Forum

Windows XP'de Syspr...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Windows XP'de Sysprep ile Lisanslama

7 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
1,053 Görüntüleme
(@erkanbbayraktaroglu)
Gönderiler: 376
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhaba Çözümpark ailesi,

Merak ettiğim bir konuyu sizlerle paylaşmak istiyorum, şirketimizde daha önceden BİLGİ İŞLEM yapısı olmadığından dışarıdan bilgisayarcı gelip gerekli donanımsal yada yazılımsal sorunları çözüyormuş, şirket bünyesinde faal olarak çalışan 125'e yakın bilgisayar var ve hangisinde lisans var yada hangisinde yok bilmiyorum, yaklaşık olarak max 25 tanesini ben kendim formatlayıp lisanslı Windows XP kurdum, merak ettiğim konu ise şu, Sysprep yaparak lisanssız bilgisayarlara da benim elimde bulunan Windows XP lisanslarını girebilirmiyim? Bu işlemi test etme imkanım yoğunluk nedeniyle olmadığından sizlerden bilgi almak istedim.

Yada geriye kalan 100 adet bilgisayarımı üzerinde lisans olsun yada olmasın format atmadan nasıl tekrar lisanslı hale getirebilirim 

Not: Bilgisayar donanımları birbirinden farklıdır. İmaj vs. işlemleriyle uğraşmıyorum. 

Teşekkürler

İyi Çalışmalar 

Gönderildi : 07/12/2012 12:33

(@davuteren)
Gönderiler: 1584
Noble Member

ben aşağıdaki gibi bir not almışım ama .vbs olarak kaydederek bi çalıştırmayı denermisiniz. AAAAA-AAAAA-AAAAA-AAAAA-AAAAA yazan yere volume lisans keyini girmelisiniz.

' WMI Komut Dosyası - ChangeVLKey.vbs
'
' Bu komut dosyası bilgisayardaki ürün anahtarını değiştirir
'
'***************************************************************************

ON ERROR RESUME NEXT

if wscript.arguments.count < 1 then
   Wscript.echo "Komut dosyası bir VolumeProductKey bağımsız değişkeni olmadan çalışmaz"
   Wscript.echo "Doğru kullanım: Cscript ChangeVLKey.vbs AAAAA-AAAAA-AAAAA-AAAAA-AAAAA"
   Wscript.quit
end if

Dim VOL_PROD_KEY
VOL_PROD_KEY = Wscript.arguments.Item(0)
VOL_PROD_KEY = Replace(VOL_PROD_KEY,"-","") 'tire varsa sil
Dim WshShell
Set WshShell = WScript.CreateObject("WScript.Shell")
WshShell.RegDelete "HKLM\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\WPAEvents\OOBETimer" 'OOBETimer kayıt defteri değerini sil
for each Obj in GetObject("winmgmts:{impersonationLevel=impersonate}").InstancesOf ("win32_WindowsProductActivation")

result = Obj.SetProductKey (VOL_PROD_KEY)

if err <> 0 then
      WScript.Echo Err.Description, "0x" & Hex(Err.Number)
      Err.Clear
   end if

Next 

Gönderildi : 07/12/2012 12:42

(@erkanbbayraktaroglu)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Davut Hocam Selam;

Bu işlemi deneyeyip size tekrar bilgi vereceğim,

Teşekkür ederim 

Gönderildi : 07/12/2012 12:46

(@erkanbbayraktaroglu)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Hocam aklıma gelmişken şimdi daha önceden sanırım OEM serialler kullanılmış, bende OPEN lisans var, verdiğiniz kod ile işlemi yaptığımda sorun yaşarmıyım?

Gönderildi : 07/12/2012 12:50

(@davuteren)
Noble Member

OEM için bu işlem yemeyebilir açıkçası, benim daha önceden denediğim başka bir yöntem daha var onuda aşağıda belirtiyorum ama o manuel olarak elle yapmanız gereken bazı ayarlar içeriyor, uğraş verici ve lisansı kabul etmeyebilir, gerçi bende etti ama 🙂

konu burada: http://www.cozumpark.com/forums/thread/67931.aspx

Bu işlem için programlar mevcut ama ben size programa ihtiyaç duymadan nasıl yapacağınızdan bahsetmek istiyorum.

•  Başlat-Çalıştır-Regedit yazdıktan sonra çıkan ekranda HKey_Local_Machine\Software\Microsoft\WindowsNT\Current Version\WPAEvents  anahtarına gelin
  • Burada oobetimer anahtarını açın ve karşınıza gelen harf ve sayı topluluğundan birisini değiştirerek onaylayın ve regeditten çıkın
  • Başlat-Çalıştır - %systemroot%\system32\oobe\msoobe.exe /a yazın ve çalıştırın
  • Karşınıza Windows Etkinleştirme penceresi çıkacak.Burada Evet, Windows'u etkinleştirmek için bir müşteri hizmetleri temsilcisine telefon etmek istiyorum'u seçerek bir sonraki adıma geçin
  • Burada Ürün Anahtarını Değiştir butonunu seçerek Yeni Anahtarı girin ve Sonra Anımsatı seçerek bilgisayarınızı yeniden başlatın.
  • Bilgisayar açıldıktan sonra Başlat-Çalıştır - %systemroot%\system32\oobe\msoobe.exe /a yazın ve çalıştırın.
  • Şayet girdiğiniz keyde herhangi bir problem yoksa Windows zaten aktive edilmiştir mesajını alırsınız

Gönderildi : 07/12/2012 17:07

(@erkanbbayraktaroglu)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Davut Hocam Selam;

Yarın bu dediğinizi muhtemel kontrol etme fırsatım olacak, fakat sysprep yapıp aynı şekilde mevcut kurulmuş olan XP yi lisanslayabilirmiyim? 

Gönderildi : 07/12/2012 23:29

(@davuteren)
Noble Member

bunu syspreple yapamazsınız, aktif olmayanlarda elle yapmak gerek.

Gönderildi : 08/12/2012 11:43

Paylaş: