Forum

xp (dosya paylaşım ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

xp (dosya paylaşım problemi)

11 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
446 Görüntüleme
(@osmandemir)
Gönderiler: 8
Active Member
Konu başlatıcı

İnternetcafe sahibiyim ve ilginç bir  problemim var.

dükkanda müşterilerime film izlemeleri için ana makinamda "datalar" diye bir klasör açıp bunu paylaşıma verdim.

görsellik ve kullanım açısından kolaylık olması amacıylada excel ile bir sayfa açıp film isimlerini girip hepsine bir köprü oluşturdum ve bunu web sayfalı olarak kaydedip clientlerden erişilecek şekilde paylaşıma açtım.

böylece müşterilerim bunu bir web sayfası gibi açıp istedikleri filmin üzerine tıklıyarak izleyebiliyorlardı.

ancak dün ana makinama format atmak zorunda kaldım

ve makinayı formatladıktan sonra yeni bir film koyup köprü yapmak istediğimde klasör'e ulaşılamıyor mesajı alıyorm.

fakat daha önceden aynı klasör altında olan filmlerde bir sorun olmuyor

sadece yeni eklemek istediğim filmlerde bu sorunu yaşıyorum

eğer yeni koyduğum filmin klasörüne ayrıca paylaşım verirsem o zaman klasöre erişip köprü yapabiliyorum.

biraz karışık oldu galiba, kısaca özetlersem

datalar adında salt okunur paylaşıma açık bir klasör var

bu klasörün altında da film klasörleri var klasörlerin içinde filmler

şuan datalar klasörünün içine xxxx adında yeni bir klasör koyup bunun içindeki filme köprü atmak istediğimde klasör'e erişilemiyor diye hata alıyorum

ama xxxx klasörünü de ayrıca paylaşım verirsem o zaman xxxx klasörüne girip filme köprü verebiliyorum.

yani paylaşıma açık olan bir klasörün altındali klasörün içine ulaşabilmek için o klasörede ayrıca paylaşım vermem gerekiyor.

inşallah derdimi anlatabilmişimdir.

ilgilenen herkeze şimdiden teşekürler.

Gönderildi : 12/12/2009 19:33

(@ozcanpendik)
Gönderiler: 32
Trusted Member

Datalar klasörünüzün paylaşımını kaldırın, daha sonra yeni bir isimle tekrar uygulayın. Uygularken, klasör izinlerinin alt klasörlere de aktarılmasına dikkat edin.

Gönderildi : 12/12/2009 19:47

(@osmandemir)
Active Member
Konu başlatıcı

malesef olmadı

dataların ismini değiştirince oluyor ama ismini tekrardan datalar yapınca yine erişilmiyor.

ismini tekrar datalar yapmak zorundayım eğer yapmazsan öncekilerin hepsine yeniden köprü kurmam gerekir.

ve diğer bir problem örnekle anlatayım

datalar klasörünü xxx yaptım ve paylaşıma verdim

yeni eklenenlere girip köprüyü verdim(ismi değiştirmeden önce klasörler datalar'ın altındaydı) sonra xxx klasörünün altına yyy adında yeni bir klasör koydum bu sefer yyy klasörüne girmedi yani her yeni koyduğum klasör için tekrar isim değiştirmem gerekiyor ki buda eski linklerin hepsinin yeniden değiştirilmesi demek.

kalıcı bir çözüm lazım bunun sebibi nedir.

bir reg ayarımı yoksa yetkilendirmemi, bunu bulmak lazım.

yinede ilgin için çok teşekürler.

Gönderildi : 13/12/2009 02:31

(@alihaydarortul)
Gönderiler: 151
Estimable Member

Merhabalar ;

Klasör seçenekleri>Görünüm menüsünden basit dosya paylaşımını kaldırın.

Paylaşım sekmesinde izinleri everyone olarak ayarlayın gene güvenlik sekmesindede everyone a read hakkı verin.

eğer güvenlik duvarınız açıksa kapatın.

bahsettiğiniz datalar klasörüne erişemeyen pc den o klasöre köprüyle değilde

\\dataserver\datalar\filmler   v.b erişmeyi denediğinizde herhangi bi uyarı alıyomusunuz bunu kontrol edermisiniz.

Gönderildi : 13/12/2009 03:18

(@osmandemir)
Active Member
Konu başlatıcı

aslında bu problem yeni windows kurduktan sonra oldu

yeni kurduğum windows orjinal windows daha önceki sitelerden indirdiğim katılımsız windows'tu daha önceden hiçbir problem yaşamadığıma göre yeni kurulan windows'ta diğerinden farklı bir reg yada güvenlik ayarı var bende bunu öğrenmek istiyorum.

dükkanda paylaşımda olan çok klasör var müzikler-clipler-belgeseller yani basit dosya paylaşımını kaldırısam çok problem yaşarım.

vakit ayırıp cevap verdiğin için çok teşekkür ederim. 

not:erişemediğin pc'den demişsiniz dükkandaki hiçbir pc'den erişim olmuyor. ama sadece yeni koyulan klasörlere erişim olmuyor daha önceden olan bütün klasörlere erişim var tıkır tıkır çalışıyor.

Gönderildi : 13/12/2009 14:11

(@alihaydarortul)
Gönderiler: 151
Estimable Member

Basit dosya paylaşımını kaldırırsanız teorik olarak herhangi bir sıkıntı yaşamazsınız, basit dosya paylaşımında izinler sadece okunabilir ve yazılabilir olur eğer basit dosya paylaşımını kaldırırsanız ntfs'in tüm nimetlerinden faydalanabilirsiniz yani bazı kullanıclar görebilsin bazıları değiştirebilsin v.b

sizin sıkıntınız ntfs izinleri miras olarak alt klasörleri etkilemiyor ntfs tutarsızlığı söz konusu söylediğiniz gibi yeni bir kurulum çözüm olabilir.

" dataların ismini değiştirince oluyor ama ismini tekrardan datalar yapınca yine erişilmiyor. ismini tekrar datalar yapmak zorundayım eğer yapmazsan öncekilerin hepsine yeniden köprü kurmam gerekir.

formatlamadan bi başka çözüm yoluda şu olabilir eğer "datalar" olan ismi değiştirdiğinizde sorun kalmıyorsa. köprüleri oluşturduğunuz excel sheeti açıp körpüleri excelin bul değiştir ctrl+f  aracıyla tek tek değiştirmek zorunda kalmadan tüm köprülerin yolunu değiştirebilirsiniz.

Gönderildi : 13/12/2009 17:59

(@osmandemir)
Active Member
Konu başlatıcı

söylediğiniz bir çözüm olabilir teşekür ederim ama ben yinede neden olduğunu bulmak isterdim.

dün akşam deneme için önce şuan mevcu olan sitemin bir image'ini aldım sonra daha önceden aldığım bir image'ı tekrar geri yükledim ve hiç bir sorun olmadı "datalar" klasörünün altına istediğim gibi yeni klasör koyup erişim yapıp paylaştım daha sonra tekrar son image'i yükledim ve aynı sorun.

anlatmak istediğim önceki kurduğum iştetim sistemiyle şuan kurulu olan arasında bir fark var bu bir yetkilendirme yada kapatılan bir servis yada bir reg ayarı olabilir be fark neyse onu öğrenmek istedim.

hata vermiyen xp sitelerden indirdiğim katılımsız bir xp ancak server olarak pek verimli olmadığından orjinal xp kurdum ve bu sorunu yaşamaya başladım.

eğer bunun neden olduğunu çözebilirsek çok sevinirim sebebini bilmek ve çözmek en güzeli, bulamazsak söylediğiniz gibi "datalar" klasörünün adını değiştirip dediğizi yapmak.

bu arada datalar klasörü başka bir disk'te işletim sistemi başka bir diskte belki çzmde yardımcı olur diye bu ayrıntıyı belitmek istedim.

Gönderildi : 14/12/2009 16:22

(@osmandemir)
Active Member
Konu başlatıcı

arkadaşlar bu konuyu çok önce açmıştım ve geçici bir çözüm bulduğumdan daha fala üstüne düşmemiştim.

bulduğum geçici çözüm klasörün adını değiştirip, paylaşıma açmak

sonra tekrar aynı ismi verip tekrar paylaşım yapmak bu şekil yapınca düzeliyordu.

ama artık böyle yapmakta çözüm olmuyor o klasörün altına yeni eklediğim hiç bir dosyay ya ulaşamıyorum(ulaşamıyorum deken paylaşım klasörüne girip dosyayı görebiliyorum ama çalıştırmak istediğimde "hedef dosyaya ulaşılamıyor" diye bir hata mesajı veriyor)

bu konuda yardımcı olabilecek arkadaşların yardımını bekliyorum.

Gönderildi : 30/01/2010 02:06

(@osmandemir)
Active Member
Konu başlatıcı

bilen bir arkadaş yok galiba

ama yinede biraz güncel kalsın konu belki bakmayan arkadaşlar vardır.

Gönderildi : 03/02/2010 15:09

(@ugurdemir)
Gönderiler: 9888
Illustrious Member

Merhaba,

• Pingleme esnasında sorun varmı? TTL çıktıları nedir?

• Bilgisayarlarda TCP/IP / Gelişmiş /WINS / Tcp /IP üzerinde netbios u  etkinleştiri işaretleyin.

• Ayrıca kabloları kontrol edin.Elektrik akımının olmadıgı bir alandan geçmediğine emin olun ki colosion yapmasın.

Keyifli çalışmalar.

Gönderildi : 05/02/2010 01:26

(@EkremZiyaGez)
Gönderiler: 3
Active Member

aynısı benimde başıma geldi ve çözümünü dns ile çözdüm. hastane içerisindeki normalde kullanmam gereken dns yerine 8.8.8.8 li internettte dolaşan dns yazılmış. bunun yerine gerçek dns mi yani sistemimizin dns sini yazdım ve sorun çözüldü.

Gönderildi : 29/09/2012 13:40

Paylaş: