Forum

Xp pro da ağda dosy...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Xp pro da ağda dosya paylaşımı

24 Yazılar
6 Üyeler
0 Likes
723 Görüntüleme
(@HamzaAydin)
Gönderiler: 12
Active Member
Konu başlatıcı

hiç bir şey yapamıyorsan

kendi ağındaki bilgisyarların kullanıcı adı şifrelerini ana bilgisyara ekle

ayrıca bunları bir grup oluşturup içine  ekle

Users grubundan çıkar ki açılışta ekranda görünmesin.

Daha sonra paylaşım klasörünün izinlerine ve güvenlik sekmesinde bu gurubu ekle istediğin yetkileri tanımla everyone,guest  vb.  kullanıcı gruplarını kaldır.

bu sayede  sadece senin tenımladığın kullanıcılar bilgisyardaki paylaşımlara erişebilecek.

Şifreleri değişirse bilgisayrların erişemezler (her şifre değişikliğinde sende değiştirmelisin)

ayrıca bunları bir grup oluşturup içine  ekle demişsiniz peki grubu nasıl oluşturuyoruz ve üyeleri ekliyoruz

Gönderildi : 22/11/2009 21:00

(@aykutsinanes)
Gönderiler: 380
Reputable Member

xp pro

Selam;

Simdi Workgroup Ortaminda Dosya Paylasim Guvenligini Maximuma Getirecek Ayarları Yazıyorum Bunlar Sorununu Cozecektir.

Eger Butun Paylasimlari Ana Makina Uzerinden Yapıyorsan Ana Makina Uzerindeki Kullaniciya Herhangi Bir Sifre Ver.

Yada Butun Bilgisayarlar Kendi Uzerinde Dosya Paylasimi Yapıyorsa, Her Bilgisayarin Kullanicisina Sifre Vermen Gerekecek.

Sifreleri Verdikten Sonra Bu Ayarları Tum Bilgisayarlarda Yapman Gerekecek. Eger Sadece Ana Makina Paylasimdaysa Bundan Sonraki Adımlari Sadece Ana Makina Uzerinde  Yapman Yeter.

Yapılacak Ayarlar

GPO Uzerinden (start _ run _  gpedit.msc)

Computer Configuration / Windows Settings / Security Settings / Local Policies / Secutiy Option

Sag Panelde

Network Access: Sharing and Security Model For Local Accounts -- Degerini

Classic Secenegine Alıp Bilgisyayarini Yeniden Baslat

Artık Tum Network Ortamindaki Paylasimlara Girmek Istedinde Girdigin Bilgisayarin Kullanici Adi ve Sifresini Yazman Gerekecek. Sifre Hatırla Secenegini Secersen Birkerelik Bu Sifreleri Girersin. Disardan Bilgisayar Erismek İsteyen Kullanicilar Sifreleri Bilmeyeceginden Guvenligi Almis Olursun.

Not: Terminal Bilgisayarlarında Paylasim Varsa, Terminal Uzerinde Yeni Bir Kullanici Acmani ve Ona Sifre Vermeni Oneririm. Aksi Halde Mevcut Kullanicilar Diger Bilgisayarlara Erisimde Bu Sifre Mantigini Guvenlik Acigi Olarak Kullanabilirler. Windows Acilisinida Hosgeldin Ekranindan Kaldirirsan Actigin Bu Kullanici Ortamda Gorunmeyecektir. Ama Ana Makina Paylasim Yapıyorsa Bu Notu Dikkate Alma.

Umarim Bu Sorununu Cozer.

Geri Donus Yaparsan Sevinirim.

Kolay Gelsin.

Gönderildi : 23/11/2009 01:54

(@Gokhanucar34)
Gönderiler: 13
Active Member

merhaba benin 2 otel arasında vpn bağlantım var biri 192.168.4 diğeri 192.168.6 network kullanıyor mesela  uzak bağlantı yaptığımda uzak masaüstünden yazıcıya birşey gönderdiğim zaman local deki yazıcıyı görmüyor yaptığım işlem şu uzak masaüstünden çalıştır \\192.168.6.5 paylaşımları göster diyorum ama ağa bağlanamadı diyor ping atıyorum aynı ağda olan bazı bilgisayarlara ping atıyor bazılarına atmıyor sebebi ne olabilir acaba

Gönderildi : 07/08/2013 13:57

(@Gokhanucar34)
Active Member

ilginiz ve yardımınız için teşekkürler dediğiniz gibi yaptım malesef olmadı 2 farklı domain var acaba yazıcıları server üzerinde kursam oradan paylaştırsam çünkü mesela \\192.168.6.1 dediğimde direk server paylaşımları açıyor ama domaine ekli olan bilgisayarları aynı networkde olmasına rağmen görmüyor  yada hatayı yazıcının yüklü olduğu bilgisayardamı yapıyorum güvenlik duvarında yada paylaşım ayarlarında

Gönderildi : 07/08/2013 18:27

(@Gokhanucar34)
Active Member

şurası kafamı karıştırıyor  o paylaşımları görmeyen bağlantı ping attığım zaman haberleşiyor anlatabildimmi

teşekkürler

Gönderildi : 07/08/2013 18:30

Sayfa 2 / 2
Paylaş: