Forum

Scom 2012 R2 WorkGr...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Scom 2012 R2 WorkGroup Agent Hatası Hk.

7 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
374 Görüntüleme
(@ismailKaratas_)
Gönderiler: 154
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Scom 2012 r2 ile stand alone olarak çalışan Windows Server 2012 R2 sunucumun servislerini izlemek istiyorum. Bunun için hem scom hem de workgroup clientında birer sertifika oluşturdum ve yükledim. Ayrıca her iki sunucuya CA serverımdan root sertifikasını da yükledim. Diğer settingsleri de yaptım. Agentı kurup. scom üzerinden approve da ettim. Ancak Agent Managed kısmında ilgili sunucu "Not Monıtored" olarak gözüküyor. Ayrıca   http://www.cozumpark.com/blogs/microsoft_system_center/archive/2015/11/15/workgroup-ortamindaki-sunuculara-scom-2012-r2-ajan-yukleme-islemleri.aspx  linkini de kontrol ettim.

Konuyla ilgili yardımlarınızı rica ederim.

Gönderildi : 09/05/2016 16:18

(@sadikkaya)
Gönderiler: 132
Estimable Member

Merhaba,

SCOM Agent kurulumunu yaptıktan sonra Microsoft Monitoring Agent servisini restart ettiniz mi? Restart ettikten sonra, Event viewer'da Operations Manager loglarını kontrol eder misiniz? Normalde servisi restart ettikten birkaç dakika sonra healthy duruma geçecektir. Tabi sertifika tarafında herşey okey ve güvenli iletişim var ise.

Gönderildi : 09/05/2016 20:15

(@ismailKaratas_)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Restart ettim. Kontrol ettiğimde ops managerın vermiş olduğu standart hatalar dışında bir hata yoktur. Sertifika tarafında ise bahsettiğim gibi hem local sertifikalar hem de root setifikalarını yükledim. Scom'un event viewer'ında da herhangi bir log göremedim. Ufak bir şey gözden kaçıyor ama bulamadım henüz 🙂

Gönderildi : 09/05/2016 23:59

(@sadikkaya)
Estimable Member

Workgroup sunucudan SCOM sunucusuna 5723 ile telnet denediniz mi?

Gönderildi : 10/05/2016 11:22

(@ismailKaratas_)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Telnet atabiliyorum. Her iki sunucu da ayni vlan icerisinde.

Gönderildi : 10/05/2016 11:42

(@sadikkaya)
Estimable Member

Şu durumda çözüme gidebilmek için bakabileceğimiz tek yer event viewer. Workgroup sunucu üzerinde Applications and Service Logs/Operations Manager altındaki hata loglarını kontrol eder misiniz? Özellikle Monitoring Agent servisini restart ettikten hemen sonra düşen hata loglarını. Mümkünse buraya yazabilir misiniz?

Gönderildi : 10/05/2016 11:59

(@ismailKaratas_)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Hatayı çözdüm. Çok ufak bir yer olduğunu tahmin ediyordum öyle de oldu 🙂 Agnet kurulumu sırasında management server alanına ip adresini veya hostname i yazıyordum, daha sonra full fqdn'i yazarak denedim ve çalıştı. Teşekkür ederim ilgine.

Gönderildi : 10/05/2016 21:01

Paylaş: