Forum

Windows 7'de networ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Windows 7'de networkteki exe uzantılı dosyayı çalıştırmak

15 Yazılar
7 Üyeler
1 Likes
502 Görüntüleme
(@enginbey)
Gönderiler: 28
Eminent Member
Konu başlatıcı

arkadaşlar merhaba,

Windows 7 istemcili bilgisayarı SBS 2003 etki alanına kattım, şimdi bir paket program var, sunucuda bu programın exe'si paylaşımda, yalnız bu program windows 7 de çift tıklanıp çalıştırılamıyor, illa ki sağ tıklanıp yönetici olarak çalıştır denmesi gerekiyor, bunu Kullanıcı Hesabı Denetimi'ni kapatarak giderebiliyorum fakat Kullanıcı Hesabı Denetimi'ni kapatmadan nasıl yapabiliriz? yani bir policy ya da regedit'ten bir şeyler yaparak giderebilir miyiz?

Teşekkürler. 

Gönderildi : 02/12/2009 18:25

(@rahmidilli)
Gönderiler: 2458
Famed Member

Merhabalar,

UAC yi kapatmazsanız her şekilde size devam mı diye sorar. Exe'nin üzerinde sağ tıklayıp özellikler dediğinizde uyumlulum modlarının altında run this program as administrator gibi bir checkbox var bu şekilde sağ tıklamaktan kurtulabilirsiniz sadece.

Gönderildi : 02/12/2009 19:10

(@enginbey)
Eminent Member
Konu başlatıcı

yalnız bu çalıştıracağım exe ağ üzerinde tekrar belirtmeliyim, bu yüzden buradaki tüm ayarlar pasif,

normalde UAC açıkken bu exe'ye çift tıklandığında hiçbirşey yapmıyor, yani hiçbir şekilde yanıt vermiyor. 

her seferinde sağ tıklayıp yönetici olarak çalıştır diyip parola girmek de çok iyi olmaz, mecburen UAC'yi kapatacağım galiba. 

Gönderildi : 02/12/2009 19:24

(@rahmidilli)
Famed Member

yalnız bu çalıştıracağım exe ağ üzerinde tekrar belirtmeliyim, bu yüzden buradaki tüm ayarlar pasif,

normalde UAC açıkken bu exe'ye çift tıklandığında hiçbirşey yapmıyor, yani hiçbir şekilde yanıt vermiyor. 

her seferinde sağ tıklayıp yönetici olarak çalıştır diyip parola girmek de çok iyi olmaz, mecburen UAC'yi kapatacağım galiba. 

Parola girmek? Admin yetkisinde değil mi zaten kullanıcı?

Gönderildi : 02/12/2009 19:57

(@enginbey)
Eminent Member
Konu başlatıcı

hayır user yetkisinde, domain ortamı var çünkü, yerel admin yetkisi de veremem, 

bir yolu olmalı ama, illa UAC'yi kapatmalı mıyız anlamadım gitti. 

Gönderildi : 02/12/2009 21:07

(@rahmidilli)
Famed Member

Detaylı bilgiyi buradan bulabilirsiniz.

http://technet.microsoft.com/en-us/library/cc709628%28WS.10%29.aspx

Gönderildi : 03/12/2009 00:09

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32988
Illustrious Member Yönetici

Merhaba

Microsoft Application Compatibility Toolkit aracı ile bu exe için izin verme şansınız var.

örnek bir uygulama

Then, search for the Compatibility Administrator shortcut, right click on it and select Run as administrator. The shortcut ca be found in the Start Menu under Microsoft Application Compatibility Toolkit.

Microsoft Application Compatibility Toolkit

When you are in the Compatibility Administrator window, go to Custom Databases -> New Database. Right click on the new database and select Create New -> Application Fix.

The Create new Application Fix wizard will now start. Type the application name, the vendor (optional) and browse to the location of the main application executable. When done, click on Next.

When you are in the Compatibility Modes window, scroll down the list of available modes until you find RunAsInvoker. Check this mode and click on Next.

Now click on Next without changing anything.

When you are in the Matching Information window click on Finish.

Now you will return to the Compatibility Administrator window. Here, go to the File menu and click on Save or Save As.

In the Database Name window type a name for the fix you just created and click on OK.

Now, browse to the location where you want to save the database, type the file name and click on Save.

How to apply the UAC fix

To apply the fix you need to start the Command Prompt as administrator. Find it's shortcut, right click on it and select Run as administrator.

Type the following command: "sdbinst [path]\filename.sdb", where [path] is the location of the file you created using the Compatibility Administrator, and then press on Enter.

The application for which you have created and applied the fix should now start without any UAC prompts. If the fix
doesn't work and you just want to uninstall it, start the Command
Prompt again and type the command: "sdbinst [path]\filename.sdb -u".

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 03/12/2009 00:34

(@ugurdemir)
Gönderiler: 9888
Illustrious Member

Güzel bir paylaşım hocam.

Gönderildi : 04/12/2009 03:35

(@enginbey)
Eminent Member
Konu başlatıcı

işte bu, tamamdır Hakan bey, biraz geç oldu cevaplamam kusura bakmayın,

çok teşekkür ederim, sağolun.

Gönderildi : 07/12/2009 13:05

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32988
Illustrious Member Yönetici

Peki sorun çözüldü mü Engin bey ?

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 07/12/2009 16:43

(@mustafadagistanli)
Gönderiler: 112
Estimable Member

Gönderen: @hakanuzuner

Merhaba

Microsoft Application Compatibility Toolkit aracı ile bu exe için izin verme şansınız var.

örnek bir uygulama

Then, search for the Compatibility Administrator shortcut, right click on it and select Run as administrator. The shortcut ca be found in the Start Menu under Microsoft Application Compatibility Toolkit.

...

2010'da kullanmıştım. Kullanıcıyı admin yapmadan DVR programını kullanmasını sağlamıştı.

Sene 2023, yine lazım oldu ve yine NVR programı SmartPSS ama maalesef Windows 7'den sonra geliştirme durmuş, Windows 10'da çalışımıyor. 😔 

Gönderildi : 23/10/2023 22:12

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4292
Co-Helper

SmartPSS W10 da çalışıyor ben kullanıyorum ben deki sürümü V2.003

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 24/10/2023 01:37

(@mustafadagistanli)
Estimable Member

Gönderen: @ibrahimyildiz

SmartPSS W10 da çalışıyor ben kullanıyorum ben deki sürümü V2.003

SmartPSS, Windows 10'da çalışıyor ve admin yetkisi istiyor, kısıtlı kullanıcıda çalışmasını sağlayan Application Compatibility Toolkit Windows 10'da çalışmıyor. 

Gönderildi : 24/10/2023 07:42

(@resulsoydas)
Gönderiler: 1627
Noble Member

Bizde ivms kullanıyoruz. Bir şey fark ettim. Programın tüm bileşenlerini yüklediğimizde açılışta admin istiyor. Sadece izleme bileşenini yüklerseniz istemiyor. SmartPSS'te de böyle bir durum olabilir. Öte yandan diğer bileşenlere yine de ihtiyacınız var ise Runas Tool'u kullanabilirsiniz. Bunu keşfedene kadar kullanıcılarda Runas ile çalıştırıyordum..

Gönderildi : 24/10/2023 08:18

(@mustafadagistanli)
Estimable Member

Gönderen: @resulsoydas

Bizde ivms kullanıyoruz. Bir şey fark ettim. Programın tüm bileşenlerini yüklediğimizde açılışta admin istiyor. Sadece izleme bileşenini yüklerseniz istemiyor. SmartPSS'te de böyle bir durum olabilir. Öte yandan diğer bileşenlere yine de ihtiyacınız var ise Runas Tool'u kullanabilirsiniz. Bunu keşfedene kadar kullanıcılarda Runas ile çalıştırıyordum..

Teşekkür ederim hocam, RunAsTool çok iyiymiş, bilmiyordum.

SmartPSS'yi silip custom kurmayı denedim, Storage Servise seçmedim ama Ivms'deki gibi olmadı, yine admin yetkisi istedi.

RunAsTool'a da gerek kalmadan Policy çözümü deniyorum. 3rd uygulama olduğu için muhtemelen kullanamayacağım.

Gönderildi : 24/10/2023 11:26

Paylaş: