Forum

Windows 7 paylasıla...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Windows 7 paylasılan dosyayı bir sure sonra xp 64 bitler mapdan ulasamiyorlar.

5 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
444 Görüntüleme
(@ibrahim.arslan)
Gönderiler: 30
Eminent Member
Konu başlatıcı

İyi aksamlar coumpark uyeleri .Size yine bir konuda danısacagım.
Bir  tane windows 7 kurulu makine var bunun bir harddiskini ağ da
paylasıma actım. Diger clientler bazı dosyalırını bu diske atıp
clientlere de map yapıp hepsinin masaustune kısayol atmıstım. Sıkıntım
Bu makineyi yeni actıgımda yada restart attıgımda
windows xp 64 bit
kurulu makineler bir sure gorup aradan biraz zaman gectikden sonra map a
tıkladıklarında makineye ulasamıyorlar. Acces permission gibisinden
uzun bir hata msjı veriyor.ayrıca cmd den ping ile makineye ping
attıgımda pingliyor.cmd den ismi ilede ulasabiliyorum  ama mapdan dosyaya ulasamıyorum hatta makine ye hic ulasamıyorum.Tekrar restart
attıgımda makineye Windows 7 kurulu makineye tekrar restart attıgımda
sorun cozulmus oluyor ama aradan biraz zaman gectikden sonra tekrar aynı
hatayı veriyor. Ayrıca windows 7 kurulu clientlerde bir sıkıntı yok
onlar hic birzaman kopmuyor map dan ulasabiliyorlar. yani windows xp 64
bit makinelerde bir ufak sıkıntımı var.yardımcı olursanız
sevinirim iyi aksamlar

Gönderildi : 05/03/2011 00:15

(@mesutaladag)
Gönderiler: 327
Reputable Member

Merhabalar,

Öncelikle Windows XP üzerinde Windows 7 baglantisinda sorunsuz çalışma için SP3 kurulu olmalidir. Bunu kontrol edermisiniz, eğer yüklü değil ise yüklemenizi öneririm.

Diğer yandan Windows XP ve Win 7'nin çalıştığı ortam anladığım kadarıyla domain ortamı değil, workgroup ortamı. Her iki makinede de workgroup adini aynı vermenizi öneririm, eğer farklıysa.

Bu problem sadece bir Windows XP makinesinde mi yaşanıyor, başka Windows XP varsa sistem de onlardan da test etmenizi öneririm.

Windows XP üzerinde Services(Hizmetler) konsolundan Computer Browser servisinin açık ve çalışır durumda olduğunu kontrol edin.

Eğer yukarıdaki önerilerle sonuca ulaşamazsanız, aşağıdaki önerileri de ayrı ayrı test ederek uygulamanızı öneririm:

Diğer yandan Windows 7 üzerinde paylaştırılan klasörde Sharing ve NTFS permissionlarda yetkiyi Everyone grubuna göre vererek test edermisiniz?

Ayrica makine üzerinde çalışan bir antivirus devreye giriyor ve ondan dolayı bloklanıyor da olabilir. Bunu da bir kontrol etmenizi öneririm.

Bu çözümlere göre aldığınız cevabı ve durumunuzu bildirirseniz, tekrar kontrol edelim.

Bağlantı için kullandığınız switch, hub, access point vb. cihazla ilgili bir sıkıntı olabilir. Bu katmanı da bir test ya da kontrol etmenizde fayda var.

iyi çalışmalar,

Mesut Aladağ.
Microsoft MVP

Gönderildi : 05/03/2011 09:32

(@ibrahim.arslan)
Gönderiler: 30
Eminent Member
Konu başlatıcı

Mesut hocam ilginize cok tesekkur ederim.

Bu bahsettigim xpler Xp pro (64) bit versiyonu ve hepsinde aynı sorun yasanıyor. İzinlerle alakalı yada baska bir servis ile alakalı sorun olsa birincisi 10 ve 15 dk icinde baglantı saglayıp yani xp 64 bitlerden dosyaya ulasıp 10 15 dk sonra ulasmama gibi bir sıkıntı olamaz bildigim kadarı ve birde sole bişey var windows 7 kurulu client makineden direk goruyorum.ayrıca baglantı kopsa paylasımın olduugu makineye ping atamam ama ben ping de atabiliyorum sorunsuz bir sekilde.

Yani izinler , guvenlik duvarları , antivirus hepsini devredısı bıraktım sonuc aynı 10 15 dk sonra yine windows xp 64 bitlerden ulasamıyorum. birde hocam xp service pack 3 yukleyin demişsiniz. xp 64 bitler icinde aynı durum gecerlimi?

Gönderildi : 05/03/2011 12:21

(@mesutaladag)
Gönderiler: 327
Reputable Member

Merhabalar,

http://www.microsoft.com/downloads/en/details.aspx?FamilyId=08FEC2F5-6E3B-4E0D-9314-646414D0A421&displaylang=en   adresindeki SP'yi indirip kurdunuz mu?

Gönderildi : 05/03/2011 20:05

(@OrhanYilmaz)
Gönderiler: 101
Estimable Member

Merhaba,

Aşağıdaki linkte yer alan sorun sizinki ile aynı görünüyor. Dosya sunucusu olarak kullandığınız W7 üzerinde belirtilen registry ayarlarını değiştirmeniz isteniyor.

http://social.technet.microsoft.com/Forums/en/w7itpronetworking/thread/9c35859b-3d45-490a-b28e-f0374c05977f

Kolay gelsin.

Gönderildi : 06/03/2011 05:09

Paylaş: