Forum

Harddiskte bad sekt...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Harddiskte bad sektör

4 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
575 Görüntüleme
(@demirtas)
Gönderiler: 13
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

XP yüklü makinemdeki yedek harddiski HDTUNE ile test ettim bad sektör çıktı

Hem teknik olarak öğrenme adına hem de ne yapabilirim konusunda sormak istiyorum. Biraz uzun oldu bağışlayın lütfen.

1.XP içinden 2 türlü format atabilirim.Biri quick format , diğeri biraz daha uzun süren format. İkisi arasındaki fark nedir?

2.Diskteki bad sektörler fiziksel midir? Yazılımsal bad sektör diye birşey var mı?

3.Bad sektörü iyileştirme ya da o bad sektörü bir daha kullanmamak için sistemim işaret koysun istersem XP içinden az önce bahsettiğim biraz daha uzun süren formatımı kullanmalıyım?

4. Çok eskiden BIOS da low level format vardı. Bu işlemi şimdilerde özel bir yazılımla gerçekleştirmek bad sektörü bir daha kullanmamak üzere işaretleme işlemini yapar mı?

5.Bad sektörlerdeki bilgiler hiç kurtarılamaz mı acaba?

Gönderildi : 18/04/2011 03:24

(@m-hakancan)
Gönderiler: 1866
Noble Member

Merhabalar;

Herkes için faydalı sorular bunlar. Aşağıda sırası ile cevaplamaya çalıştım.

1. Quick format dediğimiz olayda sadece disk üzerinde bulunan dosyalar silinir  disk yapısı kontrol edilmemektedir. Full format yapıldığında ise hem dosyalar silinir hem de disk yüzeyi teste tabi tutulur ve arızalı olan sektörler bad olarak işaretlenir ve işletim sistemi ya da bir yazılımın bu alana veri yazması önlenmiş olur.
  2. Her iki türde de bad sector olmasına rağmen genelde fiziksel bad sektörler ile daha sık karşılaşılır. Yazılımsal bad sektör bir şekilde düzeltilse bile fiziksel bad sektörü olan bir diskin ileride artarak benzer sorunu yaşatacağından neredeyse emin olabiliriz. Sebebini aşağıda ki şıkta anlatmaya çalıştım.
  3. Fiziksel bad sektör disk yüzeyinden bir parçanın kopması (tabi bu oldukça küçük bir parça) ile oluşur. ve disk yüzeyinde dönmeye başlar. Bu sırada okuma-yazma kafasına denk gelir ise bu kafayı zıplatır ve kafa bu darbe nedeniyle disk yüzeyine çarpar ki bu da yeni bir parçanın kopması anlamına gelir. Bu nedenle fiziksel bad sektörler yayılma eğilimindedir ve hızlıca disk üzerinde ki veriler yedeklenerek değişitirlmelidir. Günümüzde özellikle notebook larda darbe anında okuma-yazma kafasını park konumuna çekerek olası bir hasarı önlemeye çalışan yöntemler mevcuttur.
  4. Eskiden bu yöntem ile bad sektörler temizlenmeye çalışılırdı ancak yöntem sırasında diskin tamamen kaybedilmesine neden olabileceği için riskli bir yöntemdir.
  5. Bad sektör olan bir disk kontrol edildiğinde bad sektörleri de kontrol edilir ve bu sırada karşılaşılan bad sektörler de bulunan veriler diskin sağlıklı bölgelerine taşınmaya çalışılır. Bu esnada veriler kurtarılabilir ancak çok geç kalındığında belki özel laboratuvarlar da kurtarılabilir.

Kolay gelsin...

Gönderildi : 18/04/2011 04:05

(@demirtas)
Gönderiler: 13
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhabalar;

Herkes için faydalı sorular bunlar. Aşağıda sırası ile cevaplamaya çalıştım.

1. Quick format dediğimiz olayda sadece disk üzerinde bulunan dosyalar silinir  disk yapısı kontrol edilmemektedir. Full format yapıldığında ise hem dosyalar silinir hem de disk yüzeyi teste tabi tutulur ve arızalı olan sektörler bad olarak işaretlenir ve işletim sistemi ya da bir yazılımın bu alana veri yazması önlenmiş olur.

2. Her iki türde de bad sector olmasına rağmen genelde fiziksel bad sektörler ile daha sık karşılaşılır. Yazılımsal bad sektör bir şekilde düzeltilse bile fiziksel bad sektörü olan bir diskin ileride artarak benzer sorunu yaşatacağından neredeyse emin olabiliriz. Sebebini aşağıda ki şıkta anlatmaya çalıştım.

3. Fiziksel bad sektör disk yüzeyinden bir parçanın kopması (tabi bu oldukça küçük bir parça) ile oluşur. ve disk yüzeyinde dönmeye başlar. Bu sırada okuma-yazma kafasına denk gelir ise bu kafayı zıplatır ve kafa bu darbe nedeniyle disk yüzeyine çarpar ki bu da yeni bir parçanın kopması anlamına gelir. Bu nedenle fiziksel bad sektörler yayılma eğilimindedir ve hızlıca disk üzerinde ki veriler yedeklenerek değişitirlmelidir. Günümüzde özellikle notebook larda darbe anında okuma-yazma kafasını park konumuna çekerek olası bir hasarı önlemeye çalışan yöntemler mevcuttur.

4. Eskiden bu yöntem ile bad sektörler temizlenmeye çalışılırdı ancak yöntem sırasında diskin tamamen kaybedilmesine neden olabileceği için riskli bir yöntemdir.

5. Bad sektör olan bir disk kontrol edildiğinde bad sektörleri de kontrol edilir ve bu sırada karşılaşılan bad sektörler de bulunan veriler diskin sağlıklı bölgelerine taşınmaya çalışılır. Bu esnada veriler kurtarılabilir ancak çok geç kalındığında belki özel laboratuvarlar da kurtarılabilir.

Kolay gelsin...

Hocam tesekkur ederim yine konuyla ilgili bazı sorularım var, maddeler halinde yazacagım

a)  low level format hangi tür bad sektorleri temizlemeye calısıyordu o zamanlar? yani yazılımsal bad sektorlere mi faydası mı oluyordu? Bir de bunun zararlı oldugunu yazan makalelere rastladım dediginiz gibi. Ancak disk kafası disk yuzeyine degmiyorki neden zararı olsun, aslında low level format sektör ve trackleri yeniden oluşturan birşeymiş okudugum kadarıyla ve Full format bunu yapmıyormuş.

b)   5. sorudaki cevabınızda gecen olay Xp de scandisk yapıldığında olan işlemmi bunu mu demek istediniz?

c)  XP de uzun full format yapınca bad sektorleri isaretlemesi cok guzel bir olay. Dikkat ettim Vista veya Win 7 de full format bile XP nin quick formatı kadar kısa sürüyor. Bu nasıl bir formattır, Vista ve Win7 de formatlanmış bir diskte olası bad sektorler bu kadar kısa sürede işaretlenebiliyor mu?

Gönderildi : 18/04/2011 19:58

(@m-hakancan)
Gönderiler: 1866
Noble Member

Rica ederim. Aşağıda cevaplamaya çalıştım.

1. Low level format bad sektörü (fiziksel) temizlemenin yanında diski fabrika çıkış durumuna geri getirmekte. Aslında diski kazıyor da diyebiliriz ki bu nedenle oldukça risklidir. Bu işlem sırasında disk çöp de olabilir. Bu nedenle artık günümüz disk teknolojisinin ilerlemesi ve disklerin ucuzlaması sayesinde low level formata gerek kalmıyor.
  2. Eğer "Scan for and attempt recovery of bad sectors" seçeneğini işaretler isek disk yüzeyi bad sektörler içinde taranacaktır.
  3. Windows 7 kurulumunda yapılan işlem quick format olduğundan kısa sürüyor diye düşünüyorum. Dolayısıyla bad sektör için bir kontrol yapılmıyordur.

Kolay gelsin...

Gönderildi : 19/04/2011 12:24

Paylaş: