Storage Disk Yapıla...
 
Bildirimler
Hepsini Temizle

Storage Disk Yapılandırması Hakkında  

  RSS
Mahsum Çelik
(@mahsumcelik)
Üye

Selamlar,

hp p2000 g3 24p 2.5 inc Storage FC ve buna bağlı 4 tane 12p 3.5 inc enclosure var.

 

Şuanki yapımız;

Mevcut yapımızda her hypervisor birbirinden bağımsız çalışıyor ve biz cluster yapısına geçmek istiyoruz.

Şuan ortalama 300 sanal var ve bu sanalların büyük bölümü 50 er gb ortalama disk kullanımı yapıyor ve performans gerektiriyor. Sql server web server mail server gibi uygulamalar çalışıyor. Diğer sanallarda çeşitli depolamalar için kullanıyor disk performansı çok çok önemli değil.

 

Yapmak istediğimiz,

Storage yapısına geçerek sistem kaynağını tek bir havuzda toplamak ve teknik aksaklık durumunda yapı durmadan çalıştırmaya devam etmek.

Sorum ise normalde biz conterllerde 24x 2 tb ve raid 50 yapısını kullanmaktı fakat ödeneğin gecikmesinden sonra aşırı artan fiyatlar sebebi ile bütçemizi Ssd yapısı çok zorluyor aletnatif 10k sas ile ilerlemek elimizde bolca var ama performansta hayal kırıklığı yaşamak istemiyoruz.

Realtime olarak disklere kaç mb rw yaptığını bilemiyorum çünkü arada fiziksel sunucular da var.

tahminim toplamda anlık olarak 300 mb/s  veri yazıldığı.

 

Bu veriler dahilinde tavsiyelerinizi rica ederim. 

 

 

Alıntı
Gönderildi : 04/10/2019 12:11
ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Tecrübeli Üye

Daha tecrübeli arkadaşlar bakacaktır haddimize değil ama 🙂 ben birkaç fikir vereyim. Önce elinizdekileri ve zor bir konu ama performans ihtiyacınızı ölçeklemeniz yerinde olur. Önce bir excel gibi birşey yapın. 300 vm ciddi bir değer ve bunların içinde ki yüksek disk performance ihtiyacı olan sunucuları bench veya ortalama değerlerle liste yapın. Toplamda i/o, iops gibi değerler üretmeye çalışın ki size storage configurasyonda yardımcı olabilsin. Tam değerler elde edemesenizde ortalamalarla elinizde ki donanımlarla yeterliliği gösterebilir. Aşağıda birkaç calc ekledim. Fiziksel sunucuları monitor etmeniz daha bile kolay olabilir. Bu hem sonra ki aşamada cluster (+cpu, mem) sunucuları seçmede de yardımcı olacaktır.

Burada enclosure şasisi değil içinde ki controller'lar sizin için önemli. Bu ölçekte SAS ve FC seçeneğiniz var SAS görece daha iyi ama bağlantı sayısı, mesafe gibi sınırları var liste ve configuratorler üzerinden 8gb FC HBA gibi mevcutlar ve bağlantı sayısına göre eksikler belirlenebilir.
https://support.hpe.com/hpsc/doc/public/display?docId=emr_na-c02020940&docLocale=en_US#N10CAC

Disk performansı çok önemli değil demiştiniz Raid50 doğru bir seçim bir de Raid 0+1 inceleyebilirsiniz. Raid0 daki gibi cpu kullanımı daha düşüktür. Bunları yine enclosure içinde ki controller modeli ve adedi performansı geliştirir. Yani ek alımlarla bağlantı adedini yükseltebilirsiniz.
2,5 10k disklere göre 3,5 15k diskler çok daha yüksek performanslıdır ve uzun vadede ısınma kaynaklı dayanıklılıkları çok daha yüksek diyebilirim. Elinizdekileri değerlendirirsiniz en azından disk-array yapısını belirlediğinizde calc ederek bir toplam perf. değerleri hesaplamış olursunuz bu birilerine danıştığınızda da fikir vermelerine yardımcı olur.
Zaten kabaca mevcut donanımlarından fiziksel ve vm'lerin iops değerlerini topladığınızda storage üzerinden hesapladığınız iops değeriyle mukayese imkanı olur.

http://hansdeleenheer.com/hp-eva-capacity-and-performance-calculator/
https://blog.storagecraft.com/raid-performance/
https://community.hpe.com/t5/HPE-Storage-Tech-Insiders/Storage-Performance-Benchmarking-Basics/ba-p/6986457#.XZcugZc9v3g

http://omnitech.net/iops/
http://www.team.ru/IOPS-Counter.php
https://wintelguy.com/raidperf.pl

https://softwaresupport.softwaregrp.com/doc/KM00789321?fileName=hp_man_ALM12.00_Performance_Monitoring_Best_Practices_pdf.pdf
https://www.microfocus.com/media/documentation/loadrunner_and_performance_center_document.pdf
http://dynamic-datacenter.be/?p=193

CevapAlıntı
Gönderildi : 04/10/2019 16:18
Mahsum Çelik
(@mahsumcelik)
Üye

Öncelikle yanıtınız için teşekkür ederim.

çift conterller  ve her controllerd 2x 8gb fc çıkışa sahip cihazda 24 adet 2.5" disk slotuna sahip
4 adet sheff ise yine çift kontroller ve 2x 6 gb sas çıkışa sahip.

Sıkıntımız şu ki kişiye özel dedike sunucular olmasından dolayı erişim sağlayamıyorum.

2.5" tercih etmemizin asıl sebebi Ssd olarak biz düşünmüştük ama bütçemiz şuan pro Ssd ye yetmiyor :).

Genişleme üniteleri zaten 3.5" olduğu için o kısma ayrıca bakacağız. 

 

peki 12gb sas il 6 gb scs arasında performans olarak nasıl bir fark var acaba test etme imkanınız hiç oldumu ?

 

enc
cnt
CevapAlıntı
Gönderildi : 07/10/2019 11:15
ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Tecrübeli Üye

12/24 GB SAS hiç kullanmadım 6 GB kullanıyorum. Öncelikle storage'in 12 gb controller destekleyip desteklemediğinden emin olmanız lazım. 12>6 sas da teorik olan 2 kat performansın gördüğüm testlerde gerçeğe yansımadığını gördüm ancak bunlar düşük veri boyutlu testler sizde mutlaka bir fark oluşturacaktır. Asıl 12 gb sas pci-e 3.0 arabirimiyle ciddi bandw. artışı vaad ediyor bunda tabi sunucuların güncel olması, desteklemesi lazım. 2 katın üzerinde bandw. gerçekleşiyor bu da 300 vm'li ortamda fikri oluşabilecek darboğazlara tedbiren bir tercih olabilir. Bu tip proje işletmiş olanlar daha iyi fikir verecektir. Büyük projelerde hp 3par, eva tercih ediliyor genellikle bu birazda controller optionlarından kaynaklı. Siz elinizdekileri bir partner ile ölçeklendirmeniz belki daha faydalı olur.

CevapAlıntı
Gönderildi : 07/10/2019 12:25
CumhurAltan
(@cumhuraltan)
Üye Forum Yöneticisi

Selamlar @MahsumCelik,

 

Şu adndaki yapıda  300 adet  vm Sunucu  üzerindeki  diskler  üzerinde mi  çalışıyor? yoksa  storage  üzerindeki  diskler  üzerinde  mi çalışıyor?

***************************************************************************
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
***************************************************************************
Probleminiz çözüldüğünde, Konunuzu "ÇÖZÜLDÜ" olarak işaretleyerek benzer problemi yaşayanlara yardımcı olabilirsiniz.

CevapAlıntı
Gönderildi : 07/10/2019 20:58
Paylaş: