Forum

Domain dışı paylaşı...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Domain dışı paylaşımda kullanıcı sorunu

13 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
2,736 Görüntüleme
(@SebnemDUYAR)
Gönderiler: 8
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

15 bilgisayardn oluşan bir ağ yapımız var. Bunlardan on tanesi domaine client olarak bağlı, diğerleri ise domain dışındalar (workgroup, özgürler yani 🙂 ).

Domaine bağlı olan bilgisayarlarda bulunan bazı dizinleri paylaşıma açtık, domaine bağlı olan bilgisayarlar kendilerine verilen yetkiler dahilinde bu paylaşımlara uaşabiliyorlar. Fakat domaine üye olmayan bilgisayarların bazıları bu paylaşımlara ulaşabilirken bazıları ise ulaşamıyor. Ulaşabilenler kullanıcı adı ve şifre soruyor (gerekli kullanıcı adı ve şifre yazılınca paylaşımdan normal şekilde faydalanılabiliyor), diğerleri ise erişime izniniz yok diye kestirip atıyorlar.

Şimdi iki sorum olacak;

1- Herkesin ulaşabileceği bir paylaşım oluşturmak istiyorum, bunu nasıl yaparım ? ( Everyone'a gereki izinleri vememe rağmen parola istiyor).

2-  Hiç parola istemeden izniniz yok diyen bilgisayarlar için neler yapmam gerekli?

Not: Paylaşımlar client bilgisayarlar üzerinde ve client bilgisayarlarda WinXp işletim sistemi var.

Teşekkür ediyorum. Hayırlı herkese Ramazanlar.

Gönderildi : 24/07/2012 13:03

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Merhaba,
1-Everyone olarak izin vermenize rağmen kullanıcı kimlik doğrulmasını active directory üzerinden yaptığı için yine de parola ister.
2-Bu bilgisayarlar paylaşımın olduğu bilgisayara ping atabiliyor mu? \\makinaismi ile makinaya erişip paylaşımları görebiliyor mu?

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 24/07/2012 13:16

(@SebnemDUYAR)
Active Member
Konu başlatıcı

Rıza Bey

Evet bilgisayarlar birbirlerine ping atıp, \\makinaismi ile paylaşımları görebiliyor.

AD'de olmasına karşın bu parola sorma kısmını atlamanın bir yolu yok mu? 🙂

Gönderildi : 24/07/2012 13:51

(@vasviuysal)
Gönderiler: 7889
Üye

domainde olmayan makinalarda sifre sormaması sadece basit dosya paylasımı acıkken gerceklesir

sifre sormadan paylasıma erismenin tek yolu AD tarafında guest kullanıcısını enable edip buna paylasım hakkı vermek olabilir

ama yazma kullanılacaksa kesinlikle tavsiye edilmez , virus derdinden kurtulamazsınız 

Gönderildi : 24/07/2012 14:09

(@www-rizasahan-com)
_

Merhaba,
Neticede siz paylaşımı active directory kullanıcılarına yapıyorsunuz ve bir kimlik doğrulması gerekiyor. Olması gerekende budur. Bir vatandaş gelip makinanıza girip orada direk dosyalarınıza ulaşsa sanırım pek hoş olmaz.

Makinaya erişip içindeki dosyaya erişemediklerinde size gelen hata mesajını tam olarak paylaşır mısınız?

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 24/07/2012 14:19

(@SebnemDUYAR)
Active Member
Konu başlatıcı

Vasvi Bey

Guest hesabını aktif hale getirdim, paylaşım için izinleri de verdim fakat nafile.

Rıza Bey

Hata olarak;

"\\makinaismi\dizin erişilemez. Bu ağ kaynağını kullanma izniniz olmayabilir. Erişim izniniz olup olmadığını öğrenmek için yöneticiyle temasa geçin."  diyor.

Bu arada bir vatandaş gelip dosyalarınıza ulaşsa hoş olmaz demişsiniz ama tam olarak istediğimde bu 🙂

Gönderildi : 24/07/2012 15:33

(@www-rizasahan-com)
_

Merhaba,
O halde localde ftp yapın anonymouse usere izin verin.Ne olursan ol gel eriş olur bu sefer. 🙂

Paylaşıma erişilemeyen dosylarda sağ tuş özellikler yapın. Burada güvenlik sekmesi var orada gerekli kullanıcılar veya test için everyone yapın bakalım ne olacak?

Gönderildi : 24/07/2012 16:02

(@SebnemDUYAR)
Active Member
Konu başlatıcı

Güvenlik sekmesinden izinleri değiştridim. Sonuç aynı.

Ftp konsunda ise paylaşıma açmam gereken her pc'de bir ftp server çok olmaz mı ? 🙂

Gönderildi : 24/07/2012 17:15

(@ugurdasdemir)
Gönderiler: 1824
Noble Member

Client sistemlerin sürümü nedir? 

Professional  , Home Edition , Starter  

Gönderildi : 24/07/2012 17:21

(@www-rizasahan-com)
_

Ftp sisteminde merkezi bir yere toplayıp oradan paylaştırmanız mantıklı. Bu paylaşımlara workgroup olan hiç kimse erişemiyor mu? Bu durum bazı kullanıcılarda mı böyle?

Gönderildi : 24/07/2012 18:04

(@ufuktatlidil)
Gönderiler: 5718
Illustrious Member

Domainde ki server üzerinde paylaşımı açın. Daha sonra ister tek kullanıcı ister bütün kullanıclar için de Active directoryden user oluşturup şifreleri paylaşın. Gün içerisinde 1 kere şifre girerler sorun çözülür. Ancak önerim herkesi domain yapısı altında toplamanız yönündedir.

Gönderildi : 24/07/2012 18:28

(@SebnemDUYAR)
Active Member
Konu başlatıcı

Uğur Bey

Sürümler 64bit prof.

Rıza Bey

Bazı bilgisayarlar erişmekte sıkıntı çıkartıyor. Workgroup olan bilgisayarların hesi değil. Ayrıca paylaşılan veriler neredeyse saatte bir değişiyor. Ftp biraz yolu uzatır 🙂

Ufuk Bey

Kimin ne zaman verilere erişmek isteyeceği belli olmadığından (yalnızca iş yerindeki sabit bilgisayarlar ulaşmaya çalışmıyor), herkese kullanıcı adı ve parola söyleyecek olursam başka işlerle uğraşamam ki :):)

Paylaşımlar domaine dahil olmayan bir bilgisayara yönlendirilmiş durumda (veriler çorbaya dönebiliyor bazen). Ama araştırmaya devam 🙂

Hepinize teşekkür ediyorum.

Gönderildi : 24/07/2012 18:40

(@ufuktatlidil)
Gönderiler: 5718
Illustrious Member

Size önerim domaine alın tüm pc'leri. Böylelikle daha güvenli ve performanslı çalışma ortamı sağlayabilirsniz.

Gönderildi : 24/07/2012 20:05

Paylaş: