Forum

Yazılım Dağıtım pol...
 
Bildirimler
Hepsini Temizle

Yazılım Dağıtım politikaları

Kadir Kerem
(@KadirKerem)
Üye

Merhabalar,

SMS, SCCM Vb.  yazılım dağıtım tool ları ile  dağıtım yapmadan önce  pilot ,live  çalışmalar öncesi sonrası için kurumsal politikalar var mıdır. nelere dikkat edilmesi gerekir , önem arzaden önelikli hususlar nelerdir bilgi ve görüşlerinizi rica ederim.  

 

pilot yazılım  app,exe, script  dağıtım öncesi:

örnek olarak  yapılan  talep dağırım toolarına  uygun mu? ,yapılacak çalışmanın riski etki alanı , süreci

live yazılım  ağıtım öncesi:

 

şimdiden teşekkür ederim.

iyi çalışmalar.

 

Alıntı
Konu başlatıcı Gönderildi : 28/11/2017 20:31
Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Kıdemli Üye Yönetici

Merhaba,

Aslında herkes ekiplerinin insan gücüne göre politika belirler, yani bu işin en doğrusu belli olmasına karşın bunu yapan Bankalar gibi büyük ve kaynağı olan kurumlardır.

Öncelikle her tür yama geçişi test ortamlarında kontrol edilir. buradaki eb büyük sorun test ortamları eğer ciddi olarak güncellenmiyor ise oradaki yama geçişi pek gerçek ortam için referans olmaz.

Daha sonra pilot dağıtımlar olmalı, günün sonunda test ortamındaki geçiş aslında çok bariz hataları tespit etmek içindir. Örneğin yamayı geçtiğiniz test ortamındaki exchange sunucularına sonra pat mavi ekran verdi.

Pilot dağıtım ise yine her uygulama ve hizmer için parçalı yapılır. Örnek 10 tane exchange server var ise yamalar hepsine birden geçilmez. Ama burada kobiyi düşünürsen adamın zaten bir tane exchange sunucusu var nasıl pilot geçsin? Mecbur yedek alıp geçiyor.

İstemciler çok önemli, printer, office gibi programları ve donanımların hepsinin test edilmesi lazım. Örnek sen testi lase yazıcı olan kişide yaptın ve sorun çıkmadı, sonra tüm şirkete dağıttın pat nokta vuruşlu yazıcılar çalışmadı.

Uzun lafın kısası ben bunu daha vaktim olsa sabaha kadar yazarım ama bunu yapacak kurumlar zaten belli, çünkü bunu yapacak adamın yok ise bunu yapayım derken zaten yeni yamalar çıkar 🙂

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
****************************************************************
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.
*****************************************************************

CevapAlıntı
Gönderildi : 29/11/2017 03:08
Paylaş: