Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

Ip kamera kablo tasarufu

6 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
6,250 Görüntüleme
(@Hasan_Ozturk)
Gönderiler: 5
Active Member
Konu başlatıcı

Evet arkadaslar herkeze oncelikle gunaydin.

Ip kamera isi yapan ve ugrasan bir suru arkadasimiz vardir umarim. Ip kameralarin kurulumunu yaparken kullanmis oldugunuz kablo nedir ?

Internet icin ayri elektirik icin ayri kablomu cekiyorsunuz ?

Ancak POE diye isimlendirilen bazi kameralar var CAT5e kablosu uzerinden hem internet hemde elektrik isini yapiyor. Ancak POE destegi olmayan kablolara da bu sekilde calistirabilirsiniz  tek bir kablo uzerinden hem internet hemde elektrik isinizi halledebilirsiniz. Nasil mi?

Ip kameralar 1,2,3,6 ci pin uclarindan calismaktadir. diger uclarimiz bosta kalmaktatir.

https://www.youtube.com/watch?v=_Q8Fo8ffou8&feature=youtu.be

Gönderildi : 31/05/2017 13:43

(@ugurburma)
Gönderiler: 1973
Üye

POE  http://sozluk.cozumpark.com/goster.aspx?id=878&kelime=PoE

Ethernet üzerinden elektrik taşıyan teknolojinin adıdır. Bu teknolojiy kullanmak için switchlerinizin Poe desteklemesi veya Kameralarınızın poe adapter leri olması gerekir. Sizin yaptığınız Türk işi bir çözüm olmuş ve kamera,switch leri riske atar. Ben firmamda böyle bir sistem kurdurmazdım. 

Gönderildi : 01/06/2017 11:49

(@Hasan_Ozturk)
Gönderiler: 5
Active Member
Konu başlatıcı

2 seneden beri bu sekilde 110 taneden fazla kamera taktim suana bir tanesinde bile sorun olmadi sadece cok onemli yerlerde kameralarin elektirik baglantisini ayri cekiyoruz kablo kesiminde switchlerin portlarina 12v gitmesin diye.

POElu da calisan kameralarimiz var ancak switch almak yerine elimizde ki switchleri bu sekilde kullandik. Tasarruf

Gönderildi : 02/06/2017 19:58

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Merhaba,

Siz kendiniz için iyi iş yapmış olabilirsiniz ancak müşteri için poe olmayan switch kullanmak hoş olacak durum değil. Her kameranın enerjisi ayrı noktadan beslenmek durumunda kalıyor ve enerji kaynaklı sorun sayısı artmış oluyor.

Poe switch kullanıp enerjileri tek merkezden basmak ve arkasında ups kullanmak en mantıklısı.

Cat5e, 6 ve 7 zaten kamera için olmazsa olmaz. Mümkün ise car 7 uzun ömür açısından en güzeli. Tabi maliyet artacaktır.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 05/06/2017 02:20

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4301
Co-Helper

Ayrıca bu güya çözüm ile 1000BASE yani uzun mesafede Gbit çalıştıramazsınız. Bu CCTV de çok önemli değildi ancak IP cam'lerde artık önemli hale gelmeye başlıyor.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 05/06/2017 16:47

(@ugurburma)
Gönderiler: 1973
Üye

Bu şekilde çalışıyor olması doğru olduğu anlamına gelmez. Elektrikçilerde data kablosu koptuğunda yeniden çekmek yerine bantla ek yapıyorlar. Birisi kabloyu kesmeye kalksa veya ezilse adapter e kısa devre yaptırırsınız, POE switch bunu tolere edebilir veya en fazla o port yanar. Fakat adapter edemez, adapter veya kamerayı yakarsınız.

Yangın veya herhangibir aksi başka durum çıksa sigorta bile bunu karşılamaz. Şahsi fikrim böyle yapılan hiçbir projeyi teslim almam.Teslim alanında aklı yoktur veya parası çoktur. 

Gönderildi : 05/06/2017 18:15

Paylaş: