Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Led Ring Light

7 Yazılar
4 Üyeler
8 Likes
760 Görüntüleme
(@okansar)
Gönderiler: 34
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Bilindiği üzere pandemi sonrasında şirketlerde video konferans sayıları arttı. Özellikle üst yönetim tarafında görüntünün daha iyi olması amacı ile ring light ürünü kullanmayı planlıyoruz.

Daha önce bu ürünü alan ve kullanan oldu mu acaba? Tavsiye edebileceğiniz ürünler nelerdir? Dikkat etmemiz gereken konular var mıdır ?

Boy olarak 50 cm ve webcam kamera takılabilir olması daha iyi olur.

Teşekkür ederim.

Gönderildi : 28/01/2022 16:15
Konu Etiketleri

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32993
Illustrious Member Yönetici

Merhaba,

neden zoom, teams vs kullanmıyorsunuz?

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 29/01/2022 18:13

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4298
Co-Helper

Ben baştan ses etmedim de belki birşeyler demek isteyen olur diye bence konu kurumsal ortamla ilgili değil. Sorduğunuz tipte şeyleri influencer ve youtube yayıncıları kullanıyor genelde bu da çözünürlük yani kayıt kalitesi ile ilgili incelemelerine onlardan bakarsanız daha iyi olur. Ofis web conferance ihtiyaçlarında kişinin webcam'i ve ortam aydınlatması çok çok kötü değilse ihtiyaç olduğunu düşünmüyorum uygulamalarda yürüyen çözünürlükler ve fps düşük seviyede gerçekleşiyor. Bunun yerine webcam'i iyileştirmeniz daha yerinde olur uygulamalarla sorunsuz uyumluluk için logitech gibi ürünlere bakmanız yerinde olur. Toplantı odaları için soruyorsanız ring light doğru bir çözüm olmaz zaten oda aydınlatmasının değişimine odaklanmalılar. Haricen alternatif olarak çinlilerden ayaklı veya laptoplara da vakumla mount edilen led box çözümler bulabilirsiniz dikdörtgen şekilde felan bunların tak çıkarı daha uygun olabilir.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 29/01/2022 21:57

(@emredemirci-2)
Gönderiler: 226
Reputable Member

Merhaba, Biraz geç bir cevap olacak.

Teyzemin oğlunun fotoğraf stüdyosu var. Arada yanına gittiğim için biraz ışık, fotoğraf, video montaj bilgim var. Ayrıca bir dönem fotoğraf ve video hobim vardı. Aslında hala var da fiyatlar sıkıntı. Neyse, konunuza dönelim.

Bu bahsettiğiniz ring light ürünleri CRI değerinin yüksek olmasından dolayı kullanılıyor. CRI değeri yükseldikçe renklerin doğruluğu artıyor. Bir başka özellikleri de sarı ışık, doğal ışık vs... farklı kelvin değerlerine sahip olmaları. Sarı ışık beyaz ten renklerinde, doğal ışık (beyaz) koyu renk tenlerinde genelde kullanılıyor. Ring light sizin için gerekli midir? Bence para israfı olacağı için gerekli değil.

Webcamera CMOS sensörleri küçük olduğu için zaten ışık almaları azdır. Kısa  mesafeden görüntü almak için tasarlanmışlardır. Dolayısı ile kısa mesafede ışığı arttırmak yeterlidir. Marka olan beyaz led ampullerin pro serilerinin CRI değeri yüksek olduğu için bir masa lambası kullanılabilir. Kare şeklinde şarjlı beyaz 30 led ışıldakta ince olmayan LED monitör üstüne konulabilir. Beyaz ışıkta tonlar maviye akar ki bunu da kameradan beyaz ayarı ile basitçe düzeltmek mümkündür. Ring light kullansanız da asıl sorun parlak ışık doğrudan kişinin yüzüne vuracağı için rahatsız edici olmasıdır. Yöneticilerinizin doğrudan yüzüne ışık vurduğunda araba farı görmüş tavşan gibi olurlar. 🙂

Reflektörle ışığı yansıtmakta olabilir de hem uğraş gerektirir hem abartı olur. 

En kolay yöntemi pencere ışığının karşısından yayın yapmalarıdır yada arkaplandaki parlak ışık kaynaklarından uzak durmaları.

Saygılar.

Gönderildi : 05/02/2022 18:08

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32993
Illustrious Member Yönetici

Teşekkürler Emre.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 06/02/2022 17:08

(@okansar)
Gönderiler: 34
Trusted Member
Konu başlatıcı

Herkese yorumları için çok teşekkür ederim. Video konferans toplantılarımız Teams üzerinden oluyor ve ters ışıkta kalan kullanıcıların daha net görüntüye sahip olması amacı ile 3 adet ring light aldık. Fakat ürünün çok kullanışlı olmadığını düşünüerek 1080P webcam satın aldık. Webcam üzerinde bulunan mikrofon sayesinde hem daha iyi görüntüye hem de daha iyi mikrofona sahip olmuş olduk.

Şu ana kadar webcamı kullananlar gayet memnun. 

Emre Hocam'ın da belirttiği gibi ring light direk karşından insanı rahatsız ediyor. Kullanımı çok sağlıklı olmuyor.

Gönderildi : 06/02/2022 19:13

(@emredemirci-2)
Gönderiler: 226
Reputable Member

Rica ederim Hakan Bey. 

Tekrar Merhaba Okan Bey, Güzel bir yöntemle sorunu çözmüşsünüz. Bu arada "hoca" olarak hitap ettiğiniz için çok teşekkür ederim ama değerli eğitmenlerimize ayıp olmasın ben sadece sistem uzmanıyım.

Saygılar.

Gönderildi : 06/02/2022 20:35

Paylaş: