Forum

Windows XP Pro Lisa...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Windows XP Pro Lisanslamak İstiyorum

6 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
327 Görüntüleme
(@Anonim)
Gönderiler: 0
Konu başlatıcı

Merhabalar, ikinci el, bilgisayar malzemeleri alıp satıyordum. Geçenlerde aldığım komple kasa sistemin üstünde bulunan lisansı kullanmak istiyorum. Orjinal CD olmadan sadece Lisans etiketi ile  lisansı adıma kaydedebilirmiyim ?

Onceden lisans kullanılmışmı, başka biri üstüne kayıtlı mı değil mi bilmiyorum. Ama ürünü ikinci el olarak ben satın aldığıma göre ve güvenlik şeritli orjinal lisans etiketi de bende olduğuna göre kendim kullanamazmıyım ?

Konu ile ilgili detaylı bilgi verirseniz çok memnun olurum, iyi günler.

Gönderildi : 20/11/2012 15:22

(@rafets-ayata)
Gönderiler: 3820
Üye

Merhaba,

Bu durumu Microsoft'a sormakta yarar görüyorum. Çok özel bir durum. Ancak şunu söyleyebilirim ürün eğer bundle gelmişse yani almış olduğunuz ürün bir Notebook ise ve bununla birlikte içine gömülü olarak satılıyorsa kullanırsınız ancak oem mantığı ile satın alınmışsa ve bu satın alma da hak deviri söz konusu ise ve Microsoft'un bu devir işleminde bir kısıtlaması yoksa yapabilirsiniz. Bu nedenle microsoft destek hattından bu konuda bilgi almanızda yarar var.

Gönderildi : 20/11/2012 16:27

(@Anonim)
Konu başlatıcı

Merhaba,

Bu durumu Microsoft'a sormakta yarar görüyorum. Çok özel bir durum. Ancak şunu söyleyebilirim ürün eğer bundle gelmişse yani almış olduğunuz ürün bir Notebook ise ve bununla birlikte içine gömülü olarak satılıyorsa kullanırsınız ancak oem mantığı ile satın alınmışsa ve bu satın alma da hak deviri söz konusu ise ve Microsoft'un bu devir işleminde bir kısıtlaması yoksa yapabilirsiniz. Bu nedenle microsoft destek hattından bu konuda bilgi almanızda yarar var.

Söyledikleriniz çok mantıklı bende bugun 0800 211 39 39'ü aradım  bilgi edinmek için, ancak bir robot bayan konuşuyor, görüşecek insan bulamadım :S

Gönderildi : 20/11/2012 17:32

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Merhaba 0212 336 69 99 numaralı telefonu arayın.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 20/11/2012 17:35

(@ugurburma)
Gönderiler: 1973
Üye

Aldığınız kasa markalımı ve windows yüklü olarakmı geliyor? Markalı ise google da aratın ve modelin XP limi yoksa linux / freedos yüklümü geldiğine bakın. Yüklü geldi ise büyük ihtimalle kullanırsınız. Yüklü gelmiyorsa fatura vs. nedeniyle problem çıkabilir. Şahsi kullanıyorsanız çokda problem etmeyebilirler.

Gönderildi : 20/11/2012 17:35

(@Anonim)
Konu başlatıcı

Benzer sorusu olanlar içinde yanıtlıyorum:

Microsoft ile görüştüm, açıkçası ve kısacası: Elimdeki lisans etiketi hiç bir işe yaramıyor ...      [5 Para etmiyor]

Ancak aldığım 2.el bilgisayar bir işletim sistemi ile üstünde gelse ve bu işletim sistemide etiket ile lisanlanan işletim sistemi olsa imiş, lisansı kullanabilirmişim.

Fakat  aldığım bilgisayarın (markası belli değil) hangi marka ise o marka üreticisinden OEM İşletim sistemi elimde ise yada alırsam, PC ile verilen diski kast ediyorum, o zaman lisans etiketi gene işe yarayabilirmiş.

iŞİN özü şuki, lisans etiketini, orjinal bir windows XP kopyası ile şu an kullanmam mumkun değil, imiş. 

Yinede tüm bu yanıt ve cevap lara rağmen, insanın elinde bir lisans anahtarı (etiketi) bulunup da bunu orjinal windows kopyası ile kullanamaması, üzücü ve düşündürücü bir durum.

Gönderildi : 21/11/2012 12:48

Paylaş: