Forum

Ram takviyesi hk.

Bildirimler
Hepsini Temizle

Ram takviyesi hk.

11 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
381 Görüntüleme
(@VedatOZTURK)
Gönderiler: 95
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba ;

Elimizde bir kaç tane HP DC 5100 SFF bilgisayar var ve ramleri 512 MB. Ram takviyesi yapıp en az 1 GB'a çıkartmak istiyoruz.Sıkıntım siparişini vereceğimiz ramlerin makineye uyup uymaması.Ram araştırırken neye dikkat etmem gerekiyor.Yardımcı olursanız sevinirim.

Gönderildi : 08/03/2011 13:29

(@ufuktatlidil)
Gönderiler: 5718
Illustrious Member

Tüm cihazlar aynı marka model ise 1 tanesinin Ram'ini sökün. Üzerinde gerekli bilgileri tazıyor olacaktır. Bu bilgilere dayanarak işlem yapın. Ancak aldığınız yere her ihtimale karşı uyumsuzluk durumuna göre değişim ve iade şartlarını konuşun. Önerim topluca almayın. 1 tanesini alıp , deneyin sorunsuz çalışırsa gerekli işlemleri yaparsınız.

Gönderildi : 08/03/2011 13:52

(@VedatOZTURK)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Tüm cihazlar aynı marka model ise 1 tanesinin Ram'ini sökün. Üzerinde gerekli bilgileri tazıyor olacaktır. Bu bilgilere dayanarak işlem yapın. Ancak aldığınız yere her ihtimale karşı uyumsuzluk durumuna göre değişim ve iade şartlarını konuşun. Önerim topluca almayın. 1 tanesini alıp , deneyin sorunsuz çalışırsa gerekli işlemleri yaparsınız.

Hocam aslında arada bir iki tane yine HP ama başka model bilgisayarda var.Mesela sabah depoda kullanılmayan bir bilgisayarın ramini kullanayım dedim.Slota uymadı.En iyisi dediğiniz gibi bir bilgisayarı söküp bakmak.Birazdan ayrıntıları ile yazacağım.

Gönderildi : 08/03/2011 13:56

(@ugurburma)
Gönderiler: 1973
Üye

(@VedatOZTURK)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Kingston almanızı öneririm. Marka modele göre ram üretiyorlar.

http://www.ec.kingston.com/ecom/configurator_new/modelsinfo.asp?SysID=22108&mfr=HP%2FCompaq&model=Business+Desktop+dc5100+SFF%2FMinitower&search_type=&root=tr&LinkBack=http%3A%2F%2Fwww.kingston.com%2Fturkey&Sys=22108-HP%2FCompaq-Business+Desktop+dc5100+SFF%2FMinitower&distributor=0&submit1=Ara

Hocam bende hemen kington bakmaya başlamıştım.amir 1 GB yapalım diyor.Bende kendi içimden 2 GB'a çıkartalım diyorum.Aradaki fiyat farkı çokmudur bi bakmam lazım.Ufuk Bey'in tavsiyesi üzerine bi bilgisayarı açtım.üzerinde 2 adet 256 MB ram var. Ramler üzerinde " 256 mb DDR 2 - 533 - CL4 " yazıyor.

Kafamda şöyle bi şey düşünce var.Diyelim ki aldığım ramler 400 Mhz. 400 MHz'lik ramlerle 533 MHz'lik ramleri aynı bilgisayarda kullanmamda bir sakınca var mı ?

Hocam yalnız size çok teşekkür ederim.Verdiğiniz link çok hoşuma gitti 🙂

Gönderildi : 08/03/2011 14:18

(@ugurburma)
Gönderiler: 1973
Üye

Lenovo veya HP gibi bilgisayarlarda frekans (DDR2 533Mhz mesela) tutsa bile ramler uymayabiliyor. Örneğin Kingston da Oem olan anakartlar için KVR serisi RAM ler var fakat Lenovo için ram isterseniz KTM gibi modeller veriyorlar. KVR serisi ram ler çoğu zaman Lenovo larda çalışmıyor.

www.kingston.com adresinden markaya göre ram modellerini bulabilirsiniz.

Gönderildi : 08/03/2011 15:48

(@VedatOZTURK)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Lenovo veya HP gibi bilgisayarlarda frekans (DDR2 533Mhz mesela) tutsa bile ramler uymayabiliyor. Örneğin Kingston da Oem olan anakartlar için KVR serisi RAM ler var fakat Lenovo için ram isterseniz KTM gibi modeller veriyorlar. KVR serisi ram ler çoğu zaman Lenovo larda çalışmıyor.

www.kingston.com adresinden markaya göre ram modellerini bulabilirsiniz.

Hocam 4 tane DC 5100 SFF , 3 tanede DC 5700 SFF var.Hepsindede 512 MB ram var.(Kimisinde 2 adet 256 MB)

DC 5700'ler için 3 adet Kingston 1 GB 667 MHz DDR2 sipariş vermeyi planlıyorum

http://gold.com.tr/urunozelyeni.asp?ID=27849&ad=KiNGSTON-1-GB-667-MHz-DDR2-PC-Hafiza(RAM)-Urunleri

DC 5100'ler için ise 4 adet 1 GB 533 MHz DDR 2 sipariş vermeyi planlıyorum. 

http://www.vatanbilgisayar.com/kingston-pc24200_1gb-1gb-ddr2-533-mhz-pc2-4200-ram/productdetails.aspx?I_ID=28684

Tabi uyumsuzluk olurmu tam emin değilim.Gerçi araştırmayı www.kingston.com sitesine göre yaptım.Ben yinede işimi garantiye alıp iki farklı üründen birer tane sipariş verip denemek istiyorum.

Şunu şöyle yapsan daha iyi olurdu dediğiniz bir şey var mı arkadaşlar ve ya yanlış yaptığım bişey ?

Gönderildi : 08/03/2011 16:31

(@MuratTasezen)
Gönderiler: 47
Trusted Member

(@VedatOZTURK)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Hocam ben izmitteyim.Ramlerden birer tane aldım denemek amaçlı. DC5100'e ait olan 533 MHz'lik olanı bilgisayara taktık.Şimdilik bi sorun çıkmadı ama kod numarasına bakmak aklıma gelmedi.Fakat DC5700'e ait olan 667 MHz'lik ram elimde.Onun kod numarasına baktım.İkisi farklı.Ne yapmamı önerirsiniz ? Birazdan 533 MHz'lik ram kod numarasınıda kontrol edicem.Bi sorun çıkarmı ilerde ? Parçayı aldığımız firma "bunlar artık pek kullanılmıyor ama yinede siz bilirsiniz" demiş

Gönderildi : 11/03/2011 14:24

(@MuratTasezen)
Gönderiler: 47
Trusted Member

Ram leri taktıktan sonra makina açılışta veya çalışırken herhangi bir hata vermiyorsa ilerde de sorun çıkarmaz.( arıza hariç)

Gönderildi : 11/03/2011 14:36

(@VedatOZTURK)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Ram leri taktıktan sonra makina açılışta veya çalışırken herhangi bir hata vermiyorsa ilerde de sorun çıkarmaz.( arıza hariç)

Yok hocam sadece yeni ayarları kaydedin diye sordu o kadar...

Gönderildi : 11/03/2011 15:03

Paylaş: