Forum

İşletim sistemi kop...

Bildirimler
Hepsini Temizle

İşletim sistemi kopyalama (acronis harici)

8 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
1,269 Görüntüleme
(@TayfunAkcay)
Gönderiler: 74
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba Arkadaşlar,

İşyerimdeki bilgisayarlarda son 1 yıldır acronis ile klonlama yapıyordum. Fakat son zamanlarda disk uyumsuzluğu, versiyon farklılığı derken bir çok nedenden dolayı klonlama sonrasında ya mavi ekran hatası almaya başladım, yada hep başarısız klonlamalar yaptım.

Bundan dolayı farklı bir klonlama sistemine ihtiyacım oldu.

Öncelikle windowsun kendi sysprep ini denemeye karar verdim fakat oda alınan imajı harici bir diske kopyalayamadığı için yetersiz geldi.

Alınan imajı her türlü donanımda sorunsuzca her hangi bir hata vermeden klonlayabileceğim bir program öneriniz varmıdır ?

Ağ üzerinden çalışma ve recovery partition oluşturma gibi özellikler tercih sebebidir.

İyi çalışmalar. 

Gönderildi : 11/11/2012 05:12

(@vasviuysal)
Gönderiler: 7889
Üye

imajı harici bir diske kopyalayamama ile sysprep'in nasıl bişr ilgisi var anlamadım 

ayrıca sysprep imaj alma programı degil imajı alınacak olan işletim sisteminin azı özelliklerini silmesi

ve klonlama sonrasında bunların yeniden konfigure edilmesi için kullanılır

sysprep sonrası windows image , acronis veya ghost kullanmanızın bir onemi yoktur (sysprep açısından )

farklı donanımlara imnaj geri dönmek için acronis tarafında universal restore isimli bir özellik var

imajı geri dönerken gerekli driverleride yukluyorsunuz , ama sysprep zaten microsoft tabanlı bir çözüm olduğu için 

syspreple makinayı mühürleyip sonrasında imaj almayı (acronis veya ghost ) yeğlerim şahsen  

Gönderildi : 11/11/2012 18:37

(@TayfunAkcay)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Şöyle anlatmaya çalışayım Vasvi Bey,

A makinasında işletim sistemimizi ve programlarımızı kurduk bu şekilde hazırladık diyelim. Sonrasında sysprep yapıp makineyi kapattık. Bu haliyle bunu nasıl imajlayıp B makinasına kurabilirim.

Sysprep yaparak klonlamadaki amacım B makinasında herhangi bir donanım hatası vermeden A makinasındaki kurduğum işletim sisteminim ve programların B makinasındada çalışmasını sağlamak.

Ve bu şekilde A makinasını B,C,D diye tüm bilgisayarlara kopyalamak. 

Gönderildi : 11/11/2012 18:56

(@vasviuysal)
Üye

ben hala imajı harici bir diske alma ile ilgili birsey anlayamadım 

bir ustte yadıklarınız zaten sysprep'in ortaya çıkış sebebi

herkes bu şekilde yada bu sebepten kullanıyor diyebiliriz (uzattenden olarak kurulumu özelleştirmeyide bu şekilde düşünebiliriz)

Gönderildi : 11/11/2012 19:37

(@DoganYildiz)
Gönderiler: 83
Trusted Member

Vasvi beyin belirttigi gibi univarsal restore ile geri yukleme yaptiginizda donanimlar yeniden yapilanacagi icin o an imaj yuklediginiz makinenizi driverlarini yeniden kurararak kullanmaya devam edebiliyor olmalisiniz. Acnorisi tam kullanamadigini dusunuyorum///

Gönderildi : 11/11/2012 22:45

(@TayfunAkcay)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Başınıza heralde acronis ile universal restore yapsanız bile mavi ekran hatası gelmedi. Bazı durumlarda universal restore bile işe yaramıyor. Vasvi bey siz harici diske takılmayın bir önceki mesajımda detaylı bi şekilde anlattım. Lütfen acronis dışında önerileriniz varsa söyleyin. İyi çalışmalar.

Gönderildi : 12/11/2012 11:27

(@efesulukcu)
Gönderiler: 1425
Noble Member

microsoft deployment toolkit kullanılabilir. http://technet.microsoft.com/en-us/solutionaccelerators/dd407791.aspx ne kadar aynı özellikli makinanız varsa o kadar az uğraşırsınız.

Gönderildi : 12/11/2012 13:47

(@vasviuysal)
Üye

Başınıza heralde acronis ile universal restore yapsanız bile mavi ekran hatası gelmedi. Bazı durumlarda universal restore bile işe yaramıyor. Vasvi bey siz harici diske takılmayın bir önceki mesajımda detaylı bi şekilde anlattım. Lütfen acronis dışında önerileriniz varsa söyleyin. İyi çalışmalar.

acronisin alternatifi symantec ghost direk akla geliyor,   .

ama anlatmaya çalıştığım farklı donanımlara dönme konusunda acronis veya ghost bir eyre kadar işinize yarayacaktır ( ki acronis bu durumda bir adım daha önde sayılabilir )

yine en iyi çözüm sysprep ile mühürleme işlemi sonrasında hangi imaj alma programını kullanıyor iseniz onunla imaj almanız olacaktır

Gönderildi : 12/11/2012 17:17

Paylaş: