Forum

Uzak Masaüst&#...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Uzak Masaüstü Bağlantısı hk.

9 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
2,501 Görüntüleme
(@TayfunAkcay)
Gönderiler: 74
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba Arkadaşlar,

Uzak masaüstü bağlantısı ile bir bilgisayara bağlandığımızı farzedelim ve burada oldukça güçlü bir program çalıştırdığımızı düşünelim.

Sadece bağlandığımız bilgisayarın konfirigasyonunun iyi olması yeterlimidir bağlanan bilgisayarın bu program ile rahat çalışması için ?

Lisansı bir hayli pahalı bir yazılım için çok iyi konfirigasyonda bir bilgisayar hazırlayıp uzak masaüstü bağlantısı ile diğer kullanıcıların lisans sorunu olmadan çalışmasını istiyorum. 

Gönderildi : 04/10/2012 15:14

(@ugurburma)
Gönderiler: 1973
Üye

Bu güçlü program kaynak olarak ne tükecetek rammi, ekran kartımı yoksa disk performansımı?

Gönderildi : 04/10/2012 15:43

(@TayfunAkcay)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Autocad ve Solidworks

Autocad genellikle ram

Solidworks ise ekran kartı, ram ve işlemci 

Gönderildi : 04/10/2012 17:26

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4298
Co-Helper

Bahsettiğiniz programlar için yeterli değildir. Microsoft Uzak Masaüstü ile bunları performanslı çalıştıramazsınız. Grafiksel arabirimi olan uygulama ve oyunlar da böyledir görüntüler client tarafında da oluşmalıdır. Çok iyi client kullansanız da bunu gerçekleştiremezsiniz bu tip server-client mimarili sistemler başkadır ve maliyetlidir. 

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 04/10/2012 21:07

(@TayfunAkcay)
Estimable Member
Konu başlatıcı

İbrahim Bey,

Cevabınız için teşekkür ederim. Peki hem serverin hemde clientin konfirigasyonu iyiyse bu olay gerçekleşebilirmi ?

Gönderildi : 05/10/2012 01:13

(@samilaltundal)
Gönderiler: 505
Prominent Member

Tayfun bey 

İbrahim beyin dediği gibi maliyet çok artar, RDP ile ne olursa olsun kalite çok düşüyor, başka bir yol arayışına girelim isterseniz. 

Gönderildi : 05/10/2012 02:09

(@ugurburma)
Gönderiler: 1973
Üye

Autocad ve Solidworks

Autocad genellikle ram

Solidworks ise ekran kartı, ram ve işlemci 

Bu programların olacağını tahmin ettiğim için sordum. Sunucularda bu ihtiyacı karşılayacak ekran kartı bulamazsınız. Arkadaşlarında söylediği gibi remote desktop ile sıkıntı yaratır. Sizde haklısınız pc leri güçlü almaya kalksanız lisans ücretleri pahalı olduğu için astarı yüzünden pahalıya geliyor. Fakat 1 sunucuya kurduğunuzda da bu programlar birden fazla çalışmayabilir. Bunu teyit ettinizmi? Üretici firmalar da bunun yasal olmayacağını söyleyebilir. Örneğin terminal serverda office programını 5 kişi kullansın fakat 10 kişi bağlansın 10 lisans almanız gerekir.

Gönderildi : 05/10/2012 02:49

(@TayfunAkcay)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Windows 7 de bir yama sayesinde uzak masaustunu bir cok kullanici ayni anda baglanacak sekilde hazirladim. 2 kullaniciyida ayni anda baglayip autocad calistirttim. Autocad 2d oldugu icin pek bi sorun yasatmadi. Solidi deneyemedim cunku lisanssiz kuramiyorum. Gecenlerde bu firmadan bir denetleme yasadik herhangi bir sorun olmadi sanmiyorumki yine bir denetleme sirasinda neden koca isletmede tek bir tane autocad var desinler gorecekleri tek sey 1 pc ve icinde birkac kullanici hesabi. Sanmiyorumki uzak masaustu ile baglanip farkli bir yerden bu program kullanilmis desinler yada anlayabilsinler. Solidde ki performans sorunu dediginiz gibiyse kafami bulandirdi. Yapacak bir seyde aklima gelmiyor

Gönderildi : 05/10/2012 03:39

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4298
Co-Helper

Bunun için ctrix sistemlere bakılması lazım websitesini inceleyin ancak sizin böyle bir maliyet kaçışınızla bunu sağlayacak sistemleri kurmanız mümkün değil. Server mimarili başka bir remote desktop tool'u da var ancak gündüz de ismi aklıma gelmemişti şuan da gelmiyor client'lara taktığınız Nvidia Quadro, GTX 'leri kullanabiliyor client tarafında görüntüleri oluşturabilmek için. Free değil maliyetli bir yazılım. Autocad çalıştırabildiği demo'ları görmüştüm.
Zaten her cihaza Autocad lisansı almanız böyle yapıları kurmaktan ucuz çıkar. Solidworks çok kalas bir yazılımdır ayrıca böyle sistemlerde performanslı çalışacağını sanmıyorum.
Kaldı ki siz bunu 7 üzerinde yapmaya çalışıyorsunuz stabil olması mümkün değil donanım kaynaklarını ciddi kullanan bir çalışma açın göreceksiniz nasıl bir durumla karşılaştığınızı. Büyük ihtimalle çalışma mimarisini bilmemenizden kaynaklanıyor bu çaba. Kısaca şöyle söyleyelim sunucunun ekran görüntüsü kodlama, sıkıştırılarak client'a gönderilir ve orada create edilir işte 3D, Cad deki problem de burada gelen ekran verisini o client'da çizebilecek donanım olması gerekli ve bunların arasında ki data transferi özel olarak manage edilmesi gerekli. Tekrarlarsak böyle gerçek yapıları lisanslama maliyetlerinden aşağıya kuramazsınız.
Ayrıca şunu söyleyeyim Autocad'i tek bir paket ile birden fazla noktada kullanmak için ağ lisansı almalısınız. Ağ ortak çalışmayı güncel sürümleri destekler ancak bu dediğim gibi lisans destekli olanlarında var. Bunun dışında reg ile müdahale edip çalıştırılabiliyor ancak lisans geçersiz oluyor.
Solidworks diğerlerinden daha kötü bir donanım kaynakları kullanımına sahip o yüzden kalas demiştim. Lisanslama biçimini pek bilmiyorum.
Remote FX makalelerini incelerseniz mantığı belki biraz daha iyi anlayabilirsiniz.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 05/10/2012 05:54

Paylaş: