uzaktaki bilgisayar...
 
Bildirimler
Hepsini Temizle

uzaktaki bilgisayar için gpedit.msc  

  RSS
Ahmet YÜKSEL
(@AhmetYUKSEL)
Üye

Merhaba,


Yaklaşık 200 kadar client bilgisayarın arka plan resimlerini değiştirmem gerekiyor. Her bilgisayara uzaktan bağlanıp gpedit.msc ile arka planlarını değiştirip kullanıcıların değiştirmemesi için kilitliyorum. Ancak 200 makinaya bu işlemi yapmam mümkün değil.


Makinalara uzaktan bağlanmak yerine gpedit e başlat/çalıştır dan  ulaşıp basit br şekilde değişiklik yapmam mümkünmü?


Şöyle bir yöntem uyguladım ancak başarılı olamadım. Paylaşımda bir klasör içine bat dosyası hazırladım. Kullanıcılar bu bat dosyasını çalıştırdığı zaman \HKCU\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\RunOnce anahtarı içerisine bir kereye mahsus çalıştırılıp silinen bir anahtar oluşturdum.


Bu anahtarda yine paylaşım içinde bulunan başka bir bat dosyasını çalıştırıyor. Buraya kadar sorun yok. Ancak RunOnce ile çalışan dosya \HKCU\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\System anahtarı altında wallpaper ekleme işlemi gerçekleştirirken kullanıcı yetkisi olmadığı için Anahtar oluşturulamıyor mesajı alıyorum. Bu da direk group policies i etkilediği için yazmaması gayet normal.


Belkide çok basit bir işlemi kendim zorlaştırdım, ama denemediğim yöntem kalmadı.


Şöyle bir fikrim var ancak olurmu bilmiyorum. Registry ile aram gayet iyidir 🙂 Gpedit.msc ile yaptığım wallpaper değişikliğinin regeditdeki anahtarını aldı. Admin hesabı ile bunu regedite ekliyorum ve o makinadaki tüm kullanıcıların arka planları değişiyor. Paylaşım klasörümüze atacağım bir dosyayı kullanıcıların admin olarak açma şansları varmı. Ben bütün makinalarda admin yetkisine sahibim. Oluşturduğum bu reg kaydını veya bat dosyasını exe ye dönüştürebilirim. Kullanıcı dosyayı açtığında otomatik olarak admin hesabı ile açıyormuş gibi çalıştırılabilirmi? Sağ clik farklı çalıştır gibi. Hesabımı ve parolamı bu dosya içine gömebilirmiyim?


Kusura bakmayın uzattıkça karıştırıyorum galiba. Bu konuda değerli destek ve yardımlarınızı bekliyorum.


Herkese şimdiden teşekkür eder, iyi çalışmalar dilerim...

Alıntı
Gönderildi : 04/01/2011 14:15
Bora YILDIZ
(@borayildiz)
Üye

yapınızda active directory var ise bunu group policy ile yapma şansınız var.

CevapAlıntı
Gönderildi : 04/01/2011 14:20
Ufuk TATLIDIL
(@ufuktatlidil)
Saygın Üye

200 client varsa AD yapınız vardır sanırım. Boranın'da dediği gibi en güzeli gpo ile dağıtmaktır.

CevapAlıntı
Gönderildi : 04/01/2011 14:22
M. Hakan CAN
(@m-hakancan)
Tecrübeli Üye

Merhabalar;

Ortamınızda domain controller var mı? Var ise domain üzerinden group policy ile tüm kullanıcılarınıza istemiş olduğunuz ayarları kolaylıkla yapabilirsiniz. Son düşüncenizde ki sıkıntı ise kullanıcıların sistemlerine bat dosyasını gönderseniz bile kullanıcı adınız ve parolanızı eklemeniz durumunda son kullanıcı bunu elde edebilir ki sıkıntı oluşturacaktır.

Son olarak domain ortamı yok ise de 200 client ı yönetmek için en kısa sürede bir etki alanı kurmanızı tavsiye ederim [:)].

Kolay gelsin...

 

CevapAlıntı
Gönderildi : 04/01/2011 14:23
Bora YILDIZ
(@borayildiz)
Üye

user configuration > administrative templates > desktop > active desktop

altında enable active desktop yapın

daha sonra da 

active desktop wallpaper ın yerini network üzerindeki paylaşımdan gösterin 

CevapAlıntı
Gönderildi : 04/01/2011 14:25
Ufuk TATLIDIL
(@ufuktatlidil)
Saygın Üye

Yada kullanıcı registry'den yetkisi varsa değiştirir.

CevapAlıntı
Gönderildi : 04/01/2011 14:27
Ahmet YÜKSEL
(@AhmetYUKSEL)
Üye

[quote user="Ufuk TATLIDİL"]200 client varsa AD yapınız vardır sanırım. Boranın'da dediği gibi en güzeli gpo ile dağıtmaktır.
[/quote]


Evet AD yapımız var ancak o kısımda değişiklik yapma veya herhangi bir ekleme yetkim yok. Var olan kullanıcıların hesaplarını etkinleştirme, değişiklik yapma, parola sıfırlama vb. gibi yetkilerim var. Onun için AD yapısına müdahele edemiyorum ve bu konuda sıkıntı olacağını düşündüğüm için hiç dile getirmedim. AD yi karıştırmadan kendi lokalimde bu konuyu halletmeyi düşünmüştüm.


[quote user="M. Hakan CAN"]


...Son düşüncenizde ki sıkıntı ise kullanıcıların sistemlerine bat dosyasını gönderseniz bile kullanıcı adınız ve parolanızı eklemeniz durumunda son kullanıcı bunu elde edebilir ki sıkıntı oluşturacaktır...[/quote]


Sıkıntı olacağını düşünmüyorum, bu işlem için yeni parola oluşturup işlem bitince parolamı değiştirebilirim. Bu konuda yardımcı olabilirmisiniz? 


Ayrıca bir kaç yerde msi paketinden bahsedildiği okudum. Bu paket içine user-password eklenerek yapılabilirmi?

CevapAlıntı
Gönderildi : 04/01/2011 14:47
Vasvi UYSAL
(@vasviuysal)
Saygın Üye Forum Yöneticisi

runas komutu  ile baska kullanıcı olarak calıstırabilirsiniz sanırım batch file'ı

 

CevapAlıntı
Gönderildi : 07/01/2011 14:53
Paylaş: