Forum

Windows XP kurulum ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Windows XP kurulum sorunu - strike f1 to retry boot f2 for setup utility... hatası hakkında

6 Yazılar
3 Üyeler
0 Reactions
2,266 Görüntüleme
(@OguzDuysak)
Gönderiler: 3
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Yakın zamanda aranıza yeni katıldım, laptop'umdaki sorun hakkında yardımcı olabilirmisiniz ?

HDD deki tüm bilgilerin sıfırlandığı bir Dell laptop aldım buna windows xp kurmak istiyorum... bios'tan boot ayarlarını CD yaptığım halde CD'den windows'u yükleme yapmaya başlamıyor "strike f1 to retry boot f2 for setup utility" yazısı çıkıyor bunun üzerine araştırma yaptım bootlu XP ıle açmam gerektiğini buldum ve nero yardımı ile boot 'lu xp CD'sı yaptım, bu sefer Ms-Dos ortamında bilgisayar çalıştı fakat A ve B olarak iki ayrı kısım çalışıyor bunlara işlem yapmak istediğimde herhangi bir işlem başlamıyor.

MS Dos komutlarında "dir" yaptığımda CD'in içeriğini görüyorum fakat hangi dosyayı çalıştırsam bir türlü XP'in kurulmasını başlatamadım...

Bu konularda yeni olduğum için net olarak sorunumu anlatmaya çalıştım öncelikle eksık bilgi vermiş olabilirim.

Yardımlarınız içi simdiden teşekkür ederim

Saygılarımla...

Oguz Duysak

Gönderildi : 12/11/2012 18:29

(@mutlubenmutlu)
Gönderiler: 297
Reputable Member

Benzer bir durumla gectigimiz hafta karsilastim, BIOS'da "Fast boot" enable durumdaydi, disable yaptim sorun cozuldu.

Benzer bir ayar varsa belirttigim gibi deneyiniz, aksi takirde Windows XP CD'nizin bootable oldugundan emin olunuz.

Gönderildi : 12/11/2012 19:26

(@OguzDuysak)
Active Member
Konu başlatıcı

Öncelıkle yanıtınız için teşekkür ederim....

Fast boot yaptım fakat sorun çözülmedi, yenı bir windows xp boot cd'si ıle denedım Windows kur dosylarını yüklemeye basladı... 2-3 dk geçmeden mavi ekran ile karşılastım aşağıdaki gibi bir hata mesajı aldım,

*** pci.sys - Address F748E0BF base at F7487000 Date Stamps 3b7d855...

konu hakkında yardımlarını rıca ederım.

Gönderildi : 15/11/2012 11:45

(@SerkanYalcin)
Gönderiler: 174
Estimable Member

Aşağıdakileri sırayla denermisiniz ? 

1-) Bios - Advanced Tab - CPU Conf - TurboTech i kapatıp denermisin ?

2-) Bios ' dan Usb'yi etkinsizleştir deyip denermisin ?

3-) Killdisk pro gibi bir yazılımla diski biçimlendirip denermisin ?

4-) Memtest ile ram leri kontrol edermisin ?

Kolay gelsin...

Gönderildi : 16/11/2012 14:53

(@OguzDuysak)
Active Member
Konu başlatıcı

Serkan Bey merhaba, öncelikle cevabınız için teşekkür ederim.

Eve gittiğimde belirtiğiniz sırayla denemeler belirtiğiniz denemeleri yapıcağım fakat 3. durumda bahsetmiş olduğunuz Killdisk pro programı ile disk'i nasıl biçimlendireceğim belirtebilirmisiniz programı başka bir bilgisayara indirdim... Burdan exe dosyasını CD yazdırıp sorunlu bilgisayarda nasıl çalıştıracabilirim ?

Teşekkürler,

Gönderildi : 16/11/2012 17:56

(@SerkanYalcin)
Gönderiler: 174
Estimable Member

Serkan Bey merhaba, öncelikle cevabınız için teşekkür ederim.

Eve gittiğimde belirtiğiniz sırayla denemeler belirtiğiniz denemeleri yapıcağım fakat 3. durumda bahsetmiş olduğunuz Killdisk pro programı ile disk'i nasıl biçimlendireceğim belirtebilirmisiniz programı başka bir bilgisayara indirdim... Burdan exe dosyasını CD yazdırıp sorunlu bilgisayarda nasıl çalıştıracabilirim ?

Teşekkürler,

Programı iso kalıbında boş cd ye yazdırıp boot edip işini görebilirsin.(Link aşağıda - 2.ci linkte anlatıyor nasıl olacağını ) Bu programla ilgili problem yaşarsan Hirens boot 15.2 programı var onuda iso olarak cd ye kaydedip yazdırabilirsin.Killdisk tek programken Hirens boot bakım aracı killdisk dışında onlarca bu görevi görecek program barındırıyor içinde.

Download Link: ftp://www.niu.edu/its/downloads/Utilities/KillDisk/KillDiskPro3.iso

Bilgi Linki : http://www.niu.edu/its/software/downloads/wipedisk.shtml

Hirens Boot 15.2: http://www.hirensbootcd.org/files/Hirens.BootCD.15.2.zip

Gönderildi : 16/11/2012 18:50

Paylaş: