Forum

Windows 7 DOS Progr...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Windows 7 DOS Program Sorunu

8 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
2,475 Görüntüleme
(@Anonim)
Gönderiler: 0
Konu başlatıcı

Arkdaşlar benim sorunum win7 Ultimate sistemimde kullandığım DOS tabanlı muhasebe programı ile ilgili,

Program tam ekran olmasına oluyor ama tam ekran olduktan sonra program inanılmaz yavaşlıyor,Geçiş ekranları ve klavye hareketleri dalga dalga ağır çekim sinema gibi işliyor.Bu konuda ne yapmalıyım acaba ?

Gönderildi : 19/10/2010 19:43

(@ugurdemir)
Gönderiler: 9888
Illustrious Member

Merhaba,

Uyumluluk modunu windows7 altına alıp deneyin. Ek olarak xp mode kurulumu yapailirsiniz. Makalesi portalımzıda mevcut.

Keyifli çalışmalar.

Gönderildi : 20/10/2010 01:30

(@turancoskun)
Gönderiler: 4100
Üye

Merhaba,

Kullandığınız muhasebe programının dos tabanlı olmasından dolayı, Windows 7 XP Mode kullanmanızı tavsiye ederim.

( Windows 7 Ultimate XP Mode kurulabilen W7 versiyonları arasında )

İşletim sistemini değiştirmeden, aşağıda ki makalede bulunana adımları takip ederek XP mod'u, mevcut işletim sisteminiz üzerine yükleyip,

muhasebe programını sanal xp ( xp mode ) üzerine kururak , sorunsuz ve uyumlu bir şekilde kullanabilirsiniz.

Serhat hoca'nın konu ile çözümpark üzerinde ki açıklayıcı makalesi,

http://www.cozumpark.com/blogs/windows_7/archive/2009/06/14/windows-7-xp-mode.aspx

Keyifli çalışmalar

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 20/10/2010 01:39

(@Anonim)
Konu başlatıcı

Arkdaşlar yardımlarınız için teşekkür ederim.Hemen deneyeceğim. AMA virtualbox ile sanalda kurduğum XP de bu kezde tam ekran modunda çalışmadı.Sizin tavsiye ettiğiniz linkteki uygulamayı deneteceğim umarım iş görür.

Gönderildi : 20/10/2010 21:24

(@Anonim)
Konu başlatıcı

Yukarıdaki makalede anlatıldığı üzere Virtual PC yi kurdum gel görki DOS programını tam ekran yapmaya çalışınca  ( vide aygıtı tam ekran modunda başlatılamadı ) uyarısı verdi.Anlaşılan windows7 de dos uygulamaları ya aksak çalışcak yada tarih olacak 🙁

Gönderildi : 21/10/2010 03:13

(@ugurdemir)
Gönderiler: 9888
Illustrious Member

Xp mode içerisinde programın sağ tuş özelliklerinde ekran ayarları iazıtipi vs. olmalıdır. Oradan ekran ayarlarını değiştirebilirsiniz.

Keyifli çalışmalar.

Gönderildi : 22/10/2010 03:52

(@Anonim)
Konu başlatıcı

Maalesef MS XP Mode de gelişmiş seçenekler sekmesi deaktif pozisyonunda geliyor.Seçme şansınız yok 16 bit lik renk seçeneği veriyor başkada yok.

VirtualBOX programı daha iyi en azından orada monitör özellikleri ile her türlü değişiklik yapabiliyorsunuz ama ondada bu dos programlar tam ekran ve hızlı çalışmıyor 🙁

Gönderildi : 25/10/2010 20:37

(@yalcin.emik)
Gönderiler: 28
Trusted Member

Sizin ile tecrübemi paylaşayım;

16 bitlik dos prg mını çalıştırmak gerekiyordu. Ancak sanal pc ile hem zor hem uzun açılma zamanı oluyor. Dosbox u deneyin derim. Share.exe hatası alırsanız DOS 5.0 ın içindeki share.exe dosyasını ilgili 16 bitlik prg klasörünün içine kopyalayıp prog. dan önce çalıştırın. Herşey yolunda gidiyorsa  dosbox-0.74.conf dosyasının sonuna autoexec saırın soruna çalıştırdığınız adımları sorası ile yazın ve kaydedin. dosbox u her çalıştırdığınızda 16 bit prg otomatik çalışacaktır.

Gönderildi : 15/04/2013 16:39

Paylaş: