Forum

domain ortamında pa...

Bildirimler
Hepsini Temizle

domain ortamında paylaşım sorunu

4 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
357 Görüntüleme
(@Anonim)
Gönderiler: 0
Konu başlatıcı

arkadaşlar merhaba,

yaşamış olduğum sorun şu 3 kullanıcı düşünün user1 in bilgisayarında bir klasör paylaşımda user2 ve user3 içinde hem okuma hemde yazma izinleri var. ancak user1 bilgisayarında yeni bir word veya excel dökümanı oluşturunca dosyanın özelliklerinden bakıyorum sadece user1 için izinler var bulunduğu dizine girip paylaşım güvenliğinden izinleri düzenleyince tüm dosyalar tekrardan user2 ve user3 için hem okunur hemde yazılabilir hale geliyor. normalde user1 in bilgisayarında bulunan bu paylaşımdaki klasöre herhangi bir kullanıcı (user1 user2 veya user 3) bir dosya attığında veya oluşturduğunda izinlerin otomatik olarak geçmesi gerekiyor. yaşamış olduğum sorun budur yardımlarınızı rica ediyorum. teşekkürler

Gönderildi : 15/06/2012 14:49

(@erdemcilingiroglu)
Gönderiler: 2205
Noble Member

arkadaşlar merhaba,

yaşamış olduğum sorun şu 3 kullanıcı düşünün user1 in bilgisayarında bir klasör paylaşımda user2 ve user3 içinde hem okuma hemde yazma izinleri var. ancak user1 bilgisayarında yeni bir word veya excel dökümanı oluşturunca dosyanın özelliklerinden bakıyorum sadece user1 için izinler var bulunduğu dizine girip paylaşım güvenliğinden izinleri düzenleyince tüm dosyalar tekrardan user2 ve user3 için hem okunur hemde yazılabilir hale geliyor. normalde user1 in bilgisayarında bulunan bu paylaşımdaki klasöre herhangi bir kullanıcı (user1 user2 veya user 3) bir dosya attığında veya oluşturduğunda izinlerin otomatik olarak geçmesi gerekiyor. yaşamış olduğum sorun budur yardımlarınızı rica ediyorum. teşekkürler

Merhabalar,

Paylaşıma açtığınız klasörün security ayarlarına girin, Advanced kısmından "replace all child object permissions with inheritable permissions from this object" diyip ayarları uyguladıktan sonra dener misiniz?

İyi çalışmalar.

Gönderildi : 15/06/2012 16:17

(@Anonim)
Gönderiler: 0
Konu başlatıcı

Erdem bey cevabınız için teşekkürler.

Evet dediğiniz şekilde ayarlı zaten. dün tekrar inceleme şansım oldu. şöyle bir durum oluyor bilmiyorum bu problemmidir ancak yinede böyle bir durumda bile tekrardan bütün dosyaların izinlerini değiştirmek gerekecek gibi duruyor.

durum şu: paylaşımda olan klasör içerisinde yeni bir dosya oluşturursam paylaşılmış tüm kullanıcılara izin veriyor. ancak bir excel tablosu oluşturdum diyelim bunu masaüstüne kaydettikten sonra paylaştığım klasöre taşırsam bu dosya için izinler değişmiyor sadece oluşturan kişi erişebiliyor.

Gönderildi : 16/06/2012 13:42

(@CeyhunKutukcu)
Gönderiler: 3
Active Member

Dosyayı (farklı partitionlarda olsa bile) bir klasöre kopyaladığınızda üst'ten gelen miras yetkilendirme geçerli olur.  Yani klasörün yetkilendirmesi dosyayada geçer.

Taşıdığınızda (aynı partition olmak şartı ile) dosya yetkisi ne ise o geçerli olur. Farkı partitiondan taşırsan yine üst klasörün yetkisi ile gelir.

Gönderildi : 25/06/2012 17:58

Paylaş: