Forum

SCCM Reporting Serv...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] SCCM Reporting Service Transaction Log File_ldf devamlı büyüme sorunu

4 Yazılar
3 Üyeler
4 Likes
586 Görüntüleme
(@adanusbey)
Gönderiler: 5
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Server 2016 ya kurulu SCCM 2103 versiyonda SQL Reporting Service transaction log (ReportServer_log.ldf dosyası) devamlı büyümekte TB seviyesine kadar geldi. Shrink etmek vb simple mode gibi çözümler farklı yöntemlerle verilmiş ama hangisini yapmalıyım tam emin olamadım.

Gönderildi : 16/08/2021 15:35

(@ozdemirmustafa)
Gönderiler: 8
Active Member

Merhaba Murat Bey,

En çok kullanılan yöntemlerden bir tanesi Shrink yöntemini kullanarak büyük ölçüde alan açmış olursunuz. SCCM üzerindeki SQL Bağlantısı için "Microsoft SQL Server Management Studio " programı aracılığıyla yetkili kullanıcı ile giriş sağlayarak , Mevcut Database üzerinden ReportServer adındaki database sağ tıklayarak " Tasks- Shrink " seçeneklerini seçtikten sonra " Files " seçeneğini seçmelisiniz. Ardından Shrink etmek istediğiniz " ReportServer_log.ldf " dosyasını seçerek shrink işlemlerine başlayabilirsiniz. Kabul edilebilir düzeyde boyutun küçüldüğünü göreceksiniz.

Umarım Faydalı olur.

Saygılarımla.

Gönderildi : 17/08/2021 14:39

(@adanusbey)
Gönderiler: 5
Active Member
Konu başlatıcı

Mustafa Bey merhaba,

Öncelikle çok teşekkür ederim cevabınız için.

Bizdeki problemde dediğinizi yaptım ama shrink menüsünde available free space kısmı %0 ve %1 arası bir değer gösterdiğinden olsa gerek Shrink işlemiyle çok az yer kazanabildim.

SQL Server Management Studio, expand Databases, right-click on ReportServer and select Properties, and change the database Recovery Model to Simple.

Database Recovery Modeli simple'a çekip sizin tarif ettiğiniz shrink işlemini yaparken available free space kısmı %99 ları göstermeye başladı ve .ldf dosyasının boyutunu küçülttü.

Teşekkür eder herkese sağlıklı günler dilerim.

Gönderildi : 17/08/2021 16:23

(@enginkosova)
Gönderiler: 375
Üye

@adanusbey Geri dönüş ve bilgilendirme için teşekkürler.

Probleminiz çözüldüğünde sonucu burada paylaşırsanız,
sizin ile aynı problemi yaşayanlar için yardım etmiş olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise "çözüldü" olarak işaretlerseniz
diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 17/08/2021 16:27

Paylaş: