Seagate-DWSS4 NAS d...
 
Bildirimler
Hepsini Temizle

Seagate-DWSS4 NAS disk değiştirime prosedürü hk.  

  RSS
kazimates
(@kazimates)
Üye

Seagate DWSS4 NAS cihazı mevcut ve üzerinde 4 adet 4 TB HDD takılı. Cihaz uzun zamandır kullanımda ve aşağıda ki gibi hata mesajı eposta olarak göndermeye başladı.

SMART status reports potential problems with disk Z300R0CH

SMART status is used for informational purposes only, specifically when diagnosing hard drives. You can replace the hard drive to avoid future warnings.

Bu cihaz toplamda 16TB olmakla birlikte 12TB olarak kullanılabilir bir alan mevcudu var. Üzerinde windows sunucu os kurulu. Cihazın bios ekran alanında RAID tanımlı gözükmemekle birlikte windows içerisinde seagate tool Raid 5 olarak tanımlı göstermekte. Şimdi bu cihazın 1 numaralı diskini nasıl değiştirebilirim? Cihaz kapalı iken 1 numaralı diski söküp yerine yenisini taktığımda sıfırdan bir kurulummuş gibi davranıyor ve yeni user, password, vb soruları soruyor. 

Alıntı
Gönderildi : 05/10/2020 10:03
Konu Etiketleri
ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Tecrübeli Üye

Server OS da normal prosedür aşağıdaki gibi. 4 disk'in tamamı raid 5 yapılmış normalde 1 failure disk hakkınız var ancak bu başka nedenlerle olmuyor demek ki. Sizde ki davranışa göre ek bir slotunuz daha olsa rahatlıkla repair edebilirdiniz ancak yok. Bu durumda herhangi bir hareket öncesinde mutlaka tüm datanın yedeğini alın. OS çalışırken de disk'i değiştirebilirsiniz normalde ancak size yapın diyemem.:) O cihazın davranışlarını iyi bilmek gerekir. Çünkü olurda uçurursanız raid data recovery ve cihazı baştan build etmekten başka şansınız olmaz. O yüzden öncelikli yedek, akabinde gerekirse cihazı baştan kurun ve 1 diski mutlaka spare olarak bırakın.

****************************************************************
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.
*****************************************************************

CevapAlıntı
Gönderildi : 05/10/2020 14:34
Paylaş: