Forum

Service Manager'da ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Service Manager'da End User'ın Case Açması Hakkında;

11 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
460 Görüntüleme
(@CemalPOYRAZ)
Gönderiler: 138
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba;

System Center Service Manager 2012 sp1 kurulumu yaptım. Web portal ve sharepoint kurulumlarınıda yaptım. Test ortamı olduğu için çok fazla konfigürasyon yapmadım.Yani hangi konfigürasyonları yapmaıyım bilmiyorum. Bu sebeple menüleri inceledim gerekli olabilecek bir kaç işlem yaptım. Ancak bu noktadan sonra end userlar nasıl case açacaklar portala nasıl girecekler o kısmı çözemedim. http://sunucuadı:444 ile server manager portala giriş yapılıyor ancak karşıma ekip sitesi başlığıyla boş sıradan bir share point ekranı geliyor. Yani nasıl bir konfigürasyon yapmalıyım yada bu noktadan sonra hangi adımı takip etmeliyim bilmiyorum. Amacım son kullanıcılara help desk uygulaması için bir ortam oluşturmak.Dolayısı ile geldiğim noktada son kullanıcılar nereyi açacaklar yardım masasına nasıl case açacaklar bunu öğrenmek istiyorum.Yardımcı olmanızı rica ederim.

Gönderildi : 06/01/2014 17:51

(@haliluguracikgoz)
Gönderiler: 29
Eminent Member

Başlangıç için öncelikle aşağıdaki kaynağı okumanızı öneririm. Daha sonra yapmak isteyip de yapamadığınız konfigürasyonlar için yine burdan yardımcı olalım.

http://gallery.technet.microsoft.com/System-Center-Service-c49e7854  

Gönderildi : 06/01/2014 19:46

(@CemalPOYRAZ)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Hocam merhaba;

Öncelikle yardımınız için teşekkür ederim. Çok faydalı bir makale. Benim takıldığım nokta https://sunucuadi:port/SMPortal/  adresine girdiğimde case açabiliyor olmak. Test ortamında çalışıyorum. Exchange versiyonum 2003. Yakında upgrade edeceğiz. Şimdilik web portalını kullanarak case açabilmek istiyorum. share point ve web portalı kurdum. SMPortalada giriyorum. Ancak ekran boş geliyor. ssl sertifikası yüklemezsek boş gelir diye bir yazı okudum ancak çözümü önerilmemişti. Ortamda iis kullanıyorum. SMPortaldan case açabilmek için ne yapmalıyım. Bu konuda yardımınızı rica ederim.

Gönderildi : 07/01/2014 14:09

(@haliluguracikgoz)
Gönderiler: 29
Eminent Member

Ürünün tüm bileşenlerini doğru kurmanız için aşağıdaki makale serisini ve ilk postumda verdiğim Davut Beyin makalesini inceleyin.

http://www.petri.co.il/system-center-service-manager-2012-installation-requirements.htm#  

Ürünün tüm bileşenlerini doğru şekilde aktif ettikten sonra SCSM konsolunda Library tabında Request Offering ve sonrasında Service Offering oluşturarak ticket açtırabilirsin kullanıcılara.

Request Offering ve Service Offering oluşturma ile ilgili youtube, google v.s. yerlerde biraz araştırma yapman yeterli olacaktır. 

İşe başladıktan sonra yardıma ihtiyacın olursa burdan yardımcı olmaya devam edelim.

Gönderildi : 07/01/2014 22:04

(@davuteren)
Gönderiler: 1584
Noble Member

Merhabalar; SCSM de sharepoint çok sağlıklı olmuyor yani insanlar portal girip çağrı açmaktan çok üşeniyorlar bunun yerine exchange connector ile incident management yapmalısınız. bu şekilde belirlediğiniz mail adresine gelen mailleri sistem capture ederek buradaki bilgilerden sizing için kayıt oluşturur. makale serisini okuduğunuzda hem IIS tarafına bir yanıt buluyor olacaksınız hemde Incident management için. eğer bir sorunuz olursa yine yazarsanız buradan yanıtlamaya çalışırım.

Gönderildi : 08/01/2014 02:30

(@CemalPOYRAZ)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Davut Bey Merhaba;

Sizin makalenizde exchange connector için bir update var. o updatei kurarken sürekli aşağıdaki gibi hata alıyorum.

" an error occured while executing a custom action:_PatchMP"

Kurulum esnasında makalenizdeki sırayı takip ediyorum. Bir takım araştırmalar yaptım ancak sonuç elde edemedim problemle ilgili.

Bu durumda ne yapabilirim. Yardımlarınızı rica ederim.

Gönderildi : 08/01/2014 17:10

(@davuteren)
Noble Member

CU update yüklememiş olabilirsiniz.

http://download.microsoft.com/download/6/7/6/67683BC4-5A81-4C78-B789-6C6717C20612/SCSM2012_CU_KB2802159_AMD64_7.5.2905.125.exe

bu update i yükleyip sonucu söyleyebilirmisiniz

Gönderildi : 08/01/2014 21:58

(@CemalPOYRAZ)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Davut Bey Merhaba

Sorunu bu updatei kurarken yaşıyorum zaten. 64 bit os ve intel işlemci kullanıyorum.(Sanal ortamdayım. hostum intel işlemcili). amd64 exe yi çalıştırdığımda installation başlar başlamaz hata alıyorum (problem event name clr20r3). aynı updatein i386 olanını yüklemek istediğimdede bir önceki mesajımda aldığım hatayı alıyorum. Yani CU2 yi yükleyemiyorum. Exchange connectoru kaldırdım tekrr denedim yine olmadı. Bu noktada tıkandım maalesef. Ortamımda Exchange 2013 var. Dediğim gibi sizin makalenizi sırasıyla takip ediyorum.

Gönderildi : 09/01/2014 12:07

(@davuteren)
Noble Member

Merhabalar, lab ortamlarımız aynı benimde lab ortamımda x64 intel işlemci ve exchange 2013 vardı.

hata aldığınız log dosyasını göndermeniz mümkün mü?

bir de şunu deneme imkanınız varmı?

i386 yı çalıştırıp, hata alın o sırada o ekran dururken andx64 ü çalıştırıp kurulumu deneyebilirmisiniz.

buda olmaz ise sql server 2012 i komple kaldırıp sonra yeniden full kurulum yapmak gerekebilir.

basalt / çalıştır / appwiz.cpl

sql server i bulup uninstall edip yeniden tüm bileşenlerle kurulabilinir

Gönderildi : 09/01/2014 15:01

(@CemalPOYRAZ)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba Davut Bey;

i386 yı dediğiniz gibi çalıştırdım. Hata ekranı çıktığında diğerini çalıştırdım. Ancak başka bir installation penceresinin açık olduğunu söyledi ve devam etmedi. Bende i386 ekranını kapattım ve diğerini tekrar çalıştırdım. Bu sefer garip bir şekilde kurulumu başarıyla tamamladı. Yardımlarınız için çok teşekkür ederim Davut bey. Makalenizden devamederke mail ile case açmayı başardım. Konu kapanmış oldu.Teşekkür ederim.

Gönderildi : 13/01/2014 17:47

(@davuteren)
Noble Member

geridönüş için teşekkürler. 🙂

Gönderildi : 13/01/2014 18:52

Paylaş: