Bildirimler
Hepsini Temizle

"cmd" üzerinden klasöre kullanıcı atamak ve yetki vermek  

RSS
 Anonim

Maraba,

Herhangi bir klasöre domainden herhangi bir kullanıcıyı (Örn:Domain Users) ekleyip bu kullanıcıya full yetki veren "cmd" komutunu bilen var mı arkadaşlar? Bir bat dosyası oluşturmam lazım.Yardımlarınız için teşekkirler.

Alıntı
Gönderildi : 20/10/2010 13:46
CozumPark
(@cozumpark)
Onursal Üye Yönetici
dsadd user "cn=%2 %3,OU=%4,dc=cozumpark,dc=com" -samid %1 -upn %1@cozumpark.com -fn %2 -ln %3 -display "%2 %3"  -pwd Cozum12345 -mustchpwd yes kamil.onat Kamil Onat Mudur

Yukarıdaki komut dizini mustchpwd yes e kadar sonrasında yazılanlar paremetreler. kamil.onat isimli bir kullanıcı açacak Mudur OU'suna cozumpark.com domaininde. Password ü Cozum12345 olacak ve parola değiştirmesi zorunlu.
CevapAlıntı
Gönderildi : 20/10/2010 13:54
Rıza ŞAHAN
(@www-rizasahan-com)
Değerli Üye Forum Yöneticisi

Merhaba,

http://msdn.microsoft.com/en-us/library/0dsd05ft(VS.80).aspx

CevapAlıntı
Gönderildi : 20/10/2010 13:55
 Anonim

Kamil Bey,

Söylemek istediğim domain üzerinde bir kullanıcı oluşturmak değil.Herhangi br bilgisyarda herhangi bir klasöre herhangi bir domain kullanıcısı eklemek ve kullanıcıya yetki vermek istiyorum

CevapAlıntı
Gönderildi : 20/10/2010 14:03
CozumPark
(@cozumpark)
Onursal Üye Yönetici

seecurity tabından kullanıcı ekleyip haklarını düzenlemeyi komut yardımı ile yapmayı mı istiyorsunuz? Doğrumu anladım?

CevapAlıntı
Gönderildi : 20/10/2010 14:31
 Anonim

Evet aynen öyle Kamil Bey.
Araştırdım,Aşağıdaki komut bu işi yapıyo;

CMD /c Echo Y| cacls c:\deneme  /t /c /g everyone:f     (Varolan yetkileri kaldırıp Everyone kullanıcısına deneme klasöründe full izin veriyo)

CMD /c Echo Y| cacls c:\deneme /t /e /c /p everyone:f  (C dizininin içindeki deneme klasörüne everyone kullanıcısını ekliyo ve tam yetki veriyo)

Fakat benim domain users kullanıcısına yetki vermem gerekiyo

CMD /c Echo Y| cacls c:\deneme /t /e /c /p Domain Users:f   yazdığım zaman hata veriyo.

CevapAlıntı
Gönderildi : 20/10/2010 16:04
CozumPark
(@cozumpark)
Onursal Üye Yönetici

Domain users bir kullanıcı mı? Kullanıcı grubu mu? Sanırım siz kullanıcı grubuna yetki vermeye çalışıyorsunuz.

CevapAlıntı
Gönderildi : 21/10/2010 13:39
CozumPark
(@cozumpark)
Onursal Üye Yönetici

Sanırım şöyle yazacaksınız, çift tırnak koymayı deneyin olacaktır.

CMD /c Echo Y| cacls c:\deneme /t /e /c /p "Domain Users":f  

CevapAlıntı
Gönderildi : 21/10/2010 13:42
 Anonim

evet tırnak koymak gerekiyormuş sadece orda değil boşluk olan path leri de tırnak içine almak gerekiyor.Teşekkür ederim.

CevapAlıntı
Gönderildi : 21/10/2010 19:28
CozumPark
(@cozumpark)
Onursal Üye Yönetici

Geri bildirim için teşekkürler. Komutu yazarsanız buraya da arayanlar için referans olur. 

CevapAlıntı
Gönderildi : 21/10/2010 20:53
 Anonim

Yukarıda yazılanlardan farklı bir komut dizini yok.Kolay gelsin.

CevapAlıntı
Gönderildi : 22/10/2010 11:38
Paylaş: