Forum

Wındows Xp kurulumu...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Wındows Xp kurulumunda ilginç bir durum.

13 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
1,219 Görüntüleme
(@YilmazCeylan)
Gönderiler: 34
Trusted Member
Konu başlatıcı

Arkadaşlar 

Formatla ilgili şöyle bir sorunum var normalde pc üzerindeki xp açılış ekranına kadar gelip restart ediyordu başka bir makinanın harddiskini bu makinaya taktım antivirüs sistem temizleme programları filan kurdum tarattırmalar vs. yaptıktan sonra restart ettim makina açılmadı xp logosuna kadar gelip donuyordu,Bari format atayım dedim harddiskin farklı bir makinada yedeğini aldım geri taktım xp kurulum cd sini takıyorum kurulum ekranına geçiyorum seçenekler geliyor 1.Kurulum 2.Onarım 3. Çıkış Kurulumu seçiyorum sürekli üstte Windows Xp Professional Kur yazısı altta Bekleyin yazısı öylece kalıyor Hdd ışığı yanmıyor bu arada.Şu şekilde bazı deneme yanılma yaptım 3 farklı hdd üzerinde denedim 2 farklı cd sürücüdenedim,Ramı söktüm taktım (Geçen gün cpu söküp takmıştım bağlantılı olabilirmi bilmiyorum) Anakartın pilini söktüm taktım.Size başka ne olabilir ? 

Gönderildi : 02/05/2012 02:50

(@yurdalozalp)
Gönderiler: 106
Estimable Member

Gördüğüm kadarıyla donanımların hepsini denemişsin farklı donanımlarla fiziksel olduğunu düşünmüyorum yazdıklarından yola çıkarak

Öncelikle  masaüstü mü dizüstümü sistemin eğer notebook ise xp cd de Intel SATA AHCI Controller Driver  içinde gömülü olmayabilir nlite gibi proğramlarla içine atabilirsin  burdan bulabilirsin http://downloadcenter.intel.com/SearchResult.aspx?lang=eng&keyword=%22ahci+sata+driver%22

Eğer masaüstüyse  xp cd değiştir derim kopya kullanıyorsan fark ediyor

Gönderildi : 02/05/2012 03:20

(@ilkaybaydur)
Gönderiler: 53
Trusted Member

hdd takmadan kurulumu başlat o takıldığı bölümü geçip gecmediğini kontrol et.

Gönderildi : 02/05/2012 08:22

(@YilmazCeylan)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Pc masaüstü 3 farklı cd denedim Orjinal SP2 li,Kopya ve Kopya Sata driver gömülü olan sonuç aynıydı.

Birde o şekilde deniyeyim hocam bakalım hdd takmadan ne kadar gidecek,

Yalnız ben Cd sürücü ve Hdd yanıma aldım bugün işyerinde farklı bir makinada kurulumu yapmayı deniycem.Bende merak ettim açıkçası 3 ayrı Hdd 2 ayrı cdrom 3 ayrı Xp kurulum cdsi sonuç aynı.Bunları geçsem diğer parçalarda olsa ya farklı bir yerde hata verir yada hiç açılmaz diye düşünüyorum. 

Bu arada ofiste farklı bir makinaya bağladım harddiski ilk başta takıldı sandım ama orayı geçti diski biçimlendirdim yavaş biçimlendirmede kuruluma başladık. 

Gönderildi : 02/05/2012 12:35

(@Anonim)
Gönderiler: 0

chkdsk /f /x /r

Gönderildi : 02/05/2012 16:24

(@YilmazCeylan)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Üsrtadlar geldiğim son durum şudur;

Xp kurduğum hdd getirdim kasaya taktım xp amlemi görünür görünmez restart ediyor makina Güç kaynağını değiştirip başka bir güç kaynağı taktım durum aynı. ioz arkadaşın dediği chkdsk/f/x/r yi yapayım dedim ondada doğrudan açılışta Güvenli mod ağ desteği ile normal çalıştır vs. gibi seçenekler geliyor herhangi birini seçiyorum durum aynı restart.

Gönderildi : 03/05/2012 01:00

(@ilkaybaydur)
Trusted Member

başka makinada kurulum yaptığın için restart yapar..Kendi makinanda kurman gerekir..

Gönderildi : 03/05/2012 01:12

(@YilmazCeylan)
Trusted Member
Konu başlatıcı

başka makinada kurulum yaptığın için restart yapar..Kendi makinanda kurman gerekir..

Anladım şimdi tekrardan bu makinada kurulum yapmaya çalışıcam ama dediğim gibi Mavi kurulum ekranına geçiyor makina Kurulum,Onarım,Çıkış seçeneklerine kadar geliyor Kur=Enter diyorum bekleyin çıkıyor ve öylece bekliyor.Şu an bu şekilde bekliyoruz 🙂 Hdd de bir sorun olmadığı aşikar farklı bir cdromdada durum aynıydı diğer donanımlarda olsa ona keza hiç açılmayacak yada hata verecek buraya kadar gelipte takılmasını anlayamadım bir türlü.Olmasını bir yana bıraktım sebebini çok merak eder oldum 🙂 

Gönderildi : 03/05/2012 01:24

(@ilkaybaydur)
Trusted Member

eğer sata hdd kullanıyorsanız birde ide deneyin veya ide ise sata denemenizi öneririm girişlerde problem olabilir.. 

Gönderildi : 03/05/2012 01:30

(@YilmazCeylan)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Az önce 2 tip hdd ile denedim sonuç yine aynı sanırım anakartın hdd ile bir sorunu var,Biostan bu tip sorunu gidermek mümkünmü acaba ?

Gönderildi : 03/05/2012 01:52

(@m.eminarslantay)
Gönderiler: 152
Estimable Member

anakartın markası nedir bios dan AHCI olarak secili olanı ide olarak değiştir öyle dene ve son olarak hazır sata gömülü sistemler yerine kendin kendi anakartının sürücünü indir kendin entegre et öyle dene

Gönderildi : 03/05/2012 04:18

(@YilmazCeylan)
Trusted Member
Konu başlatıcı

anakartın markası nedir bios dan AHCI olarak secili olanı ide olarak değiştir öyle dene ve son olarak hazır sata gömülü sistemler yerine kendin kendi anakartının sürücünü indir kendin entegre et öyle dene

Anakartın markası Asus P5GPL bu söylediğinizi akşam deneyebilirim.(hazır sata gömülü sistemler yerine kendin kendi anakartının sürücünü indir kendin entegre et öyle dene ) Bunu nasıl yapabilirim acaba ?

Gönderildi : 03/05/2012 12:29

(@YilmazCeylan)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Geldiğim son durum şudur arkadaşlar,

Cd sürücünün kablosunu değiştirmiştim son olarak yine olmadı sonrasında o kasadaki işlemciyi aldım benim eski bir kasam vardı çalışmayan ona taktım aynı HDD yide taktım çalıştı,Başlangıçta biraz sorun yaşadım ama deneme yanılma ile düzeldi.Yalnız ben kurulum değilde onarım yaptım kurulum esnasında sürekli şu dosya bulunamadı iptal için esc yada atla gibi  seçenekler geliyodu bende hata verince diğer cd yi takıp ordan devam dedim takıldığında tekrar diğer cdyi takarak devam ettim wındıws açılışındaki kullanıcı sekmesine kadar açıldı ama orda yanlış hatırlamıyosam etkinleştirme ile ilgili bir hatadan dolayı wındowsu açmadı.Oraya kadar geldiya gerisini hallederim artık 🙂

Yalnı bu kurulum esnasında dosyaları eksik olması neden olabilir ?

Gönderildi : 04/05/2012 12:23

Paylaş: