Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

dpm 2010 LISANS

8 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
370 Görüntüleme
(@FerhatIndi)
Gönderiler: 467
Honorable Member
Konu başlatıcı

Bunyemizde 4 tane sql server (hyper-v uzerinde) ,1 tane exchange,1 tane sharepoint (hyper-v uzerinde) , 1 Tane file server

Bunun icin kac tane enterprise, ve standart almaliyim?  

SQL server icin Her  Protection groupda sadece 1 server mi olmali? Yoksa 1 enterprise lisansla butun sql serverleri ayni protection gruba ekleyebilirmiyim?

Gönderildi : 04/10/2010 22:49

(@fatihkaraalioglu)
Gönderiler: 3040
Illustrious Member

Merhaba;

Her bir SQL Server için 1 tane Ent Cal, File server için Std Cal, Exchange için ENT cal, Share Point Server için ENT Cal almanız gerekmektedir.

Eğer bu roller tek bir sunucu üzerindeyse bir tane ENT Cal ile ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz.

Gönderildi : 05/10/2010 01:03

(@FerhatIndi)
Honorable Member
Konu başlatıcı

Merhaba Fatih Hocam.Yanitiniz icin tesekkurler,

Sunucunuzdan kastiniz fiziksel sunucumu yoksa fiziksel sunucu uzerindeki hyper-v lermi? Yani hyper server uzerindeki 4 tane sql 2008r2 li server  2008 r2 var,Bunun icin 4 tane enterprise mi almayim?

Tesekkurler, 

Gönderildi : 05/10/2010 06:42

(@fatihkaraalioglu)
Illustrious Member

Merhaba;

host tabanlı yedekleme alacaksanız yani hyperV üzerinde çalışan VM lerin yedeklerini alacaksanız 1 tane ENT lisans ile HyperV host içinde çalışan bütün Guest sunucuların yedeklerini alabilirsiniz.

ilk postum HyperV içinde çalışan Guest sunucuların ayrı ayrı yedeklerini almak içindir. Host tabanlı yedek ile Guest tabanlı yedek arasında ihtiyaca bağlı olarak farklılıklar olmaktadır. Örnek olarak Host tabanlı yedek ile SQL databasesini ayrı olarak geri dönemezsiniz. Vb.. farklı amaçlar için kullanılmaktadır.

Kısacası lisanslamayı yaparken her bir sunucu için HyperV den bağımsız düşünüp lisanslayacaksınız ve HyperV host tabanlı yedek almak isterseniz ihtiyaçlarınıza ekleyeceksiniz.

Gönderildi : 05/10/2010 23:14

(@FerhatIndi)
Honorable Member
Konu başlatıcı

Tesekkurler Fatih Hocam,  Az once Ms ile gorustum  onlardan bile iyi acikladiniz. MS bana  System Center Server Management Suites onerdi.  

Yarinki webcastinizi iple cekiyorum.  Hyper-v uzerideki DPM de Nas olarak  NETGEAR ReadyNAS 3100 8TB kullanmayi dusunuyorum. bu urun disinda  onerebileceginiz  baska bir urun varmi?

Tesekkurler

Gönderildi : 05/10/2010 23:42

(@fatihkaraalioglu)
Illustrious Member

Merhaba;

DPM NAS unitelerini desteklememektedir. Sebep olarak DPM' in desteklemek istediği Volume' leri yönetmek ister. Bildiğiniz gibi NAS yani Map edilmiş olan driverler windows işletim sistemi tarafından değil, unitenin sahip olduğu işletim sistemi tarafından yönetilir.

Evet. bunun için çözümler var. geliştirilmiş olan üçüncü firmanın yazılımları olduğu gibi Ws09R2 ile birlikte gelen Attach VHD özelliğiyle benzer ama desteklenmeyen yapıları dizayn edebilmekteyiz.

Yarın Sabahki web seminerinde daha detaylı açıklayacağım.

Gönderildi : 05/10/2010 23:55

(@FerhatIndi)
Honorable Member
Konu başlatıcı

Tekrar Merhaba hocam

http://www.fakaonline.com/?page_id=138  makalenizde  hyper-v  dpm 2007 icin nas destegini cok guzel anlatmisiniz. Yarinki senaryodaki Attach VHD  ozelligini cok merak ettim.

Tesekkurler Fatih hocam

Gönderildi : 06/10/2010 00:34

(@fatihkaraalioglu)
Illustrious Member

R/E
bu durumda yarın sabah görüşmek üzere

Gönderildi : 06/10/2010 01:50

Paylaş: