Forum

Client'larda ortak ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Client'larda ortak müzik paylaşımı hakk.

15 Yazılar
6 Üyeler
0 Reactions
355 Görüntüleme
(@MertSert)
Gönderiler: 474
Prominent Member
Konu başlatıcı

Herkese Merhaba ;

Network ağı olan yerde bütün clientlarda mp3 müzikler yüzünden zor durumda kalıyorum. Kişileri mağdur etmemek içinde silme işlemi yapamıyorum. Fakat aynı ve değişik mp3 müzikler clientlarda olduğu için PC'leri şişirmekte. Şöyle bir şey düşünüyorum. Kendi PC içinde düşünebilirim bu işlem için ayrı bir pc olmasada.

Bütün müzikleri klasör şeklinde yada tek şarkı olarak bir PC içine yerleştirip ( Tüm Clientlardaki şarkıları bir pcde toplamak ) clientlar o pc'nin içinde mevcut şarkıları Media Player kullanarak yada başka bir 3.party yazılım kullanarak çalıştıracağı bir ortam yaratmak. Hani bu internet sayfası tarzında da olabilir, tek click ve media player otomatik açılır başlar müziğe. Yada bir program olabilir.

Tabi burda önemli bir nokta var. Aynı müziği 3-5 kişi aynı anda çalabiliyor olması. Aynı müziği bir kaç kişi aynı andada açabilir. Bunu yapabilirsem inanın çok rahat bir nefes alacağım. Kimseyide üzmek istemiyorum müzikleri silerek.

İnanıyorum bu uçuk fikrim için bir yol bulunur.
Saygılarımla.

Gönderildi : 05/05/2010 18:11

(@MertSert)
Prominent Member
Konu başlatıcı

Bu konu hakkında bilgisi olan birini arıyorum.

Saygılarımla.

Gönderildi : 07/05/2010 11:50

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18030
_

Merhaba,

Ortamda media servele bu işi yapabilirsiniz. http://www.cozumpark.com/forums/thread/64264.aspx  postu inceleyebilirsiniz.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 07/05/2010 11:57

(@erdemcilingiroglu)
Gönderiler: 2205
Noble Member

Windows 7 kullanıyorsanız. Rıza arkadaşımın güzel bir makalesi var. Bunu kendinize uyarlayabilirsiniz. Saygılarımla.

http://www.cozumpark.com/blogs/windows_7/archive/2010/04/11/windows-7-uzak-medya-ak.aspx

Gönderildi : 07/05/2010 11:58

(@erdemcilingiroglu)
Noble Member

Bu arada konu gözden kaçmış. Yoksa cevapsız bırakmazdık merak etmeyin. Saygılarımla...

Gönderildi : 07/05/2010 12:00

(@resulsoydas)
Gönderiler: 1632
Noble Member

Merhaba

Bu şekilde de network trafiği oluşacağını unutmayın. Dolayısı ile ağ üzerinden kullandığınız (varsa) ERP yazılımınızın yada diğer yazılım/server uygulamalarının vs performanslarına etki edebileceğini göz önüne almalısınız.

Şirket ortamında kullanıcı bilgisayarlarında mp3, video vs bulunması PC nin kurulum gerektirdiği anlarda yedek alma vs sürelerinin uzamasına neden olmakta. Eğer kullanıcıyı üzmek istemiyorsanız bunların yedeklemeniz gerekmekte.

Kanatimce yöneticileriniz ile bu işi karara bağlamanız, kul. bilgisayarlarındaki hoparlör/kulaklıkların kullanımını engellemenizi öneririm. Bunların kullanımı video paylaşım sitelerine girişlere de sebep olabiliyor. Böylece bu tarz iş harici işlerle de uğraşmamış olursunuz.

Gönderildi : 07/05/2010 12:21

(@MertSert)
Prominent Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Ortamda media servele bu işi yapabilirsiniz. http://www.cozumpark.com/forums/thread/64264.aspx  postu inceleyebilirsiniz.

Teşekkür ederim yönlendirmeniz için....

Windows 7 kullanıyorsanız. Rıza arkadaşımın güzel bir makalesi var. Bunu kendinize uyarlayabilirsiniz. Saygılarımla.

http://www.cozumpark.com/blogs/windows_7/archive/2010/04/11/windows-7-uzak-medya-ak.aspx

Teşekkür ederim yönlendirmeniz için....

Merhaba

Bu şekilde de network trafiği oluşacağını unutmayın. Dolayısı ile ağ üzerinden kullandığınız (varsa) ERP yazılımınızın yada diğer yazılım/server uygulamalarının vs performanslarına etki edebileceğini göz önüne almalısınız.

Şirket ortamında kullanıcı bilgisayarlarında mp3, video vs bulunması PC nin kurulum gerektirdiği anlarda yedek alma vs sürelerinin uzamasına neden olmakta. Eğer kullanıcıyı üzmek istemiyorsanız bunların yedeklemeniz gerekmekte.

Kanatimce yöneticileriniz ile bu işi karara bağlamanız, kul. bilgisayarlarındaki hoparlör/kulaklıkların kullanımını engellemenizi öneririm. Bunların kullanımı video paylaşım sitelerine girişlere de sebep olabiliyor. Böylece bu tarz iş harici işlerle de uğraşmamış olursunuz.

Sn. Resul Bey ;

Haklısınız fakat kullanıcıların müzik dinlemesini yöneticiler izin vermekte. Bilgi İşlemci olarak bu konuda pek bir yaptırım yapamıyorum. Sonuçta Genel Md.ve Genel Md.Yrd. bu konu hakkında bilgisi var. Sorun teşkil etmeyeceği görüşündeler abartıya kaçmamak şartıyla.

Şöyle bir şey düşünüyorum Server üzerinden değilde, bir başka extra bir pc bulundurup sadece müziklerin tutulacağı bir pc yapsam ki var elimde böyle boşta duran bir pc, bu mümkünmü. Benim tedirginliğim şu, 10 kullıcıda aynı müziği çalarsa bu iş için görevlendirilmiş pc çökermi. Şu mantık var. Excel dosyasını ağda iki kişiye izin verilmiyor, bir kişi asıl diğer kişi SaltOkunur. Burdan yola çıkarak tedirkgin oluyorum pc çökme konusunda. Yasaklama konusunu biraz zor dediğim gibi yöneticiler izin veriyor, ben ne yapabilirimki. Dayatma ile bu işler yürümüyor.

Sagyılar....

Gönderildi : 07/05/2010 21:20

(@yasarkiyak)
Gönderiler: 507
Honorable Member

Sn. Resul Bey ;

Haklısınız fakat kullanıcıların müzik dinlemesini yöneticiler izin vermekte. Bilgi İşlemci olarak bu konuda pek bir yaptırım yapamıyorum. Sonuçta Genel Md.ve Genel Md.Yrd. bu konu hakkında bilgisi var. Sorun teşkil etmeyeceği görüşündeler abartıya kaçmamak şartıyla.

Şöyle bir şey düşünüyorum Server üzerinden değilde, bir başka extra bir pc bulundurup sadece müziklerin tutulacağı bir pc yapsam ki var elimde böyle boşta duran bir pc, bu mümkünmü. Benim tedirginliğim şu, 10 kullıcıda aynı müziği çalarsa bu iş için görevlendirilmiş pc çökermi. Şu mantık var. Excel dosyasını ağda iki kişiye izin verilmiyor, bir kişi asıl diğer kişi SaltOkunur. Burdan yola çıkarak tedirkgin oluyorum pc çökme konusunda. Yasaklama konusunu biraz zor dediğim gibi yöneticiler izin veriyor, ben ne yapabilirimki. Dayatma ile bu işler yürümüyor.

Sagyılar....

Merhaba

Şarkıyı aynı anda 10 kişinin dinlemesi konusuna yine arkadaşlar yorum yapacaklardır. Ben 2 denemiştim sıkıntı olmamıştı ancak 10 kişi hiç ihtiyaç olmamıştı açıkcası.

Burada Excel konusuna deyinmek istiyorum .Bir excel dosyasına ağdan 1den fazla kişi aynı anda kullanabilir. Bu excel üzerinde çalışma kitabı paylaştırılarak sağlanır. Bu sayede aynı anda değişiklikler yapılır ve kaydedilir. Eğer aynı hücrede mükerrer kayıt görürse kaydedersek benimkini mi benimseyim, yoksa XXX kulanıcısı YYY yazmış onu mu benimseyim diye de sorar.

Bilgilerinize, Saygılar...

Gönderildi : 07/05/2010 22:33

(@erdemcilingiroglu)
Noble Member

Müzik ruhun gıdasıdır. Bir şirkette MP3 yasaklanmamalı ama bir orta yol da bulunmalı. Client'larda MP3 tutulmasına karşıyım. Bir Backup yaptırımında adamın yada bayanın MP^3'leri var 20 gb =) Silsen bir dert silmesen bir dert.

Herkesin seveceği türden klasik müzik, türkçe pop en çok tutanlar biraz yabancı mix yapabilirsiniz. Bir MP3 Server yaparak herkesin ya hiç dinlememesi yada elde olanlara yetinmesi gerektiği konusunda bir yaptırım uygulayabilirsiniz. Neticede müziği komple yasaklarsanız. Daha önceden olupta şimdi yasaklamanız halidne çalışanlarda bir verimsizlik ve motivasyon düşüklüğü meydana getirir.

Saygılarımla..

Gönderildi : 07/05/2010 22:35

(@MertSert)
Prominent Member
Konu başlatıcı

Müzik ruhun gıdasıdır. Bir şirkette MP3 yasaklanmamalı ama bir orta yol da bulunmalı. Client'larda MP3 tutulmasına karşıyım. Bir Backup yaptırımında adamın yada bayanın MP^3'leri var 20 gb =) Silsen bir dert silmesen bir dert.

Herkesin seveceği türden klasik müzik, türkçe pop en çok tutanlar biraz yabancı mix yapabilirsiniz. Bir MP3 Server yaparak herkesin ya hiç dinlememesi yada elde olanlara yetinmesi gerektiği konusunda bir yaptırım uygulayabilirsiniz. Neticede müziği komple yasaklarsanız. Daha önceden olupta şimdi yasaklamanız halidne çalışanlarda bir verimsizlik ve motivasyon düşüklüğü meydana getirir.

Saygılarımla..

Sn. Erdem Bey ;

İşte tam dediğiniz gibi. Mp3 yasaklamak insanların verimliliğini azaltabilirde çoğaltabilirde. Bu tartışılır, fakat serbest bıraktığınız bir uygulamayı bir anda '' bundan sonra müzik dinlemek yasak '' dediğiniz taktirde problemler meydana gelecektir. Şirketlerde Bilgi İşlem Sorumlusu/Uzmanı/Elemanı farketmez eğer kullanıcılara ayak uydurursa sevilir, yasaklamalar ve yaptırımlar getirirse vay o bilgi işlem dept. kişiye. Burda clientlardaki kullanıcılarla orta yolu bulmak en doğru seçim. Mp3 server ilk kez duyuyorum. Bu konu hakkında detaylı bilgi vermenizi rica etsem.

Saygılarımla.

Gönderildi : 08/05/2010 01:18

(@ugurdemir)
Gönderiler: 9888
Illustrious Member

(@erdemcilingiroglu)
Noble Member

Mert Bey,

MP3 Server dememdeki maksat. Bir PC'nin MP3'leri içinde barındırarak içerideki kullanıcılara Server edasıyla sunulması mantığında gizlidir. Yoksa öyle bir şey zaten yok. Biz IT'ciler yemeyiz. Ama şirket çalışanlarına dersiniz ki MP3'ler bu cihazda. Adı da Server, Sunucu, Ana Makina olur. Saygılar.

Gönderildi : 08/05/2010 03:22

(@resulsoydas)
Gönderiler: 1632
Noble Member

İşin birde yasal tarafı var. O mp3 ler için sahiplerine telif hakkı bedeli ödemek vs. Bunlara dikkat eden bir şirket iseniz göz önüne almanızda fayda var.

Gönderildi : 12/05/2010 16:36

(@erdemcilingiroglu)
Noble Member

İşin birde yasal tarafı var. O mp3 ler için sahiplerine telif hakkı bedeli ödemek vs. Bunlara dikkat eden bir şirket iseniz göz önüne almanızda fayda var.

Doğru bu da işin bizim gözden kaçırdığımız tarafı. Telif hakları....

Gönderildi : 12/05/2010 20:54

(@MertSert)
Prominent Member
Konu başlatıcı

Bu konuda haklısınız, fakat nerden biliniyorki yasal olmayan mp3 kullandığımı. Orjinal Cd'yi alıp, trackları mp3 çevirdiysem bundan sizin haberiniz nerden olacak. Farklı şarkılar dinlemek için Cd'yi tak çıkar yapacağıma Cd'leri Mp3'e çeviririr öyle dinlerim/dinlerler. Mp3 diyince hemen yasal olmayan uygulama anlamına geliyor. 🙂

Gönderildi : 14/05/2010 12:14

Paylaş: