Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

SSL Sorunu

6 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
695 Görüntüleme
(@u-ismailyildirim)
Gönderiler: 14
Eminent Member
Konu başlatıcı

İşletmemize aldığımız pcler win 7 32 bit kurulu geldi (Bu arada belirteyim toplama pc hepsi 🙂 ) üzerlerinde ıvırzıvır bir çok program ve ofis 2010 ile lisanslarım 64 bit olduğu ve kurulumlar crackli yapıldığı için tüm pcleri formatlayıp lisanslı win 7 Pro 64 kurdum hepsine buraya kadar sorun yok. Taki NCR kasalardan Netsis'e data aktarımı için kullanılan TERA programının 64 bit desteği olmadığını öğrenene kadar kutulu bulunan pclerden (32 bit win 7 crackli olanlardan) birisini alıp kendi pc im ile değiştirdim. emin olmaya olmaya 64 bit lisansı girip aktive ettim. üzerindeki crackli ofisi kaldırıp lisanslı ofisi kurdum ve TERA programının kurulumunu yaptırdım. ama ne kurulum program netbeui kullanıyormuş. ayrıca güvenlik anlamında tam bir rezalet everyone tam yetki verip firewall felan ne varsa kapattılar.

asıl soruna gelecek olursam artık pc SSL kullanan hiçbir yere erişemiyor. windows update, outlook https felan hak getire hiçbirisi çalışmıyor. 2 gündür internetten denemediğim yöntem kalmadı. bazı dll leri registry ederken hatalar alıyorum.(web deki düzeltme işlemlerinde tavsiye edilen)

benzer bir sorun yaşayan veya önerisi olan var mı ?

şimdiden teşekkürler

Gönderildi : 21/07/2011 01:40

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32997
Illustrious Member Yönetici

İsmail bey merhaba,

Bu programı kuran kim ise onunla görüşmek gerekli, anladığım kadarı ile ne oldu ise kurulumdan sonra oldu ve eğer bu ncr için olan bir makine ise bu şekilde çalışmak zorunda mı ? sanmıyorum sonuç olarak en basiti windows update yapılması gerekli, ama yok benim makinem test için kurdum derseniz bende temiz bir kurulum yapın derim.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 21/07/2011 15:04

(@u-ismailyildirim)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Açıkcası sorunun kökeninin onların yaptığı bir ayar sonucu direkt olarak oluştuğunu düşümüyorum dolaylı bir sonucu olsa gerek (virüs vs.) test amaçlı bir kurulum değildi ama henüz aktif olarak kullanılmadığı için bugün sıfırdan temiz bir yükleme yaptım. Yarın tekrar kurulum yapacaklar bakalım sonuç ne olacak.

Merak ettiğim bir soruyu sizin ile paylaşmak isterim. Windows firewall'ı TCP-IP ve Netbeui için ayrı ayrı konfigüre edilebiliyor mu ? Yani firewall'ı Netbeui için devre dışı bırakıp TCP-IP için aktif tutmam mümkün mü ? DOS yüklü bir makine üzerinde çalışan programın (Kasalar) windows yüklü bir makinenin registry kayıtları ile ne işi olur onuda anlamış değilim ( Everyone'a resigtry için full yetki verdiler kurulum sırasında) benim gözlemlediğim kadarı ile TERA programı (Win OS üzerinde çalışan ) kasalar üzerindeki yazılım ile (DOS) Netbuei üzerinden haberleşip (satış, fiyat, ürün bilgileri gibi.) verileri dosya bazında aktararak çalışıyor. Keza kasalarda Offline çalışma modu bulunmakta Kasalar ve Tera yazılımı iletişimi kestiğinde de kasalar çalışmaya devam ediyor. (Sadece offline'a düşmeden önceki bilgilerle sonrasında yukarıda saydığım verilerde bir değişiklik olmuş ise kasanın haberi olmuyor sadece) yukarıdaki gözlemlerinden çıkardığım sonuç kasa ile tera arasında dosya transferi şeklinde bir senkronizasyon söz konusu sanırım çenem düştü gene güvenlik konusunda takıntılı olduğum için bu  kurulum beni oldukça rahatsız etmekte...

tavsiyeniz ve öneriniz için teşekkürler

Saygılarımla

U. İsmail YILDIRIM

Gönderildi : 22/07/2011 00:41

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Ne NCR kullandım nede TERA programını gördüm, bu nedenle yorum yapmam çok doğru olmaz ama şunu biliyorum ki Türkiye de pek çok bu tarz firmada windows bilgisi yüksek olmayan teknikerler çalışıyor ve bu nedenle pek çok güvenlik açığına yol açıyorlar.

Benim tecrübem Nebim programında oldu, 2004 yılında bana dediler ki nebimin çalışması için kullanıcıların lokal admin olması lazım dendi ama bu beni çok zor durumda bırakıyordu bende biraz araçtırdım ve domain user ile nebim programını çalıştırdım ve bunu nebim firmasına bildirdim.

Özetle firma gerçekten işini bilmiyor olabilir ama bilmediğim bir program için yorum yapmam çok doğru olmaz.

gelelim soruna, Firewall IP tabanlı çalışıyor Netbeui ise ip kullanmadığı için zaten firewall' a takılmıyor olması lazım ancak hiç denemediğim için kesin bir şey söyleyemem.

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 22/07/2011 02:26

(@u-ismailyildirim)
Eminent Member
Konu başlatıcı

bugün kurulumu yaptılar(daha tamamen bitmediğini söylediler ama yarın devam edecekler sanırım ayarlamalar vs. ) gördüğüm kadarı ile firewall aktifken sizinde söylemiş olduğunuz gibi sorunsuz çalışıyor görünüyordu en azında ağ erişiminde sorun gözlemlemedim. daha önceki kurulumlarında security center'ı devre dışı bırakmışlardı bu kurulumda yaptılarmı bilmiyorum. WSC da benim gibi everyone full yetki olayına bozulduğundan kapatıyorlar sanırım ama sizinde söylediğiniz gibi malesef irdelemeden belirledikleri ve çalıştığını bildikleri yöntemeri izleyerek çalışıyorlar genelde kurulum yapan teknisyen arkadaşlar açılıştan önce fırsatım olur ise deneme yanılma ve kontrol yolları ile bu programın win 7 üzerinde daha güvenli çalışabilirliğini ayarlamaya çalışacağım.

Şuan'a kadar çıkan sonuç sizinde söylemiş olduğunuz gibi firewall netbuei'i iplemiyor gibi 🙂 (daha detaylı inceleyip nihayi sonucu yazacağım.)

Kolay gelsin

Gönderildi : 23/07/2011 00:11

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

tecrübelerinizi paylaşmanızı merakla bekiyorum.

paylaşımlarınız için teşekkürler.

Gönderildi : 23/07/2011 15:58

Paylaş: