Forum

Ağdaki paylaşımlar ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Ağdaki paylaşımlar otomatik olarak ağ bağlantılarıma geliyor...

5 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
321 Görüntüleme
(@SelcukUNAL)
Gönderiler: 319
Reputable Member
Konu başlatıcı

Arkadaşlar,

Ağımızdaki bazı pclerde yazıcılar paylaştırılmış ve bazı pclerde klasörler paylaştırılmış durumda. İsteyen bu paylaşımlara erişiyor. Ya da isteyen paylaşımdaki yazıcıyı kendisine ekliyor. Ancak bilgisayarlar (XP) paylaşımdaki bir yazıcıya bağlanıp yazıcılarına eklemesi bile bu paylaşımdaki yazıcılar clientların yazıcılar klasörüne otomatik olarak geliyor.  Bunu nasıl engellerim. Gpedit.msc'den yapabileceğimi düşünyorum.

Anladığım kadarıyla paylaştırılmış yazıcılar broadcast yapıyor.  Ya bu broadcast'i kesmek lazım ki ağı yormasın, ya da client pclerde ağdaki yazıcıları otomatik olarak eklemeyi disable etmek lazım diye düşünüyorum.

Aynı şekilde ağdaki paylaşılan klasörler de otomatik olarak xp'lerde Ağ Bağlantıları'na geliyor. Bunu da engellemek istiyorum. 

Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Gönderildi : 01/04/2010 21:00

(@resulsoydas)
Gönderiler: 1627
Noble Member

Windows Gezgini-Araçlar Menusu-Klasör Seçenekleri-Görünüm Sekmesi

Burada "Ağ klasörlerini ve yazıcıları otomatik ara" seçeneğini devre dışı bırakın.

GPO ile yapılabiliyorsa nereden yapılır bilemiyorum.  Bu Seçeneğin olduğu ayarı bulmanız lazım.

Gönderildi : 02/04/2010 11:39

(@SelcukUNAL)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Süpersin ya. Yıllardır bu ekrana girer birçok ayar yaparım. Şu 1 satırcık şeye bakmamışım ya. Hemen deneyeyim 🙂

Teşekkür ederim. 

Gönderildi : 02/04/2010 11:45

(@resulsoydas)
Gönderiler: 1627
Noble Member

Bazen boyle küçük ayarlar gözden kaçabiliyor ve sinir bozuyor. Umarım istediğin olmuştur. GPO ayarını bulabildiniz mi peki?

Gönderildi : 02/04/2010 12:15

(@SelcukUNAL)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Grup Policy'iden daha önceden yapmıştım. Ama şuan bulamadım. Bilgisayar Yapılandırması-Yönetim Şablonları-Yazıcılar 'dan ayarlıyordum sanırım.

Ama bu sizin  gösterdiğiniz ayar sanırım sorunumu çözdü. Daha test aşamasındayım. Bekliyor ağdan otomatik yazıcı eklenecek mi? 

Gönderildi : 02/04/2010 12:26

Paylaş: