Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Sip Trunk Ses Sorunu Hk.

6 Yazılar
4 Üyeler
4 Likes
2,432 Görüntüleme
(@utkucol)
Gönderiler: 154
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhabalar.Lg ldk 300 santralimiz mevcut.Sabit hatlardaki kablo sorunu nedeni ile Türk Telekom Sip Trunk hatta geçiş yaptık.Bu hatta cep numaralarını aradığımızda bir sorun yok.Ama sabit hatları aradığımızda karşı tarafın sesi geliyor,bizim sesimiz gitmiyor.Türk telekomun söylemiş olduğu codec bilgisi santralde ayarlı.Arada firewall falan da yok.Bu sorun neden olabilir.Nasıl çözebiliriz,yardımcı olurmusunuz...Teşekkürler.

Gönderildi : 05/11/2021 10:01

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4288
Co-Helper

Forumlardan ancak fikir alabilirsiniz. Bu tip durumlar 2+1 şekilde olur genellikle. Bandgenişliği ve tespit ettiğiniz gibi codec tercihinin donanım, operatör arasında bir şekilde soruna düşmesi. Ek olaraktan yapılarda bunun ismi değişiyor numara hane sayısı çevrimi ve gateway, santral tarafında DID yapılandırması. Santralciniz bu duruma nediyor? Açıkçası uzmanın deneyim, birikimi çok önemli operatörle karşılıklı teyitleşerek yapılacak testlerde. Mobil operatörle sorun yaşanmaması da iç yapıya işaret olabilir.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 05/11/2021 14:04

(@utkucol)
Gönderiler: 154
Reputable Member
Konu başlatıcı

4-5 santralci ile görüştüm ayarlamalar yaptılar ama sorun halen devam ediyor.Turk Telekom kaynaklı diyorlar genelde.Turk Telekom bir paket çok az geliyor ondan dedi sonra aradi ondan değil ses codec bilginiz bize gelmiyor dedi ama configurasyonda codec bilgisi var.Enteresan yani biz cep numaraları ile konuşabiliyorum, sabit hattti aradığımızda ses geliyor bizim sesimiz gitmiyor.Ama aradığımız sabit numara bizi ararsa o şekilde de konuşabiliyoruz.Sadece bizim aradığımız sabit numaralar da sorun oluyor.Sorun çok garip gerçekten ne yapcam bilmiyorum.

Gönderildi : 05/11/2021 17:01

(@serkanates)
Gönderiler: 1275
Üye

Probleme Şirket Santral destek birimi, Şirket Network birimi, Telekom Teknik Destek birimi aynı anda dahil olmalı ve probleme çözüm aramalılar. Bu şekilde gel gitler ile sadece zaman kaybedersiniz. Forum üzerinden bu probleminize çözüm bulabileceğinizi sanmıyorum. Kolay gelsin.

Gönderildi : 05/11/2021 17:20

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4288
Co-Helper

Aynen Serkan'ın dediği gibi öyleyseniz şayet sistem uzmanı olarak sizin organize etmekten başka yapabileceğiniz birşey yok. Ürünle ilgili en uzman kimse ona ulaşmalısınız gerekirse o kişi ile birlikte üretici ile de görüşmelisiniz. Santral - Telekom.. 2 taraftaki ses muhendisinin detayda bir biriyle konuşması ve anlaşabilmesi çok önemli. Paralelinde en uç softphone, ahizeye kadar yapınızın sihhati, config çok önemli. Bu tip sorunlarla bende çok uğraştım zamanında ama konusunda iyi insanlara denk geldiğimiz yada seçtiğimizden aşama katedebildik. 

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 05/11/2021 18:21

(@rkarabacak)
Gönderiler: 19
Eminent Member

@utkucol 

Merhabalar,

Yaşadığınız sorun Codec ile alakalı görünüyor. Önerim santral sisteminize bakan firmaya Early Media özelliğini kontrol ettirin. Açık ve kapalı durumlarını test edin. Early Media görüşme başlamadan önce codec seçimini kimin yapacağını belirler. Sizin tarafta bu özellik açıksa Operatöre doğru aramalarınızda Operatör tarafında Early media desteği kapalıysa size 183 mesajı ile cevap vermediği için varsayılan codec ile devam edip bir uyumsuzluk oluşuyor olabilir.

Gönderildi : 09/11/2021 09:34

Paylaş: