Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

30 Adet IP Kamera'lı Bir Yapı için yardım alabilir miyim ?

19 Yazılar
7 Üyeler
0 Likes
3,554 Görüntüleme
(@suleymancapar)
Gönderiler: 160
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhabalar ,

5 katlı bir binaya 30 adet IP Kamera kurmam gerekiyor .NVR'lı sistem olacak . Sorum İse şudur ,

Sistem odası en alt katta .Her katta 6 adet IP Kamera oldugunu varsayarsak , Sistem odasındaki switch'den 1. kata kablo ve 8 portlu bir switch ,kattaki 6 kamerayıda bu 8 portlu switche , sonra  1. kattaki switchin bir portundan 2. kata 8 portlu bir switch şeklinde   5. kata kadar bu şekilde çıksak mantıklı olur mu . ? bu şekilde olursa örnek veriyorum 2. kattaki switch bozulursa üst katlarda bundan etkilenecek .

Yada sistem odasından  3. Kata bir kablo ve 48 portlu bir switch  burdan da diğer katlara dağıtmak daha mı mantıklı olur .?

Her kattaki kameradan direk sistem odasındaki switch'e de gidilebilir fakat koridorlar labirent gibi bu yuzden katlardan sistem odasına inmek bi hayli zor olabilir.

Sizin fikirlerinizide alabilir miyim .Nasıl biryapı oluşturmalıyım sizce .

Teşekkürler 

Gönderildi : 13/01/2015 15:07

(@ugurburma)
Gönderiler: 1973
Üye

Bu şekilde bir network yapısı mantıksız. Alacağınız 8 port switch ler büyük ihtimalle ucuz giriş seviyesi olacak. Üst katın network trafiği bir alt kattaki switch üzerinden geçecek. alt katlara indikçe switch te problem çıkar. Katlarda belirli bir yer belirleyin ve kabloları buradan çekin. Her kata switch koyacaksanız da bu switchlerin hepsini daha iyi bir merkezi switch e bağlayın.

Gönderildi : 13/01/2015 17:02

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Uğur abi haklı. IP kamerada sorun yaşamamak istiyorsanız gbit switch kullanmalısınız. 8 kat 3 metre olsa 24 metre oda içinde dolaşmalar bile olsa en fazla 100 metre uzunluğunda kablo olur. Sizin yerinizde olsam Tüm uçları sistem odanız büyükse burada sonlandırır adam gibi bir 48 port switche toplarım. Eğer oda ufak ise orta katlarda bir yerde tek noktada toplarım. 30 porttan geri kalan noktalara ise kamera sistemini izleyecek sistemleri bağlarım performans sorunu olmaz.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 14/01/2015 11:47

(@suleymancapar)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Bu şekilde bir network yapısı mantıksız.
Alacağınız 8 port switch ler büyük ihtimalle ucuz giriş seviyesi olacak.
Üst katın network trafiği bir alt kattaki switch üzerinden geçecek. alt
katlara indikçe switch te problem çıkar. Katlarda belirli bir yer
belirleyin ve kabloları buradan çekin. Her kata switch koyacaksanız da
bu switchlerin hepsini daha iyi bir merkezi switch e bağlayın.

Uğur abi haklı. IP kamerada sorun yaşamamak istiyorsanız gbit switch kullanmalısınız. 8 kat 3 metre olsa 24 metre oda içinde dolaşmalar bile olsa en fazla 100 metre uzunluğunda kablo olur. Sizin yerinizde olsam Tüm uçları sistem odanız büyükse burada sonlandırır adam gibi bir 48 port switche toplarım. Eğer oda ufak ise orta katlarda bir yerde tek noktada toplarım. 30 porttan geri kalan noktalara ise kamera sistemini izleyecek sistemleri bağlarım performans sorunu olmaz.

Tamam Hocam Çok teşekkür ederim cevaplarınız ve önerileriniz için  .

Gönderildi : 14/01/2015 16:26

(@suleymancapar)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Birde şunu sorayım hocam ,

.48portlu switch önersini sundum sıcak bakmadılar bina biraz karışık kabloloma maliyetli olur dediler . Şimdi sistem odasına 8 port bir switch koysam . bu swicth den katlara 1 er adet kablo çeksem . yani 5 kat ,switchin 5 portunu dolduracağım. Sonra katlara çekilen kablolara 8 port switch takıp kameralarıda bu katlardaki switche taksam mantıklı olur mu ? yani toplamda 5 yada 6 tane 8 port switch kullanmayı düşünüyorum . Yani kameralara ve dvr cihazına el ile ıp vereceğim . Switch herhangi bir yerden internet filan almayacak .Tek basına switche sadece ıp kameralar ve dvr'ı takacagım . Kameralar ve dvr kendi arasında swicth vasıtasıyla haberleşecek . Mümkündür değil mi ?

Gönderildi : 15/01/2015 01:45

(@www-rizasahan-com)
_

Bu şekilde de olur kablo maliyetini düşününen insanlara hizmet etmek zor. Siz ideal senaryoyu sundunuz kabul etmiyorlarsa yapacak bir şey yok.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 15/01/2015 14:50

(@EmrahYetimler)
Gönderiler: 41
Eminent Member

(@EmreTUNCA)
Gönderiler: 17
Eminent Member

Peki kameralara elektriği ne şekilde vereceksiz. PoE switch mi kullanacaksınız yoksa direk elektrik hattı mı çekeceksiniz ? 

Gönderildi : 15/01/2015 17:18

(@ugurburma)
Üye

Olmaz diye bir şey yok ama sistem odasına koyacağınız 8 port switch önemli. Siz 7x24 kayıt alıp bunu DVR a kayıt edeceksiniz, birde izlemeye kalktığınızda trafik daha da artacak. Genelde en lazım olan görüntü kayıp veya bozuk olur. Bunu göze alıyorsa yönetiminiz istedikleri ucuz sistemi kurabilirsiniz.

Gönderildi : 15/01/2015 19:35

(@suleymancapar)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Cevaplar için çok teşekkürler .

Kameralar elektriği direk alacak Emre TUNCA hocam poe switch kullanılmayacak .

Gönderildi : 16/01/2015 16:51

(@www-rizasahan-com)
_

Bu bence pek sağlıklı durum değil. Amatörce tasarlanmış yapı olur. Poe üzerinden alsa ayrı kablo çekilme derdi olmaz. Kamerada oluşabilecek donanım sorunlarından bir bileşen eksik olmuş olur. Ayrıca poe switch üzerine ups elektrik enerjisi bağlanırsa elektriksel sıkıntıda olmaz.

Gönderildi : 16/01/2015 18:36

(@ugurburma)
Üye

Maliyetten kaçınan bir yönetime POE switch aldırmak biraz lüks olur.

Gönderildi : 16/01/2015 19:45

(@suleymancapar)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Bu bence pek sağlıklı durum değil. Amatörce
tasarlanmış yapı olur. Poe üzerinden alsa ayrı kablo çekilme derdi
olmaz. Kamerada oluşabilecek donanım sorunlarından bir bileşen eksik
olmuş olur. Ayrıca poe switch üzerine ups elektrik enerjisi bağlanırsa
elektriksel sıkıntıda olmaz.

Maliyetten kaçınan bir yönetime POE switch aldırmak biraz lüks olur.

Evet yapı amatör oluyor bu durumda .Zaten kendi ağları da bir hayli amatör .Yani sistemlerinde switchler arası atlama yapmışlar hep . Switch'in birinde arıza olsa buna baglı olan switchler ve diğerleri etkilenecek . Kablolama maliyetini en aza indirmek için mecburen bu şekilde olacak sanırım .

Gönderildi : 16/01/2015 20:14

(@ugurburma)
Üye

Opsiyonlu teklif alarak karşılaştırma yaptınızmı. Ürün alacağınız firmaya 2 opsiyonlu teklif istediğinizi söyleyin:

1) sizin şu an bahaettiğiniz sistem : switchler + data kablolama + elektrik kablolama. Sürekli kayıt olacaksa uygun ups ve panosu

2) Bir adet 48 port poe switch + data kablolama 

Gönderildi : 16/01/2015 21:16

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4293
Co-Helper

Switchlerin arıza yapması değil sadece sorun switch demeye bin şahit 🙂 ucuz basit cihazlarla ne kadar arka arkaya bağlantı olursa istenmeyecek trafik o kadar fazla olur. Bu zaten baştan sorunları kabul etmek demek oluyor. 30 IP kamera dikkate değer bir trafik oluşturur configurasyona göre ve switching noktasında daha iyi bir planlamaya muhtaç bunları baştan imzalı kabul ettirin görüntüleme sorunları yaşamaya başladığınızda kablo çekim maliyetini yapmayı ararsınız. IP kameralar kesinlikle 8 port gibi basit switchler ile katlar arası atlayarak kullanılmamalı merkezi olarak toplamanız lazım. Görüntü paketlerinde toleransın daha düşük olduğunu araştırın ve anlatın derim. Alternatif bulamıyorsanız da maliyeti min. HP 1810'lar ile katlar(switchler) arası 2 x cat6 ftp ile yapın derim farkı görsünler STP mutlaka devreye alınmalı ve qos uygulanabilir. Sonra bizim gibi her seferinde değişen bir ıp kameranın codec kayıp problemiyle bütün altyapıyı yeniden kurarsınız. 🙂

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 16/01/2015 22:14

(@ugurburma)
Üye

En önemli konuyu atlamayın, risk analizi yapın: neyi kimden ne tür riskler için koruyacaksınız. Korumak veya önlem almak istediğiniz şeyin değeri nedir, kamera sisteminin maliyeti buna değermi? Değmezse hiç boşuna uğraşmayın. Örneğin arabanın kaskosu var diye kimse ne olacağını önemsemez, nasıl olsa kaskodan alırım der.

Gönderildi : 16/01/2015 23:23

(@www-rizasahan-com)
_

İyi ama poe switch nedir? Bu kadarda dar bakış olmaz. Ucuz poe switchler var. Poe switch alamayan bir işletme bence kamera almasın. Orası soyulsa bile sanırım çalacak bir şey bulamazlar 🙂 Kusura bakmayın burada sitemim işletme yöneticilerine. Madem bütçe çok dar DVR kamera yapsınlar. Bir ip kamera 400 dolardan aşağı değil. Poe switch 1000 dolardan başlıyor.

Gönderildi : 17/01/2015 00:37

(@ugurburma)
Üye

İyi ama poe switch nedir? Bu kadarda dar bakış olmaz. Ucuz poe switchler var. Poe switch alamayan bir işletme bence kamera almasın. Orası soyulsa bile sanırım çalacak bir şey bulamazlar 🙂 Kusura bakmayın burada sitemim işletme yöneticilerine. Madem bütçe çok dar DVR kamera yapsınlar. Bir ip kamera 400 dolardan aşağı değil. Poe switch 1000 dolardan başlıyor.

Söylediğim zaten maliyetin kaybı karşılayıp karşılamayacağı.  

Gönderildi : 17/01/2015 02:58

(@bulentsonmez)
Gönderiler: 276
Reputable Member

Ortalama her kamera için 50 mt kablo çekildiğini hesaplarsak elektrik kablosunun da mt 1 tl olduğunu varsaysak

30x50=1500 mt 1500x1=1500 tl elektrik kablo fiyatı.(grup priz ve fişleri saymıyorum)

30x50=1500 mt 1500x0,7=1050 tl data kablosu maliyeti.

8 portlu bir switch 150 $ varsayıyorum

150x5=750$ switch fiyatı 750x2,2=1650 tl    1650+1500(elektrik kablosu)=3150 tl 3150/2,2=1431 $ 48 port poe switch fiyatı.

Merkez switch olursa 100 mt kablo çekileceği varsayıyorum

100x30=3000 mt     1 mt cat6 0,7 tl     3000x0,7= 2100 tl           2010-1050=1050 tl merkez switch ile dağınık switch arasındaki fiyat farkı.

bir ip kamera 350$ diyelim

350x30= 10500$

nvr     =8000$

10500+8000=18500$  18500x2,2= 40700 tl

Ortalama 40000 tl lik projeniz var.En uygunu merkezi poe switch kullanmanız.Merkezi ve dağınık switch arasındaki fiyat farkı 1050 tl.

Yani maliyet anlamında birşey değiştirmez.

Gönderildi : 17/01/2015 13:08

Paylaş: