Forum

Windows Xp Lisans

Bildirimler
Hepsini Temizle

Windows Xp Lisans

8 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
1,126 Görüntüleme
(@emrahcan)
Gönderiler: 31
Eminent Member
Konu başlatıcı

Günaydın Arkdaşlar

Windows Xp bir image var ben bütün ayarlamalarını yaptım bunu kurarken orjinal cd ile kurdum program ile içinde bulunan lisansı silmek istiyorum.

Amaç ,

Lisans ı sildikten sonra bann 30 günlük süre versin ve ben bu şekilde image nı alacağım 

Neden Derseniz 

300 tane bayi var bilgisayar desteği bende lisans desteği bende değil.

ben bilgisayarı kuracağım kurduktan sonra 30 gün lisans süresi verecek kullanıcıya diyeceğim 30 gün içinde lisans lama yapman lazım yoksa 30 gün sonra windows çalışmaz .

Sanırım anlatabildim.

Gönderildi : 07/09/2012 13:43

(@ugurburma)
Gönderiler: 1973
Üye

Sizin kurduğunuz CD ile onlardaki lisans numaraları uymayabilir o zamanda bilgisayarları lisanslayamadıkları için problem çıkabilir. Windows u kurduktan sonra sysprep yaparak image alabilirsiniz. 

Gönderildi : 07/09/2012 13:50

(@emrahcan)
Eminent Member
Konu başlatıcı

ben lisan şeklinde bir image atıp oraya kurarsam bu bayi ler lisans lamaz ve lisans satın almaz bsa ile sorun olduğunda servis geldi kurdu der:)

dediğiniz mantıklı ama bunalr aynı networkde değil türkiye etrafında 300 bayi

benim niyetim windows7 de olduğu gibi windows açılacak etkinleştirme için 30 gün kaldı falan yazacak.

Gönderildi : 07/09/2012 14:40

(@ugurburma)
Gönderiler: 1973
Üye

Sysprep için aynı networkde olmaları şart değilki.

http://www.ufuktatlidil.com/sysprep-kullanimi/

İşletim sistemimiz açıldıktan sonra bizden yeniden sanki ilk defa Windows kuruyormuşuz gibi sırasıyla;

Windows karşılama ekranı, EULA sözleşmesi, Product KEY ekranı, Güncelleştirme seçenekleri, Bilgisayar ismi, Administrator password, user oluşturma, internetten register işlemi ve bir domain’e bağlamak istediğmiz veya çalışma grubu ekranları sırayla gelir ve bunları doldurursunuz.

Gönderildi : 07/09/2012 16:45

(@emrahcan)
Eminent Member
Konu başlatıcı

ok bunu biliyorum ...

yazdığınız yöntem de eğer elinde cd key yoksa sayfayı geçemeyiz veya o ekranda legal bir key yazabilir veya giden teknisyene yazdırabilir.

Benim istediğim Windows 7 deki etkinleştirme için gün vermesi ben bilgisayarı kurduğumda windows u açtığımda ayarlamaları yapacağım bayi yetkilisine lisanslama size aittir şu kadar gün süreniz vardır diyeceğim Windows Xp bu olay varmıdır..?

Gönderildi : 07/09/2012 17:01

(@S.AhmetTasova)
Gönderiler: 341
Reputable Member

XP'nin lisans key girmeden ürün kullanım desteği yok ve yapılabilirliğide yok  bildiğim kadarıyla.

Gönderildi : 07/09/2012 17:47

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4301
Co-Helper

Bu düşündüğünüzü doğru anladı isem XP ile yapamazsınız. Lisanslama modeli OS bazlı da Windows 7 ile benzerlik taşımıyor. Windows 7 gibi bir karşılama yapamazsınız. Windows 7'de de lisanslama modeline göre paket (CD, kurulum setup) ayrımları var ancak XP 'deki gibi uç noktalarda değil. Şöyle ki siz imajı ancak Open Lisans bir CD den kurulum yaparak hazırlamalısınız. Böylece problemsiz farklı donanımlara ancak, yükleme yapabilirsiniz. En fazla üretim versiyonu uyumluluğu da OPL CD'lerinde mevcut. X32-xxxxx gibi CD/Lisans etiketi üzerinde kodlar bulunur bunlar ile tipleri bulunur. Neredeyse her CD'nin kabul edebildiği bir lisans key'i aralığı bulunur. Bunun dışında bir kod veya lisans sürümü olursa örnek aynı OEM, OPL olsa bile etkinleştirmeyi sağlayamaz, en legal yöntem olarak da OS'un yeniden kurulması gerekmektedir (doğru CD ile). OEM, BOX lisans CD'lerinden ise yine image almak mantıksızdır. Etkinleştirme sağlasanız bile benzer donanım değişse bile tekrar aktivasyon sağlanması gerekir ayrıca asli olarak ise key numarası uydurmak, biraz önce anlattığım şekilde çok daha zordur. Biliyorsunuz Lisans etiketin de belirtilen tip/versiyon CD elinizde yoksa Win XP'de telefonla etkinleştirmeden başka bir seçeneğiniz kalmıyor yani bütün bunlar da Windows 7'de ki gibi değil.
Örnek vereyim bizler Win XP'de image veya kolay kurulum CD'leri hazırlamak istediğimizde SP'lerine dikkat ederek tüm lisans tiplerine göre ayrı image,CD'ler yazdırmak durumundayız böyle işletebiliyoruz teknik servisleri ki. Artık bu işlerimiz tabi azaldı.:)
Bir tool bulabilir miyim diye sormayın yani illegalite aktivasyon dışında bu talep ettiğinizi sağlayabileceğiniz, lisans'ı yönetebileceğiniz bir tool yok.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 07/09/2012 18:42

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4301
Co-Helper

Şunu da ekleyeyim desteklemiş olsun. Üretilen ürün çeşitliliği ile ilgili ben de 3 ayrı sheet'e sahip excel tablaso vardı (Windows XP editions sadece). Bir çok da satır. CD etiketi veya etiket kodunun karşılığını buradan bakardım. Bundan anlayın yani XP'de genel standardizasyon'un ne kadar zorlu olduğunu.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 07/09/2012 18:46

Paylaş: