Forum

SCCM 2012 Update ve...

Bildirimler
Hepsini Temizle

SCCM 2012 Update ve Versiyonlari Hakkinda Genel Bilgi

12 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
564 Görüntüleme
(@CagriDuran)
Gönderiler: 37
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

Benim icin cok yeni olan ve ogrenmeye basladigim SCCMde bir cikmaza geldim.Umarim ben ve benim gibi arkadaslara aydinlatici olur cevaplar 🙂 Sistemimizde SCCM 2012 SP2 mevcut.Version ise asagidaki resimdeki gibidir.

[url= https://i.hizliresim.com/VrgJAZ.jp g" target="_blank">https://i.hizliresim.com/VrgJAZ.jp g"/> [/img][/url]

Clientler su an Win7 bulunmaktadir.OS lerin hepsini windows10 olucak.Tum clientleri SCCM 2012 destegi ile update edip otomatiklestirmeye devam etmek istiyorum.

1) Simdi elimdeki versiyonu güncellemem lazim sanirim.Güncelleme nasil hangi paketle ne sekilde yapicam? Internette arastirma yaptim ama bu surumden yukseltme ile ilgili bir makele bulamadim ( Googlede aranmis ama cok fazla iceri girilmemis genelde 1501 den yukseltme yapilmis)

2) Tamamiyla yeni bilgisayarlar icierinde hicbir isletim sistmei daha kurulmamis bilgiyasarlar icin "imagex" buldum baska tavsiyeniz varmidir.Odeme yapmadan mevcut domaine gecirebilecegim cozumlere acigim.

Saygilarimla

Gönderildi : 15/01/2018 18:48

(@melihatasoylu)
Gönderiler: 73
Trusted Member

Merhaba,

Ben 2012 R2'den 1606 versiyonuna sorunsuz geçiş yaptım daha üstü bir versiyona da geçiş yapabilirsiniz. öncelikle SCCM yedeği almanızda tabiki fayda var.

Yapılması gereken aslında basit sunucu üzerinde yüklü olan mevcut Windows 8.1 ADK'sını kaldırıp Windows 10 ADK'sını yüklemek. Daha sonra elinizde mevcut olan güncel SCCM media'sından direk kurulum yaparak upgrade edebilirsiniz.

OS Deployment için yine SCCM üzerinden bir task sequence hazırlayıp yeni bilgisayarlarınıza dağıtabilirsiniz.

Gönderildi : 15/01/2018 20:57

(@CagriDuran)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Hocam veryionunuz neydi hatirliyormusunu? 1501 gibi surumlerden admin tabinin altinda direk update var ordan yurulebiliyor.Ama elimdeki bu surumu nasil update edicegimi dogrusu bilemedim.Daha ayrintili destek olabilirmisiniz Melih bey acaba ?

Saygilarimla

Gönderildi : 16/01/2018 13:56

(@melihatasoylu)
Trusted Member

Merhaba,

Tam sürümü hatırlayamadım ama dediğim gibi SCCM 2012 R2 SP2'den (1511 ve 1602'yi atlayarak) o zamanın en güncel versiyonu olan 1606'ya yükselttik.

1606'ya yükselttikten sonraki upgrade'leri (1610, 1702, 1706, 1710) evet dediğiniz gibi SCCM konsoldan yükseltiyoruz.

Microsoft Volume Lisansing Service Center ( https://www.microsoft.com/Licensing/servicecenter/default.aspx ) adresinden yetkili hesabınızla giriş yapıp istediğiniz SCCM versiyonun installer media'sını indirin. (Şu an en güncel versiyon olan 1710 SCCM 2012 SP2'den upgrade'i desteklemiyor, destekleyen en son version 1702 olarak gözüküyor.)

SCCM yedeğinizi alın.

Win8.1 ADK'sını add/remove programs'tan kaldırıp güncel Win 10 ADK'sını kurun. ( https://developer.microsoft.com/en-us/windows/hardware/windows-assessment-deployment-kit )

indirdiğiniz 1702 veya öncesine ait olan media'dan standart kurulumu yapın. (kesin emin olduğum 1606 versiyonunu öneririm)

Daha sonraki güncellemeleri SCCM konsol üzerinden yükseltebilirsiniz.

Umarım yardımcı olabilmişimdir.

(Bu konu ile ilgili görsellerim vardı, yardımcı olması için makale olarak yayınlatmaya çalışacağım.)

Gönderildi : 16/01/2018 14:52

(@CagriDuran)
Trusted Member
Konu başlatıcı

ellerinize saglik simdiden Melih bey,Görselleri paylasirsaniz süper olur.Birde sccm konusunda backup konusunda sccm sunucunun backupini almam yeterli degil mi? ozel tavsiyeleriniz varmi acaba.Bizim sistemimizdeki muhtemel vmware ile kurulmus.VMwareden yedek almayi dusunuyorum.

Saygilarimla

Gönderildi : 16/01/2018 15:17

(@melihatasoylu)
Trusted Member

Merhaba,

SCCM kurulumundan sonra Backup Task oluşturarak duruma göre günlük ya da haftalık backup tanımını yapmak gerekir.

"Administration/Site Configuration/Sites" altından site'ınızı seçip sağ click ile "Site Maintenance"'ı tıklayın.

"Backup Site Server" taskını edit diyerek backup alınacak path'i ve zamanlamasını belirleyin ve taskı enable edin. 

Bu task, belirlediğiniz saatlerde mevcut SCCM konfigürasyonunu ve database yedeğini belirttiğiniz yere alacaktır.

Upgrade işlemini yapmadan önce isterseniz yukarıda bahsettiğmiz SCCM'in kendi backup'ı dışında sunucu yedeğini de ayrıca alabilirsiniz.

Gönderildi : 16/01/2018 17:34

(@CagriDuran)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

SCCM kurulumundan sonra Backup Task oluşturarak duruma göre günlük ya da haftalık backup tanımını yapmak gerekir.

"Administration/Site Configuration/Sites" altından site'ınızı seçip sağ click ile "Site Maintenance"'ı tıklayın.

"Backup Site Server" taskını edit diyerek backup alınacak path'i ve zamanlamasını belirleyin ve taskı enable edin. 

Bu task, belirlediğiniz saatlerde mevcut SCCM konfigürasyonunu ve database yedeğini belirttiğiniz yere alacaktır.

Upgrade işlemini yapmadan önce isterseniz yukarıda bahsettiğmiz SCCM'in kendi backup'ı dışında sunucu yedeğini de ayrıca alabilirsiniz.

Merhaba Melih Bey,

ilgi ve desteginiz icin öncelikle cok tesekkur ederim.SCCM"in paralelde calistigi (sql gibi) bu tarz farkli sunucularinda backupini almamiz gerekmektemidir.SCCM e ait database ayni sunucu icinde bariniyordur saniyorum sunucu yedegi ve SCCM in kendi backuplari yeterli olucaktir sanirim.

Saygilarimla

Gönderildi : 16/01/2018 18:07

(@melihatasoylu)
Trusted Member

Merhaba,

SCCM sunucusu ve database'in bulunduğu SQL sunucu farklı ise SCCM sunucusunun yedeği ve Site Server Backup ile aldığımız backup yeterlidir.

SCCM sunucusu üzerinde yaptığınız upgrade işlemi normal şartlarda sorunsuzca tamamlanacaktır, ama bir problem yaratsa bile sadece SCCM sunucusu üzerinde problem yaratabilir ya da en kötü database bozulur ama database'in olduğu SQL sunucusunu bozmayacaktır.

Ben neler gördüm geçirdim bilemezsiniz! diyorsanız siz SQL sunucusunun da yedeğini alabilirsiniz tabii 🙂

(Ben kendi upgrade işlemimde SCCM üzerinde Site Server Backup'ı alıp devam ettim. Fazla sakınan göze çöp batarmış!)

(En kötü, herhangi bir problem yaşasaydım yeni bir sunucu kurup üstüne SCCM'i tekrar kurup Site Server Backup'ı restore eder kaldığım yerden devam ederdim. Bu konu bir de şirketinizde SCCM'i ne kadar aktif kullandığınız ile ilgili! SCCM giderse şirketinizde işleriniz ne kadar süre etkilenir? yeni bir sistemi kuruncaya kadar ne kadar ne kaybedersiniz? bu oranda düşünerek backup stratejinizi belirleyebilirsiniz. )

Gönderildi : 16/01/2018 18:33

(@CagriDuran)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

Hocam SCCM 2016 kurulumu ile ilgili makele cözümparkda goremedim.Nette 2 tane turkce kaynak var biri 2016 da yazilmis bir digeride 2017 de tam olarak bazi konulari atlamislar.Üstat bir makele bekleriz senden 🙂 google trendde arama sayisi baya fazla.

Saygilarimla

Gönderildi : 22/01/2018 21:06

(@melihatasoylu)
Trusted Member

Merhaba,

Önerini dikkate alıyorum 🙂 Elimdeki görselleri zenginleştirip bu hafta sonunda yayınlamaya çalışacağım.

Her şey Çözümpark için 🙂 

Gönderildi : 23/01/2018 20:25

(@melihatasoylu)
Trusted Member

Merhaba,

Bu konu ile ilgili hazırladığımız makaleyi yayınladık, umarım yardımcı olur ve ihtiyacınızı karşılar.

https://www.cozumpark.com/blogs/microsoft_system_center/archive/2018/01/28/system-center-configuration-manager-2012-uzerinden-current-branch-upgrade.aspx

Gönderildi : 29/01/2018 12:31

(@CagriDuran)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Hocam Simdi gordum Mesajini okumaya basliyorum ellerine saglik simdiden.

Saygilarimla

Gönderildi : 01/02/2018 14:10

Paylaş: