Forum

Windows 7 ile Windo...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Windows 7 ile Windows Xp'yi Bilgisayar açılırken seçerek başlatmak

10 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
376 Görüntüleme
(@MertSert)
Gönderiler: 474
Prominent Member
Konu başlatıcı

Herkese Merhaba ;

Pc'de iki ayrı Disk var. Bu disklerden bir tanesinde Windows 7 64 Bit Pro  bir diğerinde Windows Xp SP3 işletim sistemi var. Şunu yapabilirmiyiz. Pc'yi açtığımızda tarafımıza iki seçenek sunarak hangi işletim sistemi ile başlatmak istersiniz diye bir seçenek sundurma imkanımız varmı, Bios'tan ilk disk olarak Windows 7'yi görüyor bunada belirtmek istedim.

Syg.

Gönderildi : 23/11/2011 18:36

(@SerdarCakar)
Gönderiler: 95
Estimable Member

Bilgisayarım sağ tuş / Özellikler / Gelişmiş / Başlangıç ve kurtarma / Ayarlar / Düzenle 

buraya girip oradaki değerleri bizimle paylaşırsan daha iyi yardımcı oluruz.

Gönderildi : 23/11/2011 18:49

(@MertSert)
Prominent Member
Konu başlatıcı

Bilgisayarım sağ tuş / Özellikler / Gelişmiş / Başlangıç ve kurtarma / Ayarlar / Düzenle 

Merhaba Serdar Bey ;

Yönlendirmeniz Windows 7 üzerinden dimi, yanlış anlamadım. Çünkü Pc açılırken 1. disk yani Windows 7 ile başlıyor.

Syg.

Gönderildi : 23/11/2011 18:51

(@MertSert)
Prominent Member
Konu başlatıcı

Bilgisayarım sağ tuş / Özellikler / Gelişmiş / Başlangıç ve kurtarma / Ayarlar ( Düzenle Butonu bulunmamakta Windows 7 Pro'da )

Sistem Başlatma

Varsayılan İşletim Sistemi = Windows 7 ( Bu bölümde Xp gözükmemektedir, sadece 7 gözüküyor )

İşletim Sistemleri gösterme süresi = 30 Saniye ( Kutucuk İşaretli )

Gerekirse kurtarma seçeneklerini gösterme süresi ( Kutucuk İşaretli değil )

Gönderildi : 23/11/2011 18:54

(@MertSert)
Prominent Member
Konu başlatıcı

Serdar Bey ;

İşletim sistemleri iki ayrı disk içinde, tek bir disk içinde olsa halledeceğime inanıyorum, fakat iki ayrı disk oluncu tıkandım kaldım.

Syg.

Gönderildi : 23/11/2011 18:57

(@oktaykumas)
Gönderiler: 110
Estimable Member

(@MertSert)
Prominent Member
Konu başlatıcı

Merhaba Oktay bey ;

Teşekkür ederim yönlendirmeniz için fakat biraz karışık geldi bana. Çünkü Windows 7'de bcedit yok, diğer 3. Parti yazılıma ait makele inanın tamamını okudum fakat benim yapmak istediğim olayla bir bağ kuramadım. Bunun daha kolay bir yolu yokmudur acaba.

Syg.

Gönderildi : 23/11/2011 19:27

(@MertSert)
Prominent Member
Konu başlatıcı

Windows 7'de bootmgr dosyasını ;

[boot loader]
timeout=3
default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS
[operating systems]
multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Professional" /noexecute=optin /fastdetect
multi(0)disk(1)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Windows 7" /fastdetect

bu şekilde yapsam sonuc istediğim gibi olurmu acaba ( buraya yazdım PC'nin yerine bir başka PC takmıştım, biraz sonra ben deneyeceğim fakat yinede bu zaman zarfı içinde buraya yazarak fikrinizi alayım dedim )

Syg.

Gönderildi : 23/11/2011 19:34

(@oktaykumas)
Gönderiler: 110
Estimable Member

Selam,

Makaleyi iyi incelemeniz tavsiye ederim BCDEDIT.EXE komutu Windows Vista ve Server 2008 ile çıkmış ve Windows 7 nin kullandığı bir komuttur.

kolay gelsin.

Gönderildi : 23/11/2011 19:49

(@MertSert)
Prominent Member
Konu başlatıcı

Selam,

Makaleyi iyi incelemeniz tavsiye ederim BCDEDIT.EXE komutu Windows Vista ve Server 2008 ile çıkmış ve Windows 7 nin kullandığı bir komuttur.

kolay gelsin.

Oktay bey tekrar teşekkür ederim, fakat şöyle bir yol buldum.

PC açılırken F8'e basarak HDD hangisini ilk açılmasını istiyorsam onu seçiyorum, 1. yada 2.

Sorunu bu şekilde çözdüm.

Syg.

Gönderildi : 23/11/2011 19:56

Paylaş: