Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

Film stüdyosunun teknik alt yapısı ve kullandıgı programlar

11 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
503 Görüntüleme
(@Albartron)
Gönderiler: 26
Eminent Member
Konu başlatıcı

herkese merhaba. kısmetse bir film stüdyosunda bilgi işlem personeli olarak işe başlıyacagım. film stüdyosunda çalışan veya çalışmış arakadaş varsa bilgi almak isterim. alt yapısını az bi görme imkanım oldu bütün pcler en alt katta bi odada toplu duruyo ama hepsi yukarıdaki montaj odalara baglı bunu fiber lemi yapıyolar? bide kullandıgı program adları nelerdir?

Gönderildi : 16/10/2008 17:01

(@mesutsariyar)
Gönderiler: 2515
Co-Founder

Merhaba,

Hayırlı olsun yeni işiniz.

Orada size garip gelecek olan bir sistemle karşılaşacaksınız lakin bunu hoş göreceklerdir sanıyorum.

Genellikle film stüdyolarında kurgu sistemleri bulunur. Cihazlar arasında fiber bağlantı olanı da var olmayanı da..

Video Tape Recorder, Apple Mac Pro ve üzerinde Final Cut Studio programları barındırırlar ağırlıklı olarak (istanbulda bulunan profesyoneller) ama bütçe nedenleriyle hp workstationlar üzerinde 3.party üürünleri kullanan firmalarda var.  

Gönderildi : 16/10/2008 17:14

(@Albartron)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Teşekkürler mesut bey,

Kısmetse pazartesi başlıyacagım. Firma istanbulda bulunan profesyonel bir firma Dün gittigimde sistem havuzlarını ve film montajı yaptıkları odalarını biraz daha görmem ve firmanın şubesinde bulunan teknisyen  arkadaşla görüşme imkanım oldu.Dört tane degişik program kullanılıyor, Kullandıkları programlardan 1 tanesinin adı nuendo, Ben 3 yıldır bilgisayar teknisyenligi yapıyorum, 6 Aydır MCSE+S egitimi alıyorum şu an bitmek üzere sınavlara hazırlanıyorum ve şu anda bu tarzda bir işe girmek benim için dogru bir kararmı yanlış bir kararmı kararsızım dogrusu cünkü içeride yapacagım işler mcse ile genel bir alakası olmayan işler gibi genel olarak, kafamda soru işareti var dogrusu..

Gönderildi : 18/10/2008 20:38

(@mesutsariyar)
Co-Founder

Bana göre MCSE liği silip atabilirsin eğer o işi kaparsan. Kurgucu olursan yani o kurgu programlarını öğrenip kullanabilirsen mcse filan gerek kalmaz. Bir de gelip giden camia ünlü olur, güzel çevre yaparsın.

Gönderildi : 18/10/2008 20:42

(@Albartron)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Kullanılan pc ler cogunluk olarak hp workstationlar ve üzerlerinde Avid Media Composer Adrenaline HD Tutorial programı bulunuyor. Bu program hakkında türkce döküman aradım ama bulamadım yardımcı olabilirmisiniz.

Gönderildi : 26/10/2008 02:35

(@mesutsariyar)
Co-Founder

Kolay gelsin o halde 🙂

Türkçe döküman yok Avid ile ilgili, ben görmedim..

Gönderildi : 26/10/2008 02:51

(@Albartron)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Teşekkür ederim mesut bey..

Gönderildi : 26/10/2008 13:41

Mehmet
(@mehmetikiz)
Gönderiler: 442
Prominent Member

Ben daha önce görmüştüm bir tv merkezinde http://www.videohome.com.tr/asp/show_stock.asp?product=YOTSVCG1000

şöyle bir cihaz vardı hatta tanıtımını da izledim tek başına herşey yapabiliyorsun.

Gönderildi : 22/11/2010 04:03

(@mesutsariyar)
Co-Founder

Playbox oyunculardan sadece biri aslında, bunun yanında pek çok ürün var yayın yapabilmek için.

Gönderildi : 05/12/2010 14:40

(@ismailAKBIYIK)
Gönderiler: 46
Trusted Member

Merhaba şimdiden yeni işiniz hayırlı olsun.

Şu an alacağınız sertifikalar studyo için bence aşırı fazla olacaktır. eğer studyoda uzun süre çalışacaksanız video lar ile ilgili bilgi birikiminiz artacaktır.

Ben 2 yıl bir studyoda sistem sorumlusu olarak görev aldım. Orda montaj için windows xp de Velocity programı kullanıyordu. harici disklerimiz var bunlar sisteme scsi olarak bağlıydı.

Renklendirme bölümümüzde ise mac os da final touch kullanıyordu. harici diskler ise fiber optik kablo ile bağlıydı.

Havuzda bütün bağlantıları biz gerçekleştiriyorduk.

Bizim orda yapılan işlemler

Dub+mix+montaj+renklendirme+animasyon vardı bunlarla ilgili programlar hakkında sorunuz varsa bilgi verebilirim. iyi çalışmalar.

Gönderildi : 07/12/2010 12:41

(@Anonim)
Gönderiler: 0

Hayırlı Olsun Umarım İşiniz Güzel Geçer.

Gönderildi : 09/12/2010 01:22

Paylaş: