Forum

SCOM 2012 free spac...

Bildirimler
Hepsini Temizle

SCOM 2012 free space warning hatası

6 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
366 Görüntüleme
(@caneke)
Gönderiler: 3
Active Member
Konu başlatıcı

Merhabalar

SCOM ekranında yüzlerce  "Free Space warning (MB) for cluster shared volume" hatası alıyorum. Bu alarmı bankanın kendi içinde kullandığı mesajlaşma ve exchange sunucularından almaktayız. Hata sanal sunuculara ayrılan disklerde tüm diski kullanıyormuş gibi görünmesinden kaynaklanıyor. Aktif dizinden kontrol etttiğimizde diskin sadece üçte birinin dolu olduğunu görüyoruz. Gerek yabancı sitelerde gerekse microsoft techcenter  ila defalarca mail attığımız halde sonuç değişmedi. Aylık raporlama ve istatistiklerde gereksiz yere aldığımız binlerce alarm nedeniyle banka müdürüyle karşı karşıya geldik. Acaba konunun sizde bir çözümü olabilir mi? 

Gönderildi : 19/12/2013 17:32

(@recepyuksel)
Gönderiler: 1893
Üye

Can bey merhaba,

Ben sorunu tam anlamadım. Anlatımda bir yerde sorun var, eğer CSV diskinin dolu olduğu hatasını alıyorsanız bunun hyperv hostlardan gelmesi gerekir Mesajlasma sunucusundan bu hatayı nasıl alıyorsunuz anlamadım. Yapıyı bir kez daha inceleyip sorunu tekrar yazabilirmisiniz? Bu sekilde cevap bulmanız zor bence.

Saygılarımla. 

Probleminiz çözüldüğünde sonucu burada paylaşırsanız,
sizin ile aynı problemi yaşayanlar için yardım etmiş olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise "çözüldü" olarak işaretlerseniz
diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 21/12/2013 01:48

(@serkanuzuner)
Gönderiler: 1040
Illustrious Member

Aldığınız hatada path kısmında tam olarak ne yazıyor, alarmın tam içeriğini kopyalarmısınız

birde alarma sag klik open health explorer seklinde secerek sag tarafta kac defa tekrarladiginida not alip yazarmisiniz 

Gönderildi : 25/12/2013 22:33

(@caneke)
Active Member
Konu başlatıcı

Dediğiniz gibi bizim mesajlaşma sunucularımız hyper v üzerinde çalışan sanal sunucular. Genel inanışa göre ilk planlanırken disk yapıları statik disk olarak belirlenmiş dinamik değil. Sunucularımızda sağolsun ayrılan disk bölümünün hepsini kullanıyor gibi lanse edip SCOM üzerinde alarm üretiyorlar. Manuel olarak o sunucuya bağlandığımızda ise ayrılan disk kapasitesinin ancak %40 dolu olduğunu görüyoruz. Sorun ya sanal disk yapısında yahut servislerin birinde hata olduğunu düşünüyoruz.

Gönderildi : 31/12/2013 12:01

(@caneke)
Active Member
Konu başlatıcı

Aldığınız hatada path kısmında tam olarak ne yazıyor, alarmın tam içeriğini kopyalarmısınız

birde alarma sag klik open health explorer seklinde secerek sag tarafta kac defa tekrarladiginida not alip yazarmisiniz 

hatanın tam metni aşağıdaki gibidir. bu  hata 27 eylül tarihinden itibaren 1291 kez alınmıştır. 

Free Space Warning (MB) For Cluster Shared Volume

Alert Description

Source:    Exchange B8 Disk 4
Full Path Name:    FKM1BTCL4.FKM.intra\Exchange B8 Disk 4
Alert Monitor:    Cluster Shared Volume - Free Space Monitor (MB)
Created:    12/31/2013 5:46:59 AM
FKM1BTCL4.FKM.intra: The cluster shared volume Exchange B8 Disk 4 mounted on C:\ClusterStorage\Volume17 is running out of disk space.
The value that exceeded the warning threshold is 32 free Mbytes.
(Partition: \\?\Volume{644af448-310d-4fb8-8214-5e128fc20da4}\).

Gönderildi : 31/12/2013 12:22

(@recepyuksel)
Gönderiler: 1893
Üye

Can bey,

C:\ClusterStorage\Volume17  bu diskin doluluk oranı Cluster Manager'da nasıl görünüyor? Özel değil ise ekran görünsütünü paylaşabilirmisiniz?

Saygılarımla.  

Probleminiz çözüldüğünde sonucu burada paylaşırsanız,
sizin ile aynı problemi yaşayanlar için yardım etmiş olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise "çözüldü" olarak işaretlerseniz
diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 31/12/2013 16:00

Paylaş: