Forum

GPT disk mi DINAMIC...

Bildirimler
Hepsini Temizle

GPT disk mi DINAMIC disk mi?

5 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
3,596 Görüntüleme
(@ahmetkum)
Gönderiler: 2
Active Member
Konu başlatıcı

10 TB hdd alanım var bunu GPT olarak mı kullanmamı önerirsiniz yoksa Dinamic olarak mı kullanmamı önerirsiniz? Sebepleriyle beraber yazarsanız sevinirim..

Gönderildi : 22/01/2011 13:30

(@efesulukcu)
Gönderiler: 1425
Noble Member

gpt ve mbr bir üst katman dynamic disk bir alt katman dolayısıyla birbirlerinin alternatifi değiller. eğer 2tbden büyük bir partition oluşturacaksanız gpt yapmak zorundasınız çünkü mbr bu durumu desteklemez.

Gönderildi : 22/01/2011 13:53

(@ErcanSahin)
Gönderiler: 28
Eminent Member

Merhaba,

Şimdiye kadar 2 tb dan büyük alanlar için hep dinamik disk önerildi. Bildiğim kadarıyla GPT yakın zamanlarda kullanılmaya başlandı.

Bunların farkı nedir biliyor musunuz, birbirlerine göre + ve - leri ?

Gönderildi : 22/01/2011 14:10

(@ElifBeyaban)
Gönderiler: 4
Active Member

GUID bölümleme tablosu (GPT) diskleri
GUID bölümleme tablosu (GPT) disk bölümleme stili, büyüklüğü en çok 18 eksabayt olan birimleri ve disk başına en çok 128 bölümü destekler. Buna karşılık, ana önyükleme kaydı (MBR) disk bölümleme stili, büyüklüğü en çok 2 terabayt olan birimleri ve disk başına en çok dört birincil bölümü (veya üç birincil bölüm, bir genişletilmiş bölüm ve sınırsız sayıda mantıksal sürücü) destekler. MBR bölümlemeli disklerden farklı olarak, platform işlemi açısından kritik öneme sahip veriler, bölümlenmemiş veya gizli kesimlerde değil, bölümlerde bulunur. Ayrıca, GPT bölümlemeli disklerde, daha gelişkin bir bölüm veri yapısı bütünlüğü sağlanması amacıyla, çok sayıda birincil ve yedek bölüm tablosu bulunur. Itanium tabanlı bilgisayarlarda, x64 tabanlı bilgisayarlarda ve Windows Server 2003 Service Pack 1 (SP1) çalıştıran x86 tabanlı bilgisayarlarda GPT ve MBR diskleri kullanma konusunda daha fazla bilgi için bkz: GUID bölüm tablosu.
http://technet.microsoft.com/tr-tr/library/cc740191(v=ws.10).aspx  

Gönderildi : 25/06/2012 03:54

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Merhaba,
www.cozumpark.com/blogs/windows_server/archive/2010/06/28/windows-letim-sistemleri-dosya-sistemleri-ve-disk-lemleri.aspx inceleyebilrisiniz.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 25/06/2012 11:52

Paylaş: