Forum

DPM 2010 da Ens-Us...

Bildirimler
Hepsini Temizle

DPM 2010 da Ens-User Recovery işaretlenmesi

57 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
981 Görüntüleme
(@GURCANEFE)
Gönderiler: 1607
Noble Member
Konu başlatıcı

merhaba dpm 2010 yeni kurdum fatih beyin makalelerinde kullanıcının pc korumak istiyorum fakat kullanıcı kendı backuplarını kendısı gerı getırsın ve

fatıh beyın makalesınde DPM yönetim panelinde Ens-User Recovery işaretli olması gerektiğini soluyor

yaptıgım ıslemler sunlar options bölümünden  Ens-User Recovery tıklıyorum

configru tıklıyorum    user: administrator   passw0rd: 123654   domain:efecan.com sonra ok tıklıyorum  yes dıyorum  ve ardında bır kez daha ok tıklıyorum cıkan ekranda bıraz beklıyor  kırmızı x işaretli bir yazı cıkarıyor son cumlesı city.corp.compant.com  sonra ok tıklıyorum ama seceneğin işaretlenmediğini görüyorum sorun sızce ne ola bilir

Gönderildi : 11/08/2010 11:56

(@fatihkaraalioglu)
Gönderiler: 3040
Illustrious Member

Merhaba;

Hiç bir şey anlamadım. ama işlemler çok basit olup aşağıda adımları bulunmakta.

DPM - How to Enable End-User Recovery using Windows 2008 Server

Rate This

To enable the end-user recovery in DPM 2007 on a Windows 2008 Server you should click on the recovery tab and then under actions (on the left hand side) click on “Configure end-user recovery…” link.  This will launch a wizard to extend the 2008 schema so that end users can recover files.  However due to security changes in Windows 2008 Server you will get an error - "Active Directory Could Not be Found" from running this on the DPM server.

Ordinarily you would configure End-User Recovery beginning in the DPM UI, under the "Recovery" tab.

clip_image001

Click “Configure end-user recovery…”

clip_image002

Click on the configure active directly button

clip_image003

Enter the user name, password, and domain.

clip_image004

Click yes

clip_image005

Click OK - the process will error...

clip_image006

To install the necessary Schema extension log onto the Domain Controller and then map to the DPM installation directory on the DPM server, by default this will be C:\program files\Microsoft DPM\DPM\End User Recovery, and run the DPMADSchemaExtension.exe.

clip_image007

clip_image008

Click on run.

clip_image009

Click on yes

clip_image010

Enter the DPM server name

Note: this is not the FQDN name of the server, but just the server name.

clip_image011

Enter your domain name.

Note:  This will be the FQDN domain name so if your domain is yourdomain.local enter yourdomain.local.

clip_image012

This field can be left blank if the DPM server is in the same domain as the Domain Controller that owns the Schema master role.

clip_image013

Click OK.

clip_image014

Click OK.

Back on the DPM server, click on the recovery tab again, and then click on the “Configure end-user recovery…” link.

clip_image001

clip_image015

Notice that the configure active directory button is grayed out and that you can place a check mark in the “Enable end-user recovery” check mark button.

clip_image016

You will get a warning telling you that you must wait for a synchronization to take place before the setting change takes effect.  Click OK.

Gönderildi : 11/08/2010 12:24

(@GURCANEFE)
Noble Member
Konu başlatıcı

This field can be left blank if the DPM server is in the same domain as the Domain Controller that owns the Schema master role

son şeçenekte neyin yazılması gerekiyor  ben dc adını yazıyorum

hata ıse

Active Directory could not be configured because the Active Directory domain
could not be found. Make sure that the domain name is properly constructed.

Gönderildi : 11/08/2010 12:43

(@fatihkaraalioglu)
Illustrious Member

Merhaba;

DPM ' in bağlı bulunmuş olduğu Domain controller Trsut ilişkisi kurulmuş bir DC değilsei aynı AD içinde barınıyorsa boş bırakılması gerekmektedir.

Gönderildi : 11/08/2010 13:26

(@GURCANEFE)
Noble Member
Konu başlatıcı

hocam boş bıraktım ama aynı hatayı alıyorum

hata tam olarak şu

active directory could not be configured because the data protection Manger computer with the specified name could not be found

Gönderildi : 11/08/2010 15:49

(@fatihkaraalioglu)
Illustrious Member

Merhaba;

AD ile iletişim kurulamıyor.

DPM ile Ad' nin iletişim kurabildiğine ve hata varmı bunları kontrol edelim.

diğer soru bu aracı hangi sunucu üzerinde çalıştırdınız?

Gönderildi : 11/08/2010 16:00

(@GURCANEFE)
Noble Member
Konu başlatıcı

bu aracı dpm sunucusu üzerinde çalıştırdım

dpm olan sunucu ad join durumda iletişim kura biliyor windows firewall herhangi bir port açılması gerek varmı

Gönderildi : 11/08/2010 16:53

(@fatihkaraalioglu)
Illustrious Member

Merhaba;

Efecan Paylaştığım End user postunu inceledinmi. 3-4 post üstte (:
Postu inceleyip , tekrardan devam edelim mi ?

Gönderildi : 11/08/2010 17:26

(@GURCANEFE)
Noble Member
Konu başlatıcı

Merhaba;

AD ile iletişim kurulamıyor.

DPM ile Ad' nin iletişim kurabildiğine ve hata varmı bunları kontrol edelim.

diğer soru bu aracı hangi sunucu üzerinde çalıştırdınız?

bir hata yok loglara baktım hocam

aracı ise dpm sunucu üzerinde çalıştırdım hocam (: doğru postu yanıtladım demi hocam (:

Gönderildi : 11/08/2010 22:06

(@fatihkaraalioglu)
Illustrious Member

Dc üzerinde çalıştırırmısın..

Gönderildi : 12/08/2010 00:47

(@GURCANEFE)
Noble Member
Konu başlatıcı

tamam hocam oldu tşk ederim

dpm ilgili bir kaç sorum daha olcak bu postan devam etsem olurmu

Gönderildi : 12/08/2010 02:16

(@fatihkaraalioglu)
Illustrious Member

Efecan geçmiş olsun.

Geri dönüş için teşekkürler. 
Sorunları yarın sormanı isteyeceğim.

İster bu post olsun ister başkası (: ama yarın olsun....

Gönderildi : 12/08/2010 03:42

(@GURCANEFE)
Noble Member
Konu başlatıcı

Sağ olun hocam

sorumu 2 gun sonra soruyorum hocam (:

protection kısmından group oluştururken  rewiev disl allacotion  kısmından

modify kısmına tıkladıgımda

replice volum , recovery point volume

genelde replice volum degeri daha yuksek disk alanı ayırıyor recovery point volume daha az öncelikle bunun sebebi nedir

ve datayı hangi volume kopyalıyor hocam

Gönderildi : 13/08/2010 12:47

(@fatihkaraalioglu)
Illustrious Member

Merhaba;

Koruma altına almış olduğu her bir veri için farklı formul uygulamaktadır. Kullanmış olduğu formul aşağıdaki gibi olup bizler bu alanları modify bölümünde değiştirebilmekteyiz.

Replica volume Hesaplaması için kullanılan formul.

For files:

·    (Data source size x 3) / 2

For Exchange data:

·    Data source size x (1 + log change) / (alert threshold - .05)

For SQL Server data:

·    Data source size x (1 + log change) / (alert threshold - .05)

For Windows SharePoint Services data:

·    Total size of all databases/ (alert threshold - .05)

For Virtual Server data:

·    Data source size x 1.5

For system state:

·          (Data source size x 3) / 2

Recovery point volume hesaplaması için kullanılan formul

For files:

·    (Data source size x retention range in days x 2) / 100 + 1600 MB

For Exchange data:

·    4.0 x retention range in days x log change x data source size + 1600 MB

For SQL Server data:

·    2.5 x retention range in days x log change x data source size + 1600 MB

For Windows SharePoint Services data:

·    1.5 x retention range in days x log change x total size of all databases + 1600 MB

For Virtual Server data:

·    (Data source size x retention range in days x 0.02) + 1600 MB

For system state:

·          (Data source size x  retention range    in days x 2) / 100 + 1600 MB

Gönderildi : 13/08/2010 14:14

(@GURCANEFE)
Noble Member
Konu başlatıcı

peki hocam dıyelımkı datamız 50 gb formule göre kendisi bir disk kapasitesi oluşturdu peki datanın ılerleyen günlerde büyüceni hesap edebiliyormu yani disk dolduğu zaman
kendisi genişlete biliyormu

birde datayı  hangi bölüme yedek alıyor

Recovery point volume

Replica volume

Gönderildi : 13/08/2010 23:40

(@fatihkaraalioglu)
Illustrious Member

Merhaba;

Her bir veriye göre ayırt ediyor. zaten yukarıdaki formul koruma kapsamındaki dosa/uygulamalar için ayrı ayrı verilmiştir. Mevcut data kaynağı X olarak dizayn edilmiştir formul ve buna göre tahmini hesap yapıyor. Her bir uygulamanın ortalama büyüme olasılığını yaparak. Elbette bizler bu formülü modify bölümü ile değiştirebiliyoruz.

Data büyüdüğü zaman mevcut alan yetmezse eğer DPM2010 bu alanları genişletebilmekte. Dpm2010 yazılımında Automatically grow the volumes özelliği gelmiştir. Önceki sürümlerinde bu özellik bulunmamaktadır.

Automatically Grows Volumes özelliğini aktif duruma getirirsek eğer, ayrılan disk boyutu yetersiz geldiği zaman otomatik olarak backup diskimiz üzerinde, boşta bekleyen bölümden ihtiyaç duymuş olduğu alanı kullanacak ve büyüme gerçekleştirecektir.

Büyüyebilecek alan, mevcut oluşturulan alanın %25 oranında büyümek üzere dizayn edilmiş olup Enfazla 10 Gb boyutunda bir büyüme gerçekleştirilebilecektir.

yukarıdaki formul bizler için yetersiz gelirse el ile grubu editlememiz gerekecektir. Protection Grup hata verecektir.

Recovery Point bölümünde, mevcut yedeğin geri dönüşüm noktasını oluşturduğu alandır. Her bir geri dönüşüm noktası için belirtmiş olduğumuz değişken verileri aynı geri dönüşüm noktası için atanan replica volume içinde saklamaktadır.

Gönderildi : 13/08/2010 23:56

(@GURCANEFE)
Noble Member
Konu başlatıcı

peki diyelimki 10 gb büyüme gerçekleşti oda dolduğunda tekrar 10 gb buyume gerçekleştire biliyormu  ve birde bu 10 gb buyumeyı kendıne ayırdıgı dısk alan içindemi yapıyor yoksa ayrı bır disk alanımı oluşturuyor.

grubu editlediğimizde   

Recovery point volume  Replica volume  bu iki şeçenek için diskimizi boyutu  yüksek ise her iki şeçenek için aynı degerleri versek olurmu  Recovery point volume  20 gb    Replica volume 20 gb şeklinde

Replica volume

Gönderildi : 14/08/2010 01:39

(@fatihkaraalioglu)
Illustrious Member

Merhaba;

cevaplarımız aşağıda belirttim.

peki diyelimki 10 gb büyüme gerçekleşti oda dolduğunda tekrar 10 gb buyume gerçekleştire biliyormu  ve birde bu 10 gb buyumeyı kendıne ayırdıgı dısk alan içindemi yapıyor yoksa ayrı bır disk alanımı oluşturuyor.

Aynı grup içinde ikinci defa büyümeyi gerçekleştiremiyor. Büyümeyi gerçekleştirmiş olduğu alan DPM' in Disk Spoolor kısmında tanımlanmış olan unallocated bölümünde yer alan kullanılmayan, hazır durumdaki bölümden gerçekleştirmektedir.

grubu editlediğimizde   

Recovery point volume  Replica volume  bu iki şeçenek için diskimizi boyutu  yüksek ise her iki şeçenek için aynı degerleri versek olurmu  Recovery point volume  20 gb    Replica volume 20 gb şeklinde

Recovery bölümünde koruma altına alınan verinin bire bir aynısı replice ediliyor. Replice alanınaysa bire bir veri replicasonu tamamlandıktan sonra replice zamanına kadar değişen veriler yer alıyor. Bu sebepten ötürü replice bölümü recovery bölümünden daha az olmak durumundadır. aynı boyut atayabilirsiniz ama amaca uygun bir çözüm olmaz.

Replica volume

Gönderildi : 15/08/2010 04:06

(@GURCANEFE)
Noble Member
Konu başlatıcı

aslında replice bölümünü default olarak bırakıp recoery bölümünü isteiğimiz gibi ayarlaya bilir.

http://www.cozumpark.com/blogs/microsoft_system_center/archive/2010/07/25/data-protection-manager-2010-ile-dosya-sunucumuz-zerinde-bar-nan-verilerin-korunmas.aspx

burda yazdığınız makaleye göre bir kaç sorum olcak

1: Ratention range bölümünde, oluşturmuş olduğumuz koruma grubunun kaç gün (30 days) hizmet edeceğini bilgisini yazıyorum.

Ratention range : bölümü içinde bu yazıyı yazmısnız burdaki 30 gün sadece 30 günmü hizmet edecek anlamına geliyor  30 gün dolduğunda backup almıyormu   ben 1 yıl boyunca her gün backuplamasını istiyorum mesla o zaman 365 gün yazmak gerekçek

2: sorum ise şu hocam dıyelımkı 500 mb bır fıle server dosylarım var ve dısk Alanımda 600 mb ve   30 gun boyunca her gun backup alıyorsa ve her gune 500 mb dosyayı yedeklıyorsa dısk alanıda 600 mb  ıse sorun olmazmı dısk dolmazmı  yani backuplama şu şekildemi çalışıyor  her gun ıcın dosyaları üzerinemi yazıyor yada sadece değişen dosyalarımı alıyor diske 

Gönderildi : 15/08/2010 17:58

Sayfa 1 / 3
Paylaş:

Başa dön tuşu