Forum

SCCM Clients ve Sit...

Bildirimler
Hepsini Temizle

SCCM Clients ve Site Discovery problemi

6 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
398 Görüntüleme
(@MahmutOkumus)
Gönderiler: 8
Active Member
Konu başlatıcı

Merhabalar. Öncelikle herkesin güzel bir bayram ve tatil gçmiş olduğunu umuyorum.

Bir SCCM problemim dolayısı ile kıymetli yardımlarınıza ihtiyaç duymaktayım.

SCCM kurulumunun ardından Client ve Server'ları başarılı bir şekilde discovery ettik ve Collections içerisinde görebilmekteyiz.

Client agent'ları başarılı bir şekilde manuel olarak test amaçlı olarak 2 bilgisayarımıza (Windows XP 32 Pro SP3) kurduk.

Fakat farkettik ki Client Agent'lar Site'ı bulamıyor.

SCCM Discover Trouble 

Notlar:

*Site, AD'de Publish edilmiş durumdadır.

*Schema Extend edilmiştir.

*System Container'ına SCCm yüklü sunucu için gerekli yetkiler verilmiştir.

*Client tarafında ve SCCm tarafında Firewall'lar devre dışıdır. Başka bir deyişle, yapı içerisinde firewall-enabled client ya da sunucu yoktur.

*Ortamda WINS kullanılmamaktadır.

Problemli Client üzerindeki log dosyalarını incelemek isteyen arkadaşlar BURADAN indirebilirler.

İlgilenebilecek arkadaşlarıma şimdiden teşekkür ederim.

Saygılarımla

Gönderildi : 12/09/2010 23:02

(@bugrakeskin)
Gönderiler: 5088
Illustrious Member

Merhaba

Öncelikle portalimize hoşgeldiniz.

client location log da site ı assign edemediğini söylemiş.WINS kullanmıyorum demişsiniz ancak SLP de aramış. Manuel kurarken slp parameterisini belirttiniz mi

management point i sanırım AD üzeirnde publish ettiniz. Management point i birde 80 değil 79 nolu porttan DNS üzerinde publish eder misiniz? ( SRV )

Bu problemler uzun zamandır bilinmekte tabi bazı çözümleri var. Neden 79 nolu porttan publish etmeliyizin açıklamasını aşağıda inceleyebiliriz

http://blogs.technet.com/b/wemd_ua_-_sms_writing_team/archive/2008/05/07/why-is-my-management-point-published-in-dns-with-port-number-79.aspx

79 üzerinden publish etmek çözüm olmazsa birde şunu deneyelim ( yapmadıysak ) Biliyoruz ki SCCM kurulduktan sonra bazı manual ayarlamalara permission anlamında ihtiyaç duyar. Bunları da eğer yapmadıysak bir kontrol edelim.

1. Open Active Directory Sites and Services.
  2. If not already enable the Advanced Features from the view menu.
  3. Locate the System OU. Inside of it locate the System Management OU.
  4. Right Click it and select Properties.
  5. Click the Security tab.
  6. Click Advanced and then click Add.
  7. Click Object Types, and select Computers.
  8. Enter the name of you SCCM server and click ok.
  9. On the next permissions screen click Full Control, Ensure the Apply to field is set to This object and all descendant objects.
  10. Click ok, to the remaining screens.

Once this change has been made if you haven't already set SCCM set to publish into AD, you can do this by:

1. In the Configuration Manager console, navigate to System CenterConfiguration Manager / Site Database / Site Management / <site code> - <site name>.
  2. Right-click <site code> - <site name>, and click Properties.
  3. On the Advanced tab of site properties, select the Publish this site in Active Directory Domain Services check box.

Now onto the main subject.

During some initial testing of a Windows 7 client machine I was not
able to get the client to pick up the Site Information from Active
Directory. The client was reporting, automatic site code discovery was unsuccessful. In order to correct this i followed the previous procedure to add the SCCM server permissions to the System Management OU however you need to do the following instead:

1. Open Active Directory Sites and Services.
  2. If not already enable the Advanced Features from the view menu.
  3. Locate the System OU. Inside of it locate the System Management OU.
  4. Right Click it and select Properties.
  5. Click the Security tab.
  6. Click Advanced and then click Add.
  7. Enter everyone and click ok.
  8. On the next permissions screen click:
    1. List contents.
    2. Read all properties.
    3. Read permissions.
  9. Ensure the Apply to field is set to This object and all descendant objects.
  10. Click ok, to the remaining screens.

Once this was done, the client was successfully able to pull the site Information from Active Directory.

Gönderildi : 12/09/2010 23:39

(@MahmutOkumus)
Active Member
Konu başlatıcı

Sayın Buğra Bey,

Öncelikle hızlı yanıtınız için teşekkür ediyorum.

Yetki ile ilgili çözümlerde Everyone için read hakkı olup olmadığını kontrol ederek MP'i de 79 numaralı porttan publish edeceğim.

Sonuçları size bi,lahare yarın bildiririm.

Saygılarımla

Gönderildi : 12/09/2010 23:59

(@MahmutOkumus)
Active Member
Konu başlatıcı

Buğra Bey, tekrar merhabalar.

Öncelikle kıymetli yardımlarınız için teşekkürü borç bilirim.

Neyse ki problemi çözdük. 

Olaylar şöyle gelişti:

System Container'ına Everyone grubu için read hakkı tanımlandı. Bu arada MP halihazırda 79 numaralı porttan publish edilmişti. 80'den publish ederek test ettim ama bu şekilde sonuca ulaşmadı.

Akabinde, MP ve site'ın Publish edilme durumunu iptal ettim ve System Container'ı içinde oluşmuş olan  System Management Objesini manuel olarak sildim. Ardından Site üzerinden Management Point rolünü kaldırarak yeniden kurdum ve Publish işlemini tamamladım.

Bu işlemle ne mutlu ki Discovery işlemi sorunsuzca yapıldı ve neyse ki client agent deployment işlemine başlayabildik.

Tekrar tekrar teşekkürler !

Gönderildi : 14/09/2010 01:32

(@bugrakeskin)
Gönderiler: 5088
Illustrious Member

Rica ederiz, geçmiş olsun

Gönderildi : 17/09/2010 12:35

(@cemengin)
Gönderiler: 923
Noble Member

hocam selamlar konu biraz hortlayacak ama bende şimdi sccm ile ilgileniyorum benim ortamımda wins olduğu içinmi sıkıntılar yaşıyorum discover yapmıyor webdav enable yaptım portu 79 yaptım zaten mix modda kurdum native kuramadım çünkü bir türlü sertifikalarımı görmedi .....

Gönderildi : 18/02/2011 04:41

Paylaş: