Forum

Workgroup Yazıcı Pr...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Workgroup Yazıcı Problemi

7 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
395 Görüntüleme
(@Anonim)
Gönderiler: 0
Konu başlatıcı

Workgroup ortamında 5 pc var.

Birisinde HP yazıcı bağlı.

Yazıcının bağlı olduğu pc de bilgisyarım / yonet / local kullanıcılar / gruplar bolumunde administrator kullanıcısına diğer kullanıcıları ve everyone yi ekledik.

Buna rağmen workgrouptaki herhangi bir pc bu pc ye yazıcıya yazı gönderdiğinide yazıyı gönderen pc ve yazıcının bağlı olduğu pc kilitleniyor.

Sorun ne olabilir?

Gönderildi : 13/05/2010 12:10

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18026
_

MErhaba yazıcı hp 1100 1150 1115 sanırım bu tarz bir şey.Bu yazıcıyı kurduğunuz bilgisayarlarda ve bağlı olduğu bilgisayarda aşağıdaki ayarı uygulayınız.

s.jpg

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 13/05/2010 12:21

(@Anonim)
Konu başlatıcı

Rıza hocam hızlı cevap için teşekkürler.

HP 5440 .

Yazıcı bu.

Bu yazıcıda da aynı ayar menüsü varmıdır? Birazdan sorun olan pc ye gidiem bakıcam bakalım.

Teşekkürler.

MErhaba yazıcı hp 1100 1150 1115 sanırım bu tarz bir şey.Bu yazıcıyı kurduğunuz bilgisayarlarda ve bağlı olduğu bilgisayarda aşağıdaki ayarı uygulayınız.

s.jpg

Gönderildi : 13/05/2010 12:29

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18026
_

O modelden emin dğeilim ama aynı sorunu ben 1115 modelinde yaşadım diğer kurduğum pcleren yollayınca yazıcı kilitleniyor restart edince yazıyor sonra yollayınca yine kilitleniyordu.Bu işlemden sonra sorunsuz çalıştı.

Saygılarımla.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 13/05/2010 12:41

(@ugurdemir)
Gönderiler: 9888
Illustrious Member

Merhaba, 

Workgroup ortamında bilgisayarları şu şekilde ayarlayın,

• Aynı subnette ve aynı workgroupta olmalıdırlar.

• Local Area Connections sağ tuş properties ile özelliklerini açın.Burada dosya ve yazıcı paylaşımı için gerekli servis yüklümü kontrol edin.

• Ayrıca Tcp /Ip özellikerine girip Wins tabında Enable Netbios over Tcp/Ip seçeneğini seçin.

• Ek olarak birde ethernet kartını,kablosunu ve switchteki yerini kontrol ediniz.

Her bilgisayarda SAM(security account manager ) denilen userdatabesi vardır. Workgroup ortamında bilgisayarların birbirine ulaşması için her bilgisayara ulaşacak userı açmalısınız. Workgroup ortamı netbios üzerinde çözümleme yaptığı için tavsiye edilen domain ortamına geçiştir.Active directory sayesinde merkezi yönetim yapılabilmekte, userlar rahataç birbirlerine ulaşabilmektedir.Domain ortamının faydası anlatarak bitmez ki portalımızda bununla ilgili 20 ye yakın makale mevcut.

Net use ile bilgisayarların birbirine şifre sormadan erişmesi için,

net use \\bağlanılacakpcninipsi /user:bilgisayaradi\administrator /persistent:yes adminşifresi şeklinde ulaşım sağlayabilirsiniz. Ek olarak

net use => komutu ile ilgili bağlantıları gösterebilir.

net use \\ip   /delete => ilgili bağlantıyı daha sonra koparabilirsiniz.

Printerlar için net use kullanabilirsiniz. http://www.cozumpark.com/forums/thread/7117.aspx

Keyifli çalışmalar.

Gönderildi : 18/05/2010 23:35

(@Anonim)
Konu başlatıcı

Sorunu çözdüm. Teşekkürler Ugur.

Merhaba, 

Workgroup ortamında bilgisayarları şu şekilde ayarlayın,

• Aynı subnette ve aynı workgroupta olmalıdırlar.

• Local Area Connections sağ tuş properties ile özelliklerini açın.Burada dosya ve yazıcı paylaşımı için gerekli servis yüklümü kontrol edin.

• Ayrıca Tcp /Ip özellikerine girip Wins tabında Enable Netbios over Tcp/Ip seçeneğini seçin.

• Ek olarak birde ethernet kartını,kablosunu ve switchteki yerini kontrol ediniz.

Her bilgisayarda SAM(security account manager ) denilen userdatabesi vardır. Workgroup ortamında bilgisayarların birbirine ulaşması için her bilgisayara ulaşacak userı açmalısınız. Workgroup ortamı netbios üzerinde çözümleme yaptığı için tavsiye edilen domain ortamına geçiştir.Active directory sayesinde merkezi yönetim yapılabilmekte, userlar rahataç birbirlerine ulaşabilmektedir.Domain ortamının faydası anlatarak bitmez ki portalımızda bununla ilgili 20 ye yakın makale mevcut.

Net use ile bilgisayarların birbirine şifre sormadan erişmesi için,

net use \\bağlanılacakpcninipsi /user:bilgisayaradi\administrator /persistent:yes adminşifresi şeklinde ulaşım sağlayabilirsiniz. Ek olarak

net use => komutu ile ilgili bağlantıları gösterebilir.

net use \\ip   /delete => ilgili bağlantıyı daha sonra koparabilirsiniz.

Printerlar için net use kullanabilirsiniz. http://www.cozumpark.com/forums/thread/7117.aspx

Keyifli çalışmalar.

Gönderildi : 21/05/2010 12:36

(@ugurdemir)
Gönderiler: 9888
Illustrious Member

Rica ederim. Geçmiş olsun.

Gönderildi : 22/05/2010 02:40

Paylaş: