Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

Sanal Santral ve mobil

5 Yazılar
3 Üyeler
14 Likes
4,057 Görüntüleme
(@mali35)
Gönderiler: 17
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhabalar, sanal santral öneri ve tavsiyelerinizi rica edecektim. Şu anda yaklaşık 15 personeli olan bir işletmede çalışıyorum. İşletme 2 yıldır "netgsm" üzerinden sanal santral hizmeti alıyor. Sabit hatlarda, aktarmalarda, yönlendirmelerde vs herhangi bir problem yaşamadık fakat çalışanlara iş telefonu/iş hattı vermek; hem maddi olarak bir yük olmaya başladı hem de çağrılar dinlenmediği, aktarmaların yapılamadığı için işlevselliğini yitirdi. Ben de çalışanların kendi telefonlarına yükleyeceği programlar ile sanal santrali bir uygulama ile telefonun dahili olarak atayacağım bir projeye başladım. Harici numaralar aldım. Bu numaraları oluşturduğum dahili hatlara bağladım. ( Örn. 0850 303.. .. numaralı hat muhasebenin ve dahilisi 122) santral içinden dahili veya numara arandığında, santral dışında ise numara arandığında muhasebenin kendi cep telefonundaki uygulama çalıyor. Muhasebe'de uygulama içinde dış arama yaptığında 0850 li numara görünüyor. Şahsi numarası vs görünmüyor yani. Hem de atadığımız numara üzerinden whatsapp bussines kullanıp telefon içinde bir iş telefonu alanı yarattık. 
Fakat çözemediğim sorunlar ile karşılaştım.:

1-Programlar çağrı aldığı için tüm izinleri istiyor. sürekli uyanık kalma diğer uygulamaların üstünde kalma vb gibi. Bazı çalışanlar bunu red ediyor. Bu konuda yapacak bir şey yok gibi.
2- Kullanılan programlar sağlıklı değil. Cep telefonlarına yüklenen uygulamalarda birçok sorun yaşıyorum. Bazı telefonlarda arka planda çalışmadıkları için ulaşım zor oluyor. Telefon çalıyor açıyoruz fakat açılmıyor/ilk aramalarda ses sorunu yaşanıyor, 2 telefonda telefonun aşırı ısınıp hafif titrediğini gördüm. 1 telefonda ahizede sorun yarattı.  vb gibi sorunlar.
Kullanıp test ettiğim uygulamalar : Netsipp (netgsm uygulaması) / Zoiper // Grandstream

Bu konuda geri adım atıp eski cep telefonlarıan dönüş yapmaktansa alternatif sanal sistem ve uygulamaları denemek istiyorum. Öneriniz/ fikriniz vs var mı acaba ? 

Gönderildi : 21/10/2020 11:20

(@rkarabacak)
Gönderiler: 19
Eminent Member

Merhabalar Ali Bey,

Denemenizi tavsiye edeceğim ürün 3CX IP Santral yazılımıdır. Windows ve debian işletim sistemlerine kurulabilir. İster yerel sunucunuza ister cloud sunucunuza kurarak kullanabilirsiniz. Mobil uygulaması kendi ürünüdür. Başka marka santrallerde çalışmaz. Sizin de bahsettiğiniz gibi mobil cihazlarda çalışan voip uygulamalar  özel izinler gerektirir. Bu izinleri verseniz bile telefon üreticisinin size müsaade ettiği kadarıyla sınırlıdır ve sağlıklı bir iletişim için buda yeterli olmadığı durumlar olmaktadır. 3CX mobil uygulaması bunun önüne geçmek için PUSH mesaj teknolojisini kullanmaktadır. Kısaca push mesaj nedir derseniz. Telefonunuzdaki işletim sisteminin tuş kilidinin bile önüne geçebilen Apple ve google firmalarının servislerinden gönderilen mesajlardır. 3cx mobil app telefonunuzu tuş kilidine aldığınızda kendini kapatır batarya ve internet kullanımını keser. 3cx app kullanıcısına yönelik bir çağrı gelirse 3cx santrali telefonun ilgili servisine bir push mesaj isteği gönderir. İlgili servisten de telefona doğru bir push mesaj gönderilerek uygulamanın çalışmasını sağlar ve bu sayede çağrılarınızın büyük çoğunluğunu yakalarsınız. Burada önemle belirtmek istediğim push mesaj teknolojisi ile çağrıları alabiliyor olsanız da %100 başarılı olma garantisi verilmez. Uygulama ile santral arasında 3. taraf servislerin olması ve telefondaki internet bağlantısı gibi durumlardan push mesajın ulaşamama durumu söz konusu olabiliyor. Bu yöntemin alternatifi olarak uygulama kullanmadan direk gsm numarası ile de 3CX santral abonesi olabiliniyor. Bu saya de gsm hattınızın çektiği her yerde çağrılarınızı alabiliyorsunuz. Bu yöntemin dejavantazı bir görüşme için 2 çağrı başlatılması size de arama ücreti yazılmasıdır. Artısı ulaşılabilirlik açısından gsm alt yapısını kullanması ve gsm hattınızdan yaptığınız görüşmenin de ses kaydının tutulmasıdır. 3CX Santral yazılımı 4 veya 8 kanala kadar Standart sürümü 1 yıl ücretsizdir. Bu ücretsiz sürümde Mobil uygulama, Video konferans, Sınırsız dahili numara, sınırsız dış hat, sınırsız sesli karşılama menüleri oluşturabilirsiniz. Görüşme kayıtları ve raporlama gibi özellikler ücretli PRO sürümünde mevcuttur. www.3cx.com.tr adresini ziyaret edip daha ayrıntılı bilgi alabilirsiniz. Bende 3CX markasının Türkiye distribütörü olan K2M Firmasında Teknik destek hizmeti vermekteyim. Ürünü deneme fırsatınız olursa lütfen deneyimlerinizi bu platformda paylaşmayı unutmayın.

Saygılarımla

Gönderildi : 21/10/2020 13:00
ibrahim yildiz, Ali Akat, Hakan Uzuner and 3 people reacted

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4298
Co-Helper

Bu tip konular temelde bir de kurumsal karar, güvenlik ve hukuki tarafa değer yada dayanır diyelim. 🙂 Projelendirmede değerlendirmede tutun ve kararları imzalı yönetime bırakmanız tavsiye olunur.
" iş telefonu/iş hattı vermek; hem maddi olarak bir yük olmaya başladı hem de çağrılar dinlenmediği, aktarmaların yapılamadığı için işlevselliğini yitirdi."
firmalar bu mali yükü karşılamak zorunda çünkü bireysel cihazı sınırlayamaz, kontrol edemez, veri güvenliğini kontrol edemez. En azından IT yönünden sizin yaşadığınız gibi sorunlar yaşarız malum adamın şahsi cihazı sistemini, uygulamalarını, alışkanlıklarını sınırlayamayız herkesin kendine göre alışkanlıkları vardır kurumsal sisteme uymaz.
Şirketler için zaman ve data dan daha kıymetli bir şey yok hepimizin malumu ve bunların korunması. 
Yine IT yönünden adamın bireysel cihazına müdahale etmiş oluyorsunuz bunu sözleşme altına dahi alsanız ileri de art niyette rahatlıkla güzel şeyler getirir firmanın başına. Kayıt ve kişisel veri konuları malum. Örneğin uygulamayla sınırlamış olsanız dahi bireysel cihazı kayıt altına alamazsınız bu bireyi dinlemeye girer, istediği an da bu kapsama sokar. 🙂 Bu tip konularda iyi analiz edilmemiş sözleşmeler dahi mahkemede çalışan tarafında rahatlıkla devre dışına atılabiliyor.
Deneyim olarakta Recep beyin önerdiği gibi mobil de en ideal yol yapının gsm üzerinden çalışmasıdır tabi maliyetli. Malum daha kapalı, oturmuş bir iletişim altyapısından sorunsuz çalışılabiliyor tabi 0 sorun değil. pstn ile gsm konuşturmada dahi nadiren sorunlar çıkabiliyorken voip ile oran artıyor.
Eh malum uygulama yazma yeterli değil kimse teams, zoom gibi arka plan servisleri oluşturup, sağlayamadığı için 3rd alemi sorunlu.
Bunu gündüz yazmışım göndermemişim şimdi farkettim yazılı duruyor. 🙂
Bir de aklıma gelen robot veya canlı paylaşım ile ses kaydı alındığı bildirimi olmaksızın 3. kişi kimsenin görüşme kaydını alamazsınız. Mobil taraftaki uygulamada ki en büyük problemlerden birisi de bu. Bildirimi bazen yapıp bazen yapmayanlarle ilgili suç duyuruları ve davalar söz konusu.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 21/10/2020 23:36

(@mali35)
Gönderiler: 17
Eminent Member
Konu başlatıcı

Değerli yanıtlarınız için teşekkürler. Recep Bey'in önerdiği sistem kobiler için çok maliyetli duruyor fakat değerli bir bilgi aktarımı.
İbrahim bey birçok konuda haklısınız.

Gönderen: @ibrahimyildiz

Bir de aklıma gelen robot veya canlı paylaşım ile ses kaydı alındığı bildirimi olmaksızın 3. kişi kimsenin görüşme kaydını alamazsınız. Mobil taraftaki uygulamada ki en büyük problemlerden birisi de bu. Bildirimi bazen yapıp bazen yapmayanlarle ilgili suç duyuruları ve davalar söz konusu.

Evet, gelen çağrılarda robot santral kayıt altına alındığını bildiriyor genelde fakat giden çağrıda çağrıyı yapanın söylemesi gerekiyor genelde. Bu konu için de kafa yormuştum bir ara çok az şirket giden çağrıda robot operatör ile kayıt anonsu verebiliyor. Nasıl veriyorlar halen çözemedim 🙂 Fakat bizde, telefonların kayıt edilmesini çalışanların kendileri talep edebiliyorlar. Şirket de çalışanlar arasında herhangi bir sorun oluştuğunda kayıtlara erişmek istiyor. Şunu sormak istiyorum sanal santral kullanan şirketler kolaylıkla kayıt alırken gsm hatlarında kayıt açmak neden bu kadar zor.  Tekrar teşekkürler. 

Gönderildi : 23/10/2020 13:53

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4298
Co-Helper

Sondan başlayayım. Zor değil sadece daha maliyetli. VoIP, sanal santral de uygun maliyetli internet devresi kullanıyorsunuz temelde network protokolleri üzerinden yürüyor. Santrali yöneten bu durumda salt bir OS değilde fiziksel cihazsa (IP Santral) yine daha maliyetli. Software santraller ise bunu cpu, ram, disk ile işleyerek sağlayabiliyor. Ancak diğer tarafta dedicate GSM altyapısını kullanıyorsunuz bu konuşabilmek için fiziksel adapter'lar, converter'ler gerektiriyor. Bunun desteği santral ürünün yazılım geliştirilmesiyle ilgili. Yani varlıkları piyasadaki ürünlerde değişken.

Fiziksel olarak bu altyapıyla konuşabildikten sonra kayıt alabilir, robotta okuyabilir. Bu da tamamen maliyetler ve piyasa şartları ile ilgili. 
Ör fiziksel gsm gateway cihazların uygun maliyetli olanların çoğunda ses kanalı kayıt yada kaydı yönlendirme, robot ses dosyası yürütme bulunmuyor. Tabi ki yapabilenleri var doğal olarak maliyetli, yaygın değiller. Büyük kurumlar kullanıyor...

"çok az şirket giden çağrıda robot operatör ile kayıt anonsu verebiliyor. Nasıl veriyorlar halen çözemedim"
Anlattığım fiziksel yöntemlerle yapılıyor. Soft santraller de doğal olarak kurgu oluşturulduktan sonra yapabilir. Ancak uygulamayı asıl belirleyen burada işin yürütme biçimi, istatistikler gibi organizasyonel şartlar daha çok. 
Örneğin hedefe yani müşteriye etkin ulaşımda yapılan analizlere göre robot değil insanın başlaması istatistiklerde yüksek değerde. Robotun başlattığı bir çağrıyı rahatlıkla başlangıçta kapatırsınız.
Bir de ilk teması insanın sağladığı akabinde konuya geçilmeden önce operatörün bir tuşla başlattığı robot sesi verme uygulanıyor yada tüm prosesi operatör kendi sesiyle gerçekleştirmesi tercih edilir. Yani tümü tercihlere dayalı.

Tabi ki sistemsel anomalilikleri, sorunları da yok değil. Karşılama ile arama çok farklı prosesler teknik yürüyüşte.

"Fakat bizde, telefonların kayıt edilmesini çalışanların kendileri talep edebiliyorlar"
Burada şunlar da düşünülmesi gerekli. Çalışanlar normalde haklarını, hukuğu bilmezler üstünde pek düşünmeden rıza, talep, onay verebiliyorlar. Ancak asıl problem ihtilaf durumlarında önemli.:) Mesela kovulan kişi avukata gider, çalışma şeklinde ki tüm şartları kanunlar yönünden zorlar. İşte kurum o zaman ne kadar hazır o önemli.:)
İş sözleşmesinin dışında açık rızasının olduğu kayıt altına alınmalı denebilir.

Diğer konular ses, görüntü kayıtlarının hukuktaki paralelleri ve tartışmalarıyla ilgili. KVKK gibi düzenlemelere değiyor malum. Ve bu tip kanunlar 5-10-500 kişilik şirket vs ayırmaz. Yani piyasada uygulamada ben o kadar kazanmıyorum, durumum yoktu gibi değerlendirmeler finalde çalışmaz, güzel tecrübeler olarak geri dönebiliyor.

Bu alanlarda biz IT'cileri de asıl ilgilendiren de maliyetler değil suçun yıkılabileceği senaryolardan baştan korunmanın gereklerini yapmaktır bence. 🙂

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 23/10/2020 16:26
Ali Akat and Ali Akat reacted

Paylaş: