Forum

XP sata driver hk;

Bildirimler
Hepsini Temizle

XP sata driver hk;

10 Yazılar
6 Üyeler
0 Likes
431 Görüntüleme
(@ozansimsek)
Gönderiler: 514
Prominent Member
Konu başlatıcı

Merhabalar, bios'tan IDE ye çekip kurduğum XP makineyi Sata driverı sonradan yükleyerek biostan Ahci göstermeme rağmen açmıyor bununla ilgili başka bir işlem yapmama gerek var mı acaba?

Syg...

Gönderildi : 13/04/2011 17:35

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 33008
Illustrious Member Yönetici

Merhaba

Muhtemel driver sorunudur.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 14/04/2011 01:19

inci
(@tamer-inci)
Gönderiler: 188
Reputable Member

Merhaba

Sata diski ide ye çekip kurdugunuzda winxp nin kurulum esnasında driver sormayacaktır.Siz hangi aşmada kalıyorsunuz

Gönderildi : 14/04/2011 12:21

(@ozansimsek)
Prominent Member
Konu başlatıcı

Merhaba

Sata diski ide ye çekip kurdugunuzda winxp nin kurulum esnasında driver sormayacaktır.Siz hangi aşmada kalıyorsunuz

Ben ide olarak kullanıyorum kurdum sorun yok..Sadece sonradan driver ı sata ya çekip devam etmek istiyorum..

Gönderildi : 14/04/2011 12:33

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Bu bilinen bir sorun aslında, windows xp eski bir işletim sistemi olduğu için yeni çıkan sata control kartlarını tanımıyor bu nedenle diskleri görmüyor, BIOS tan IDE moduna alıp kuruyorsunuz ancak bu da performans kaybına yol açıyor. Çözüm için IDE modunda kurduktan sonra ilgili SATA kontrol kartınını DOĞRU sürücüsünü yükledikten sonra SATA moduna alabilirsiniz, eğer çalışmıyor ise sürücüyü yanlış yüklediniz demektir, yani doğru sürücüyü bulmak burada çok önemli.

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 14/04/2011 13:51

(@ozansimsek)
Prominent Member
Konu başlatıcı

Bu bilinen bir sorun aslında, windows xp eski bir işletim sistemi olduğu için yeni çıkan sata control kartlarını tanımıyor bu nedenle diskleri görmüyor, BIOS tan IDE moduna alıp kuruyorsunuz ancak bu da performans kaybına yol açıyor. Çözüm için IDE modunda kurduktan sonra ilgili SATA kontrol kartınını DOĞRU sürücüsünü yükledikten sonra SATA moduna alabilirsiniz, eğer çalışmıyor ise sürücüyü yanlış yüklediniz demektir, yani doğru sürücüyü bulmak burada çok önemli.

Hocam üreticinin kendi sitesindeki driver ı gerçi ama onlarada pek güven olmuyor açıkcası ben acaba elle gidip bir yerlere dosyaları manuel mi kopyalamak gerekebilir diye merak ettim...Yardımlarınız için tşklerrr..Kolay Gelsin..

Gönderildi : 15/04/2011 12:44

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Vallahi ben genel bilgiden öteye gidemiyorum malum son kullanıcı sorunları uzmanlık alanım değil 🙁

Gönderildi : 15/04/2011 13:14

(@ismailAKBIYIK)
Gönderiler: 46
Trusted Member

bence sata driverı indirip Nlite programı ile windows cd si ne entegre etmendaha iyi olacaktır. Ben bu şekilde kullanıyorum. biostanda ahci olarak yapıp rahatlıkla yüklemeni yaparsın.

Gönderildi : 16/04/2011 16:14

(@Anonim)
Gönderiler: 0

IDE de kurup AHCI ya geçemezsiniz.

IDE ise öyle kalacak. AHCI için sürücü bulursanız öyle yükleyeceksiniz.

Gönderildi : 18/04/2011 00:53

(@borayildiz)
Gönderiler: 675
Honorable Member

bence sata driverı indirip Nlite programı ile windows cd si ne entegre etmendaha iyi olacaktır. Ben bu şekilde kullanıyorum. biostanda ahci olarak yapıp rahatlıkla yüklemeni yaparsın.

[Y] bildiğim en iyi yol

eğer sata driverını bulamıyorsan yada buldugun driverdan emin değilsen, güvenmiyorsan  yukarıdakine benzer bir yolu daha var çalışan sistemden drivermax ile driver dosyalarını bir klasöre çekip nlite ile cd ye entegre etmen.

Gönderildi : 05/08/2011 23:42

Paylaş: