Forum

Synology RS1619xs+ ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Synology RS1619xs+ SMB servis sorunu

4 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
840 Görüntüleme
(@atasener)
Gönderiler: 9
Active Member
Konu başlatıcı

Aktif olarak kullandığımız RS1619xs+ Synology SMB servisleri iki üç günde bir duruyor ve ağdan paylaşılan klasörlere erişemiyoruz, bazen gün içinde bir kaç kere olurken bazen 1 hafta sorunsuz çalışıyor.

Cihazı yeniden başlatana kadar paylaşılan klasörlere erişemiyoruz. (Fişini çekip takana kadar)

Bu sorun olduğunda Web servisleri çalışıyor webden cihaza erişebiliyoruz, fakat control panelden network interface ekranına tıkladığımızda takılıp kalıyor, yada cihazı yeniden başlat dediğimizde de takılıp kalıyor.

Cihaz Domain Ortamında 300 e yakın kullanıcı erişim yapıyor.

Disk yapısı Raid 5  31.42 TB kapasiteye sahip, üzerinde 6.73 TB data mevcut. (2milyondan fazla dosya ve klasör içeriyor)

İşlemci ve RAM kullanımı gayet düşük.

Logları kontrol ettiğimde sadece cihazı kapatmak zorunda kaldığımız için hatalı kapanma uyarısı mevcut.

Sorun ne olabilir fikriniz varmı ?

Ayrıca Elimde backup olarak Synology RS818+ bulunmakta şuanda kullandığım RS1619xs+ donanım sorunu olduğunu düşünüyorum RS1619xs+ da takılı olan diskleri çıkartıp aynı sıra ile RS818+ ya taksam sorun olur mu ? orun olmaz ise Hali hazırda ki kullanıcılara atanmış folder erişim izinlerini tekrar yapılandırmam gerekir mi?

Yardımlarınız için teşekkür ederim.

Bu konu 3 yıl önce Ata ŞENER tarafından düzenlendi

Gönderildi : 03/11/2020 11:41

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

Merhaba,

Direk ulaştığınızda cihazı beraber kontrol etmiştik. Mekanik Disklerin IO yetmediği için servis sorun çıkartıyor kullanıcı sayınızı destekleyebilmek için mekanik disklerin önüne NVME cache takmanız muhtemele olarak yeterli olacaktır.

Gönderildi : 03/11/2020 16:57

(@atasener)
Active Member
Konu başlatıcı

Ertan bey merhaba,

Synology'i tedarik ettiğim Tanzanya'daki firmadan öneriniz üzerine aşağıdaki ürünü de sipariş ettim.. Sanırım 1 hafta 10 güne kadar Dubai'den temin edecekler.

Dual M.2 2280 NVMe/SATA SSDs 1TB for Synology RS1619xs+
(it should be TLC chipset and SAMSUNG brand..)

Elime ulaştığında ürün performansı ve son durum hakkında bilgi alışverişi yaparız..

Desteğiniz ve ilginiz için teşekkür ederim. 

Gönderildi : 03/11/2020 17:42

(@atasener)
Active Member
Konu başlatıcı

Ertan bey selamlar,

1 hafta önce NVMe M.2 SSD ler elime ulaştı, Synology SSD Cache yapılandırdım. Şuana kadar bir sorun yaşamadım. Volume %99 seviyelerinden %17 lere düştü, performans çok arttı. SMB servisleri artık çakılmıyor. 🙂

Tekrar teşekkür ediyorum.

image

image

Gönderildi : 04/12/2020 13:45

Paylaş: