Forum

Windows 7 klasö...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Windows 7 klasör paylaşım sorunu

4 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
510 Görüntüleme
(@MehmetYILDIZAYDIN)
Gönderiler: 20
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba arkadaşlar,

Windows 7 de genel olarak klasör paylaşımı biraz sıkıntılı da olsa yapılıyor ama bu işlemi yaparken birşey dikkatimi çekti hatta sorun teşkil etti.
Sorunumuz Windows 7 de desktop da bir klasörü paylaşıma açmak istiyoruz ve paylaşım için izlediğim 2 yol var

1.si klasör üzerinde sağ tuş-bununla paylaş-belirli kişiler ve kişiler eklenip, yetkileri belirlemek
2.si ise klasör üzerinde sağ tuş-özellikler-paylaşım-gelişmiş paylaşım-bu klasörü paylaş ve kişileri belirlemek.

asıl probleme geleyim bu işlemi domain yapısı üzerinde gerçekleştirdim ve 2 farklı lokalde de aynı sonucu elde ettim.

1.yoldan izlediğim şekilde paylaşır isem, windows 7 domaindeki xp kullanıcılarına klasörü paylaşan kişinin users klasörünün içeriğini olduğu gibi (bütün klasörleri) görüyor yetki vermediğim kullanıcılar bile ama win 7 kullanıcılarında (izin verdiklerim) sadece paylaştığım klasörü görüyor.

2.yoldan ise paylaşılan klasörü gösteriyor ve sadece izin verdiklerim girebiliyor klasöre.

bu paylaşımın farklılığı hakkında bir fikri olan var mı?

Gönderildi : 07/12/2010 19:41

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32993
Illustrious Member Yönetici

Mehmet bey merhaba,

Bu paylaşım sadece yolu göstermek adına yapılmakta olup normal şartlarda izni olmayan kullanıcılar diğer klasörleri göremez. Ancak domain ortamında olduğunuz için standart olarak domain' e alınan her makine için kişisel profiller dışında domain user' lar için okuma hakkı vardır. Bu nedenle domain ortamında gelişmiş sharing özelliklerini kullanmanız gerekmektedir.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 08/12/2010 02:39

(@MehmetYILDIZAYDIN)
Gönderiler: 20
Eminent Member
Konu başlatıcı

silmeyi denemedim.  gizli klasörleri bile gösterince bir güvenlik açığı yaratıcağını düşünüyorum o yüzden paylaştım. İlginiz için teşekkür ederim...

Gönderildi : 15/12/2010 02:48

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32993
Illustrious Member Yönetici

Paylaşım için biz teşekkür ederiz.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 15/12/2010 14:03

Paylaş: