Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

Cisco IP Phone 7912G Görüşme sırasında kapanma...

6 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
599 Görüntüleme
(@KaanODER)
Gönderiler: 33
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba ;

20 Adet cisco 7912g ip phone olan Elastik yapıya sip ile bağlı olan bir oluşumumuz var. Telefonlarla ilgili 2 adet sıkıntım var.

1- Görüşme sırasında 2 tarafta 40-50 sn gibi bir süre sessiz kalırsa hat kopuyor. (Sanırım ip telefonla ilgili bir ayar var ama ben bulamadım) 

2- Dahili olan cisco 7912g cihazlardan arama yapmak için ahize kaldırılıyor çevrilecek numara giriliyor arama tuşuna basılıyor, eğer bu süre zarfında mikrofona bir ses göndermezseniz (üfleme, öksürme, herhangi bir ses) ahizenin kulaklık tarafından ses gelmiyor, üf üf yapıyoruz ses geliyor. Bu 20 adet bütün cisco ip phonlarda var. diğer markalarda böyle bir sorun yok.

Son versiyon firmware yükledim. recovery yaptım, santrali komple yeniden kurdum ama yok 🙂 

Bu konuda yardımlarınızı rica ediyorum... 

Gönderildi : 17/11/2013 23:20

(@ibrahimDOGAN)
Gönderiler: 261
Reputable Member

Aldığım bir trace varsa paylaşırmısın

Gönderildi : 25/11/2013 18:56

(@Anonim)
Gönderiler: 0

Projelerimizde Cisco telefonlarda genelde yaşadığımız bir sıkıntı bu. Yurt dışına da danışmamıza rağmen hem santral yazılımı üretici firma hem Türkiye cisco da çözüm bulamadık. Her 60 saniyede bir telefonlar santralde offline gözüküyor.60 saniye sonra geri geliyor. Çok sıkıcı bir durum. Bu noktada sip tabanlı santrallerde cisco kullanımından vazgeçtik. Böyle bir deneyimimizi paylaşmak istedim.

Gönderildi : 26/11/2013 17:55

(@KaanODER)
Gönderiler: 33
Trusted Member
Konu başlatıcı

Şimdi sorun şöyle ki ben bunun bir bug olduğunu düşünmüyorum kesinlikle bir yerde bunun bir ayarı olmalı ama bulamadım.

Kesinlikle görüşme sırasında çoğu zaman telefon görüşme sırasında 60 sn gibi bir süre sonunda (tam olarak bunu hesaplamadım ortalama) hat kapanıyor. Telefon çalışıyor santral çalışıyor herhangi bir sorun yok sadece görüşme esnasında sessiz kalırsanız belirli bir süre sonra kapanıyor. Buna paralel olarak Görüşme yapacağımız sırada numarayı çevirdikten sonra ahizenin mikrofonuna herhangi bir ses sinyali göndermezsek karşı tarafın sesini duyamıyoruz. İlk önce üff yaptıktan sonra karşı tarafın sesi geliyor. Çok enteresan ama ne yaptıysam olmadı...  

Gönderildi : 16/12/2013 00:09

(@ibrahimDOGAN)
Gönderiler: 261
Reputable Member

santral yada telefon üzerinde timer olabilir direk 60. saniyede kapanıyorsa bu ihtimalde var. ilk telefon açıldığında bir ses olmadan ses akışı sağlanmıyorsa bir noktada rtp ile ilgili ayar söz konsu olabilir. santral trace i alıp bir incelemek şart gibi görünüyor.

Gönderildi : 16/12/2013 12:32

(@AykutSAGLAM)
Gönderiler: 42
Trusted Member

prack mode kontrol edin, ama en güzeli bir capture almak..

Gönderildi : 15/01/2014 12:56

Paylaş: