Forum

Windows 7 ' de FTP ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Windows 7 ' de FTP Server Kurulumu ve Firewall Ayarları.

10 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
1,763 Görüntüleme
(@can.gurzap)
Gönderiler: 66
Estimable Member
Konu başlatıcı

Öncelikle herkese merhaba. bu konuyu açtıgımda bir çok arkadaşımız araştırma yapmadımı acaba diye soracaklardır. fakat ben forumda araştırma yaptım  ( internette ' de ) ama bir türlü tamamlayamadım. 3 ' uncu parti yazılımsız windowsun kendi iis i ile yapmaya calısıyorum ama olmuyor, olmayan aslında firewall ayarları sanırım. yaptıklarımı sıralayacak olursam ,

windows 7 client de windows compenant ' larında  iis ve ftp serverı kurdum

iis üzerinden ftp sitesi yarattım ve kök dizin gösterdim.

clientin localinde ftp://127.0.0.1 yazdıgımda dizin geliyor.

başka bir clientten sadece firewall ı disable ettiğim zaman win7 client ftp dizinine ulasabiliyorum oda herhangi bir kimlik dogrulaması istemeden direkt olarak dizini gösteriyor.( sadece kendi networkunde calısacak bu ftp server dış baglantısı olmayacak)

sormak istediğim ise şu , ftp serverı kurduktan sonra firewall 'ın açık kalması gerekli , bunun icin win7 firewall da ftp icin ne tür ayarlar yapmam gerekli ben win7 clientte  "new rule " diyip tcp ip protocolunu sectikten sonra ftp portuna " 21" e izin verdim hem gelen hem giden. ama bir türlü firewall acıkken baglantı saglayamadım. bir de kullanıcı kimlik dogrulama ekranı gelmeden direkt olarak giriyor ( firewall kapalı iken gerceklesiyor)

bu konuda yardımcı olursanız cok sevinirim.

Gönderildi : 18/10/2011 19:04

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32993
Illustrious Member Yönetici

Merhaba

TCP ve UDP 20 ile 21 nolu portları açmanız yeterlidir.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 20/10/2011 14:16

(@velimontana)
Gönderiler: 144
Estimable Member

Merhaba bende sunucuma iis ile ftp hesabı açtım ama firewall ı kapatmadan bağlanamıyorum, firewall ı devre dışı bırakınca baglanıyorum ama bağlanmadan wan dan baglanamıyorum zaten lan da her türlü baglanıyor, ama firewall kapanmadan wan dan başka yerden bağlanmıyor, bir sürü 20 ve 21 portlarını açtım ftp sunucu falan hepsine izin verdim ama hala neden bağlanmıyor bu 🙁

Gönderildi : 27/08/2014 23:49

(@vasviuysal)
Gönderiler: 7889
Üye

windows firewallda oluşturduğunuz kurallardaki scope ayarına bakın bence

my subnet only varsayılan olarak geliyor sanırım 

Gönderildi : 28/08/2014 13:59

(@velimontana)
Estimable Member

windows firewallda oluşturduğunuz kurallardaki scope ayarına bakın bence

my subnet only varsayılan olarak geliyor sanırım 

hocam öyle bir ayar bulamadım 

Gönderildi : 29/08/2014 00:34

(@vasviuysal)
Gönderiler: 7889
Üye

remote ip adress kısmı any olucak 

Gönderildi : 29/08/2014 01:07

(@velimontana)
Estimable Member

remote ip adress kısmı any olucak 

evet aynen o şekilde zaten bi ilk baştaki ayarı özel seçiyorum birde port ayarlarında tcp ve udp ye 20 ve 21 i açıyorum 

Gönderildi : 29/08/2014 04:41

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4298
Co-Helper

Kuralları gelen ve gidene de yazın.
test için telnet 20 21 e bağlantı atıp içerden ve dışarıdan sonucu arkadaşlar ile paylaşabilirsiniz.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 29/08/2014 06:02

(@velimontana)
Estimable Member

Kuralları gelen ve gidene de yazın.
test için telnet 20 21 e bağlantı atıp içerden ve dışarıdan sonucu arkadaşlar ile paylaşabilirsiniz.

merhaba telnet komutlarını bilmiyordum ama öğrendim dışardan yani wan dan serverin firewall ı kapalıyken 21 portuna  "220 microsoft ftp services" diye yanıt geliyor, ama 20 ye herhangi birşey gelmiyor, ve firewall açarsam herhangi bir cevap gelmiyor ikisinede

Gönderildi : 30/08/2014 21:00

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4298
Co-Helper

konfigurasyon probleminiz var
sunucu zamanlarını kontrol edin
aynı anda iis + ftp varsa kaldırın
firewall ı 0 layın
denemeleri administrator hesabı ile yapın

http://www.lokmankoroglu.com/2009/08/06/windows-server-ftp-home-directory-inaccessible-hatasinin-cozumu/comment-page-1/
http://www.recepyilmaz.web.tr/etiket/220-microsoft-ftp-service
bunlarıda kontrol edin

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 01/09/2014 18:25

Paylaş: