı yapmak için Raid 0 uygulasammı diye düşünüyorum. Ne kadar performansı olur acaba. Tabi birde harddiskin bozulma durumunu göz önüne aldığımda nasıl birşey yapsam daha mantıklı olur.

Örneğin Harddiskimi 4 parçaya bölsem C-D-E-F şeklinde.. E ve F disklerini Raid 0 yapsam burada bir bozulma olduğu taktirde C-D-E-F mi gider, yoksa sadece E-F disklerimi bozulur.

Olmazsa bunun için ayrı bir harddisk almayı planlıyorum. 

Gönderildi : 12/02/2013 14:26

(@huseyinertugrul)
Gönderiler: 1112
Noble Member

Raid yapısı fiziksel diskler arasında oluşur yani c raid olsun d olmasın şeklinde olmaz. Raid0 da disklerden biri giderse tüm datan gider. Risk tek diskli yapıdan 2 kat daha fazla bu yapıda.
Eğer disk performansını artırmak istersen SSD disk kullan, normal sata diskini depolama amaçlı SSD diskini ise performans gerektiren uygulamalar için kullanabilirsin.

Gönderildi : 12/02/2013 14:35

(@eroldursun)
Gönderiler: 2171
Famed Member

Raid0  en az iki disk arasında yapabilirsin . raid partition bazında değildir.

hepsi gider 🙁

Gönderildi : 12/02/2013 14:36

(@sercansadikoglu)
Gönderiler: 547
Honorable Member

Merhaba,

Diski bölerek raid yapamazsınız, en az 2 adet fiziksel diske ihtiyacınız var.Raid 0 yapısında herhangi bir diskteki bozulma tüm sistemin çökmesi ve verilerin gitmesi demek.Bence performans için ssd diske yönelin zira fiyatları alınabilecek seviyelerde artık. 

Gönderildi : 12/02/2013 14:38

(@EmrahOzsahin)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Teşekkürler, 

ssd almayı düşünüyorum zaten sırf verileri yazıp silmek için sadece renderı bir an önce alayım yeterli benim için. O nedenle birazda pahalı olması sebebiyle ufak birşey alırım. Hem raid mantığını öğrenmek için hemde eğer olabiliyosa maximum verim almak için uygulayayım dedim. 

Yazma hızı olarak şu ürün 510 mb/s yazıyor ne kadar gerçekçi bilmiyorumda bunu alsam yeter diye düşünüyorum. 

http://www.gold.com.tr/U209577/Kingston-ORM-SH103S3-120GB-Sdd-Hardisk 

Gönderildi : 12/02/2013 14:39

(@huseyinertugrul)
Gönderiler: 1112
Noble Member

Kingston 120GB SSD size çalışmalarınızda yetecektir diye düşünüyorum. Performans açısından daha yüksek ürünler bulabilirsiniz fakat bu maaliyeti artıracaktır. Bu disklerin testlerini bir çok yerli donanım sitesinde bulabilirsiniz.

Gönderildi : 12/02/2013 18:52

(@EmrahOzsahin)
Eminent Member
Konu başlatıcı

SSD konusunu biraz araştırdımda; sadece program açılış hızlarına etki ediyormuş yani render alırken çok aşırı bir fark etmiyormuş onun için işlemci v.s daha önemli oluyormuş. 

Bu sebeple ben Raid 0 olayını yapmayı planlıyorum 2 tane yeni harddisk alacağım Boyutu çok büyük olmasına gerek yok fakat raid 0 yaptığımda en iyi verimi alacağım bir yapılandırma için hangi modeli önerebilirsiniz. 

Gönderildi : 14/02/2013 19:35

(@sercansadikoglu)
Gönderiler: 547
Honorable Member

SSD konusunu biraz araştırdımda; sadece program açılış hızlarına etki ediyormuş yani render alırken çok aşırı bir fark etmiyormuş onun için işlemci v.s daha önemli oluyormuş. 

Bu sebeple ben Raid 0 olayını yapmayı planlıyorum 2 tane yeni harddisk alacağım Boyutu çok büyük olmasına gerek yok fakat raid 0 yaptığımda en iyi verimi alacağım bir yapılandırma için hangi modeli önerebilirsiniz. 

Sata disk kullanıyorsanız modeller arasında bariz farklar yok, aynı özelliklere sahip (7200rpm, 64mb cache vs.) disklerin hepsi birbirine çok yakın okuma-yazma değerlerine sahip. 

Gönderildi : 14/02/2013 22:16

(@ozgurakdemir)
Gönderiler: 127
Estimable Member

ssd konusuna edindiğiniz bilgi doğru, ancak render alırken bilgisayarınızın kullandığı parça ramdir.Ram takviyesi size render almakta hız kazandıracaktır.biliyorsunuz ki sanal bellek olan ram programlarınızı çalıştırdığınızda hdd ye kaydedilmeden önce gerçekleşen her hareketi ram tutar.

Gönderildi : 15/02/2013 03:08

(@EmrahOzsahin)
Eminent Member
Konu başlatıcı

2 tane 4gb  ram'im var 1333 mhz. anakart 32gb'a kadar destekliyormuş. 2 tane daha 4 4 mü alsam yoksa tek bir tane 8gb ram mi alsam.

Gönderildi : 15/02/2013 06:44

(@AkinDemircan)
Gönderiler: 117
Estimable Member

Bilgisayar normal bir masa üstü pc ise; Mümkünse aynı marka model ve özelliklere sahip 2 adet 4 gb ram almanız tek 8 gb ram almanızdan daha performanslı olur diye düşünüyorum.

Gönderildi : 15/02/2013 16:12

(@ozgurakdemir)
Gönderiler: 127
Estimable Member

aslında 8 gb ram düşük bir performans vermez(genel değerlendirme için söylüyorum) size ancak 2 adet 8 gb ram almak size 16 gb gb ek memory sağlayacaktır.ayrıca bı işlemi yaparken şöyle işlemcinizi soketinde bir çıkartıp takın ve termal macununuzu kontrol edin, iyi çalışmalar.

Gönderildi : 16/02/2013 01:40

Paylaş: