Forum

Autorun.inf ve otom...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Autorun.inf ve otomatik kullan hakkında

2 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
889 Görüntüleme
(@halitozgur)
Gönderiler: 22
Trusted Member
Konu başlatıcı

autorun.inf dosyasının çalışma şeklini anlamak için bir test yaptım workgroup çalışan bir XP kullanıyorum

uSB belleğime autorun.inf ve autoruntest.cmd isimli dosyalar yükledim

autorun.inf içeriği aşağıdaki gibi

[autorun]
shellexecute=autoruntest.cmd

autoruntest.cmd  içeriği aşağıdaki gibi

echo "autorun calıstı"
pause

windows locol policy ayarlarım aşağıdaki gibi

USB belleğimi bilgisayara takınca aşağıdaki pencere çıkıyor, yani otomatik kullan penceresi

Sormak istediğim şunlar:

1.Küçük resimdeki otomatik kullan özellği ile büyük resimdeki policy ayarı yapılan yer arasında bir ilişki var mıdır?Birbirinden bağımsız mıdırlar?

Bilgisayarıma girip usb bellek üzerinde sağ click yapıp otomatik kullan  a tıklayınca autorun.inf çalıştı..İlginç geldi.

2.Büyük resimdeki ayarlarla usb belleğimin autorun.inf dosyasını çalıştıracak yeterliliği sağlamış olmuyor muyum? Neden autorun çalışmıyor?

3.Bilgisayarıma girip usb belleğe çift tıklayınca autorun.inf çalıştı. Bunun nedenini anlayamadım. O zaman usb belleğimi taktığımda da çalışması gerekirdi, yanlış mıyım?

Not: Kaspersky 2011 antivirus kullanıyorum ama usb belleğimi takınca tarama ister misiniz  gibi bir pencere dışında hiçbir zararlı içerik uyarısı almadım ve tarattırmadım.

Gönderildi : 15/05/2011 02:35

(@TanBora)
Gönderiler: 357
Reputable Member

Autorun.inf içerisindeki satırlardaki komutlar önemlidir. Çağırdığı dosya zararlı içerik ise virüs programı uyarı veya blok yapar. Ama zararsız bir içeriğe ses çıkarmaması normal. Kısaca her autorun.inf virüs demek değildir. Mesela bazı harici diskler kendi yazılımlarını çalştırırken kullanıyor.

Gönderildi : 16/05/2011 12:49

Paylaş: