windows xp professi...
 
Bildirimler
Hepsini Temizle

windows xp professional internet kısıtlama ve kontrol  

  RSS
ramazanmergen
(@ramazanmergen)
Üye

windows xp işletim sistemi kurulu ortak olarak kullanılan dosyaların bulunduğu bir ana makinam var.aynı özelliklerde bir pc daha aldım.bu makinaya'da xp pro kurup,modem üzerinden internete çıkan kullanıcıların girdikleri sayfaları yada kısıtlamaları kontrol etmek,görmek istiyorum.bunun için izlemem gereken yol nasıl olmalıdır? bilgi işlem sektöründe yeniyim.server 2003 kurup üzerine Isa server kurup bu şekilde yapmayı daha beceremiyorum.

2.sorum sa,

server 2003 kurup üstüne Isa server kurarsam,iç bacak dış bacak olayıyla yani,server 2003 te dns,dhcp server'ıda kurmam gerekirmi?

etki alanı oluşturmadan bunlarla yönetebilirmiyim?

Alıntı
Gönderildi : 18/05/2011 21:22
Vasvi UYSAL
(@vasviuysal)
Saygın Üye Forum Yöneticisi

etki alanından kastınız AD domain yapısı ise şart değil 

dhcp server kurmanız gerekebilir , dns size kalmis disardaki bir dns serveride dhcp aracılıgı ile kullanıcılarınıza

dagıtabilirsiniz yada dns servisinide kurabilirsiniz 

CevapAlıntı
Gönderildi : 19/05/2011 01:27
ramazanmergen
(@ramazanmergen)
Üye

hocam öncelikle yorumunuz için çok teşekkür ederim.forumda dhcp,dns kurulumu ile ilgili dökümanlar mevcut.fakat uğraştım yapamadım.

aklımdaki yorumlar doğrumu bilmiyorum.sizinle paylaşıorum hemen,

dhcp sunucusu oluşturduğum server 2003  üzerinde 2 ethernet kartı olmalı.iç bacak dış bacak.birine modem bağlanmalı.normal internet erişimi için.diğer ethernet'i ise switch yada hub'a bağlıoruz.bu switch yada hub'tan da client bilgisayarlara internet erişimi,etki alanına dahil olma gibi imkanlar sunmuş oluyoruz.örneğin isa server kurarak dış bacaktan gelen interneti iç bacaktan dağıtırken süzüp internet kısıtlaması sağlayabiliyoruz.

tek bir ethernet kullanarak dhcp server yapılandırıp,diğer bilgisayarlara ip dağıtmak ve internet erişimi vermek olmuyor.

benim kafamda kurguladığım budur hocam.yanlış bi yerim varsa yada eksik düzeltirseniz sevinirim.eğer mantığım doruysa yada sizden doru olanı öğrenirsem ilk domain controler'ımı yani ilk network sistemimi oluşturmak istiyorum.

yardımlarınızı bekliyorum

CevapAlıntı
Gönderildi : 19/05/2011 21:31
Rıza ŞAHAN
(@rizasahan)
Değerli Üye Forum Yöneticisi

[quote]
dhcp sunucusu oluşturduğum server 2003  üzerinde 2 ethernet kartı olmalı.iç bacak dış bacak.birine modem bağlanmalı.normal internet erişimi için.diğer ethernet'i ise switch yada hub'a bağlıoruz.bu switch yada hub'tan da client bilgisayarlara internet erişimi,etki alanına dahil olma gibi imkanlar sunmuş oluyoruz.örneğin isa server kurarak dış bacaktan gelen interneti iç bacaktan dağıtırken süzüp internet kısıtlaması sağlayabiliyoruz.[/quote]
Dhcp kurmak için iki ethernete gerek yok.Isa kuracaksanız eğer iki ethernet olması mantıklı.Tek ethernette kurulabilir ama proxy görevi görür.


[quote]
tek bir ethernet kullanarak dhcp server yapılandırıp,diğer bilgisayarlara ip dağıtmak ve internet erişimi vermek olmuyor.[/quote]

Tek ethernet ile dhcp kurabilirsiniz.Diğer bilgisayarlara ip dağıtabilirsiniz.İnternet erişimi verdirirsiniz ama internet erişimleri kısıtlama için sia veya türevi yazılım veya sonanımsal firewall kullanmalısınız.


[quote]
benim kafamda kurguladığım budur hocam.yanlış bi yerim varsa yada eksik düzeltirseniz sevinirim.eğer mantığım doruysa yada sizden doru olanı öğrenirsem ilk domain controler'ımı yani ilk network sistemimi oluşturmak istiyorum.[/quote]


Bu yapacağınız çalışmalar test ortamı ise eğer.Vmware workstation kurun ve onun üzerinde aşağıdaki işlermleri yapın bu sayede sanallaştırmayada ufaktan girmiş olursunuz.
1-Bir makinaya dc kurun.Dc haricinde dhcp kurarak ip dağıtın.
2-Bir makinaya çift sanal ethernet ekleyin isa kurun.
3-Bir makinaya client makinası olarak xp veya win7 kurun.

Bu şekilde clienti dc olan makinanızda domaine alabilir.Bu makinanızın dc üzerindeki dhcp üzerinden ip almasını sağlayabilir ve isa kurulu makina ile internet erişimini kontrol altına alabilirsiniz.

CevapAlıntı
Gönderildi : 19/05/2011 21:57
Vasvi UYSAL
(@vasviuysal)
Saygın Üye Forum Yöneticisi

dogrudur arkadasım internet paylastirmak icin 2 ethernet kartın olmalı birisi modemine biriside iç aga baglı olmalı (switch hub vs. ) 

bu makina uzerinde dhcp ve dns servisleride olmalı ki clientler ip adresi alsın ve isim cozumlemeside yapabilsinler

internet paylaşımını isa , kerio fw , routing and remote access ile yapabilirsin secenek sana kalmıs 

http://www.cozumpark.com/blogs/gvenlik/archive/2008/07/06/kerio-winroute-firewall-b-246-l-252-m-1.aspx

http://www.hakanuzuner.com/index.php/neden-isa-server-kullanmaliyiz.html

http://www.hakanuzuner.com/index.php/isa-server-2004-monitoring.html

http://www.tayfundeger.com/server-2008-routing-and-remote-access-yapilandirmak-ve-etkinlestirmek.html

adreslerindeki dokumanlar intenet paylasımı konusunda sana yardımcı olacaktır  

CevapAlıntı
Gönderildi : 19/05/2011 21:59
ramazanmergen
(@ramazanmergen)
Üye

rıza hocam,vasvi hocam,

yardımlarınız için çok teşekkür ederim.bu 2 ethernetten dış bacak olanı modemi bağladım diyelim.

örneğin,

ip adresi :192.168.1.x aldı

gateway : 192.168.1.1

dns : 192.168.1.1

forumda hakan uzuner hocamın dhcp kurulumu makalesinde ip yapılandırmasını,

 

ip adresi :192.168.17.2 aldı

gateway : 192.168.17.1

dns : 192.168.17.2

yapmış.bu çok kafamı karıştırdı.bu atanan ip,iç bacak ethernetine atanan manuel ip mi oluyor? iç bacak ve dış bacak ip yapılandırması hakkında ve dış bacağın,iç bacak sayesinde client'lara internet erişimi dağıtması hakkında biraz açıklama yapabilirmisiniz?

CevapAlıntı
Gönderildi : 19/05/2011 22:16
Vasvi UYSAL
(@vasviuysal)
Saygın Üye Forum Yöneticisi

iç bacagada dış bacagada elle ip adrsi vermen gerek hocam 

isayi kurup yapilandirdiktan sonra icerdeki clientlerin ag gecidi olarak (ve muhtemelen dns olarakta ) senin isa kurudugn serverin ic bacagindaki ip adresini kullanmalılar , örneğin iç bacaktaki ip adresi 192.168.17.1 ise client tarafında ag gecidi bu olmalı  

CevapAlıntı
Gönderildi : 19/05/2011 22:34
Paylaş: